| AnaPisicutza a întrebat:

Am luat Postinor 2 acum o luna si ceva(16 august). Am avut spotting, ciclu menstrual( a venit devreme) in perioada 23-29 august. Luna aceasta e deja 24 septembie si nu am niciun simptom de aparitie a menstruatiei, cat va intarzia menstruatia dupa pastila aia? Va rog ajutati-ma! sad

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate aprecia si nici macar sa intuiasca de ce natura si cat de puternice sunt dereglarile hormonale induse/provocate de acei hormoni sintetici introdusi in organism in mod abuziv. Asa cum am raspuns inca atunci acea sangerarea pornita la 7 zile dupa administrarea pastilelor probabil a reprezentat sangerarea care urmeaza ca raspuns de aparare al organismului si tot atunci am precizat ca s-ar putea ca menstruatia adevarata sa se porneasca la o data imposibil deprecizat. De obicei dereglarile hormonale nu chiar sunt atat de intense si din acest motiv te-as sfatui sa iti faci in aceste zile un test de sarcina insa un test adevaratprin care se determina daca exista in sange hormonul de sarcina si in ce cantitate daca prezenta ei este determinata. Este singura metoda sigura si care precizeaza si varsta sarcinii daca aceasta exista. Multa sanatate!

| AnaPisicutza explică (pentru corbulalbrosu):

Am facut un test de sarcina ieri si a iesit negativ.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaPisicutza):

Testul trebuie repetat dupa 3-5 zile pentru a compara si a confirma sau infirma rezultatul primului test. Daca ulterior acelui episod de "accident" sexual ai mai intretinut contacte sexuale si toate au fost protejate prin folosirea prezervativului, se poate considera si aprecia ca atat teoretic cat si practic posibilitatea de a se fi format o sarcina si in acest moment sa fii insarcinata se poate exclude complet fiind imposibil sa existechiar si o sarcina ipotetica. Hormonii sintetici raman in organism o lunga perioada de timp si din acest motiv s-ar putea ca ciclurile tale menstruale sa devina extrem de neregulate si menstruatia sa intarzie chiar si luni de zile. Nimeni nu poate sa aprecieze in ce moment se va produce urmatoarea menstruatie. In astfel de cazuri se poate apela la folosirea pastilelor anticonceptionale (prescrise de ginecolog) cu ajutorul carora in 3-4 luni se poate regla din nou ciclul menstrual la unul normal de 28 de zile. Sanatate!