| cappytempo a întrebat:

Am facut sex neprotejat, iar a 2-a zi mi-a venit stop-ul normal.In prezent o facem neprotejat de 10 zile deoarece ne dorim un copil.E posibil sa fiu deja?

Răspuns Câştigător
| TizZu15 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari.
In jur de 70%.
Mult noroc, asteptam un bebewinking

| cappytempo explică (pentru TizZu15):

Sa te asculte domnul happy

| Anonimmmul a răspuns (pentru cappytempo):

Sa stfi ca is sanse

| cappytempo explică (pentru Anonimmmul):

happy

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred să fi însărcinată deja...

DEPINDE de aspectul/durata acelei menstruaţii, precum şi a următoarei menstre!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Înţeleg că vă DORIŢI un bebe!

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener )!

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul : http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Toate cele bune şi succes.

| SunnyDay88 a răspuns:

E posibil zilele astea sa fii la ovulatie. testul de sarcina va fi relevant peste vreo 2 saptamani. daca sangerezi usor/cateva picaturi peste vreo sap si ceva atunci e cu noroc si in 3-4zile dupa poti face un test. daca nu unul la o saptamana de la intarzierea menstrei.

| cappytempo explică (pentru SunnyDay88):

Perioada fertila mi din 25 pana in 29 (29 fiind risk maxim)
nu am nici uun simtom, dar as vrea sa am :p

| SunnyDay88 a răspuns (pentru cappytempo):

Eu nu stiu cand ti-a venit ciclul si daca e regulat. de asta am zis ca posibil zilele astea sa ovulezi(aproximez si eu ce pot cand am niste date irelevante).

daca nu esti si in mod cert pana acuma nu ai fost in perioada fertila, nu ai cum sa fi ramas. cu ce sa ramai? dar de azi poti sa te apuci serios de facut sex ca acuma exista posibilitatea sa ramai. dupa data de 29(esti sigura? cand ti-a venit ciclu? si la ce interval de timp il ai? ai facut sex pe stop?) poti in 14 zile sa-ti faci un test de sarcina. SIMPTOMELE NU VOR APAREA DECAT DUPA CE ARE LOC NIDATIA (din acel moment se vor elimina in organism hormonii de sarcina si va fi si testul de sarcina relevant).

| cappytempo explică:

Nu imi doresc un copil de 10 zile, sunt luni intregi de cand sunt cu al meu si ne dorim.Cat despre documentare cred ca site-ul asta e ultimul, pe celelalte le-am citit de "n"ori...dar nah sa fie voia Domnului happy

| Seby90 a răspuns (pentru cappytempo):

Daca iei in considerare documentarea pe diferite siteuri in loc de a vizita un medic, nu crezi ca esti pe langa subiect? Sanatatea, si ceea ce tine de corpul uman este relativa, diferente sunt de la individ la individ, de asta exista oameni care fac ani de facultate, sute de ore de practica, ca sa iti explice si sa isi dea seama de situatia ta.

Si daca mai iei in considerare si sursele in limba romana, cu atat mai rau,