| Karin77 a întrebat:

Am facut un test de sarcina la 9 zile intarziere si a iesit negativ, credeti ca esti bine? Sau trebuie sa il mai repet?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina pe baza urinei a fost efectuat in cea de-a 9-a zi de dupa data reiesita din calcul ca fi ziua de pornire a menstruatia, in acel caz inseamna ca testul a fost facuta la termenul optim si rezultatul obtinut se apreciaza ca fiind VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%. Insa cu toate acestea in practica se RECOMANDA ca dupa trecerea a 4-5 zile de la prima testare sa se efecueze si un al 2-lea test, al carui rezultat are rolul de a confirma sau infirma primul rezultat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum toate partidele sexuale au fost protejate, era de asteptat ca testul sa iasa negativ.
Asadar, nu-i nevoei sa te mai stresezi, ca nu esti gravida.

| CrissL0101 a răspuns:

Dacă ai motive de nesiguranță îl poți repeta, pentru liniștea ta. Dacă ai simptome de menstruației mai așteaptă.