| noink a întrebat:

Am fost la prietenul meu... si am atins lichidul seminal, nu m-am atins deloc in zona intima, la final m-am spalat in graba pe maini (cu sapun) si am plecat acasa. Dupa ce am ajuns, m-am masturbat putin, fara sa ma mai spal. Habar nu am de ce nu m-am mai spalat pe maini cand am ajuns, si stiu ca in lichidul seminal se gasesc si spermatozoizi, intr-un numar redus. A fost de ajuns spalatul cu sapun in graba atunci?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul seminal NU este = cu lichidul preejeculator. Lichidul SEMINAL reprezinta MEDIUL DE VIATA al spermatozoizilor, care sunt de fapt celule reproducatoare produse/fabricate de testicule si reprezinta doar 10% din compozitia spermei iar restul de 90% din compozitia spermei este lichidul seminal care este produs/provine din glandele anexe, prostata si vezicule seminala. In privinta lichidului PREEJECULATOR acesta este produs de glandele BULBOURETRALE (Cowper) si este STERILA asa cum este eliminata din glanda, deci NU contine spermatozoizi. Spermatozoizii NU pot trai fara umezeala existenta in LICHIDUL SEMINAL, deci daca se usca, sau se evapora umezeala spermatozoizii nu pot supravietui nici macar cateva secunde. In concluzie rezulta ca garantat 100%. nu poti ramane insarcinata nici prin intermediul lichidului preejeculator dar mai ales prin modul prezentat de tine. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, și chiar dacă nu te spălai, chiar și pe spermă dacă era să fi pus mâna, nu puteai să rămâi gravidă dacă a apucat să se usuce. Spermatozoizii nu trăiesc fără umezeală! rolling on the floor
Dar dacă te mai masturbezi fără să te speli pe mâini înainte, riști să te pricopsești ce ceva infecții și ar fi păcat.

| Emilian65 a răspuns:

Primul spalat cu sapun a fost de ajuns pentru indepartarea completa lichidului seminal. Deci, nu iti face griji ca vei ramane gravida de la acel lichid seminal.

| catablondu a răspuns:

Nu exista nici un risc sa ramai insarcinata in acest context.

| Latky a răspuns:

Da, relaxeazate, nu se va intampla nimic.