| denisanegoita a întrebat:

Am luat Escapelle pe 9 aprilie dupa un contact sexual neprotejat...de frica sa nu raman gravida, desi sotul meu vroia. Dupa o discutie, m-am razgandit in privinta unei posibile sarcini si am acceptat aceasta idee, desi vreau si eu un copil, dar nu consideram ca acum e momentul potrivit. Am avut in continuare contact sexual neprotejat in speranta ca as vrea sa raman gravida acum. Ultima menstruatie am avut-o pe 30 martie, iar azi, pe 14 aprilie mi-a aparut acea sangerare ce apare dupa administrarea acestei pastile. Vreau sa stiu daca pot sa raman in aceasta luna insarcinata, cat timp dureaza aceasta sangerare, si daca imi afecteaza o posibila sarcina daca s-a format intre timp.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Luna asta, nu. Pastila de a doua zi te cam deregleaza. E o bomba hormonala. Mai incearca dupa menstuatia urmatoare.
Poti folosi teste de ovulatie, ca sa vezi exact care zile sunt cele mai fertile.

| denisanegoita explică (pentru raluk27):

Pai aceasta sangerare, am inteles ca este un fel de ciclu mai superficial... daca am aceasta sangerare acum, imi poate veni ciclul urmator tot in jurul datei anterioare, adica in jur de 30 aprilie? Si debia apoi pot sa mai incerc?

| raluk27 a răspuns (pentru denisanegoita):

Asteapta sa iti vina urmatoarea menstuatie in mod natural, iar dupa ce trece, puteti incerca din nou. Dar in perioada urmatoare, nu mai lua nimic. Lasa organismul sa-si revina.
Si eu am luat o singura data pastila de a doua zi, dar nu am avut nicio sangerare intre menstruatii.

| denisanegoita explică (pentru raluk27):

Asa voi face! Multumesc mult!