| X2k17 a întrebat:

Am facut sex anal neprotejat acum o luna(cu cateva zile inaintea menstruatiei)el a ejaculat afara dar mi-a vazut ca s-a scurs sperma de pe vaginul meu in jos.Imi intarziase atunci menstruatia(trebuia sa vina pe 1 si a venit pe 6)iar azi trebuia sa-mi vina si nu mi-a venit. Ajutati-ma, sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei chiar si cu intarzierea amintita, reprezinta garantia ca in proportie de peste 99%, in ciclul menstrual anterior. nu s-a format o sarcina si din acest motiv a fost eliminat prin sangerarea pornita in acest moment, fostul endometrul devenit intre timp... inutil. Este foarte precis determinat faptul ca ultimele 9-10 zile ale ciclului, cele situate inainte de data calculata de a incepe menstruatia, reprezinta perioada de infertilitate absoluta, cea in care formarea sarcinii este 100% imposibila chiar si in cazul in care in mod cert/sigur, sperma a ajuns in vagin intentionat sau din greseala. In situatia prezentata si descrisa este in mod aproape sigur NU poti fi insarcinata. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca se poate scurge ceva "pe vagin in jos"... daca vaginul este un organ, care este 100% in interiorul tau.
Dar daca s-a mai jucat cu penisul ala murdar de sperma si prin alte locuri, atunci este posibil sa fii insarcinata.
Fa un test de sarcina la 7-10 zile de intarziere.