| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul si am deja o satapmana si 4 zile intarziere. Cu toate ca am intretinu contacte sexuale protejate am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Ce problema sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cand ai facut testul de sarcina? Daca l-ai facut imediat dupa contactul neprotejat acela e posibil sa fi fost un fals negativ si tu sa fii insarcinata. Testul se face dupa prima zi de intarziere a ciclului menstrual, cel mai repede, nicidecum mai repede de atat.
In rest, ciclul menstrual poate sa intarzie din diferite motive, de la cele hormonale specifice adolescentei (daca esti adolescenta), stressul poate sa il intarzie, alimentatie, exercitiile fizice intense, diferite medicamente si multe altele. Daca intarzie mai mult de o luna se poate vorbi de amenoree si trebuie sa mergi la medic pentru a descoperi cauza amenoreei.

| mihairo1234 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am facut testul de sarcina dupa 2-3 zile de la intarzierea mentruatiei, dar o sa mai fac unul, de siguranta.

| denibb a răspuns:

Ai ciclul neregulat. Se mai intampla dar poti merge la un control ginecologic:d