| Ioana_4187 a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu iubitul meu, nu a terminat in mine si sunt in a 9. a zi dupa ciclu, dar totusi imi este frica sa nu raman insarcinata. Ce ma sfatuiti sa fac? sa iau postinor sau nu? mentionez ca am mai luat postinor acum 4 luni.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti exact in perioada de fertilitate maxima, deci riscul de sarcina este de cam 27%.
Nu poti lua postinor sub nici o forma. Daca o faci, riscul tau de a face complicatii severe (cancer) este foarte mare (de peste 50%). Asadar, nu poti decat sa risti. 27% risc de sarcina inseamna 73% sansa sa nu fii insarcinata. Si apoi gandeste-te ca un copil e o minune care ti-ar imbunatati viata de o mie de ori, pe cand cancerul este o boala mortala care te-ar omori in cativa ani.

| aliybella a răspuns:

Http://www.codrosu.ro/......endarului/ si postinorul nu este recomandat utilizarii frecvente

| GeorgiV a răspuns:

Salut Ioana! Eu zic că da și nu. De ce? În principiu ziua de maximă fertilitate este a 14-a zi (28/2)- în contextul în care ai ciclul regulat. Dar pentru a fi mai sigură, se pune cam de la ziua 9-18, pentru siguranță (verifică aceste date pe metoda calendarului: vezi link http://www.contraboli.ro/metode-contraceptive-metoda-calendarului/). Ce pot să îți zic este că această metodă NU este 100% sigură, dar funcționează în contextul în care îți cunoști, ție și partenerului, organismul. Și mai e nevoie de foarte mare atenție!
Ce mai pot să îți spun, este că în cazul meu, până acum, ea funcționează, însă un anume risc mi-l asum, evident.
Din nou, personal, eu nu sunt de acord cu pastila de a 2-a zi, decât în cazuri de MAXIMĂĂĂ nevoie (nu doar din frică, fără sens). Deci gândește-te fooorte bine ce faci! Plus, nu ai voie să iei cum vrei această pastilă! E nevoie de pauză destul de lungă între momentele când iei pastila de a 2-a zi, iar aceasta îți aduce perturbări mari în organism. NU e de joacă!
Și te mai sfătuiesc ceva: dacă vrei sex de calitate, educați-vă! Și tu, și partenerul, și gândiți-vă clar ce metode de contracepție folosiți. De exemplu, cea a calendarului, o metodă naturistă, NU protejează împotriva bolilor cu transmitere sexuală! E foarte important acest lucru. Din nou, vedeți TOT ceea ce presupune protecție, și tu, și el, și decideți, împreună, pe termen lung, ce veți folosi. E important!
Numai bine, și o seară plăcută! Cius!