| LiuLea a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am facut-o cu prietenul meu neprotejat a dat drumu in mine si apoi peste citeva ore s-a repetat caci deja stiam ca sunt nevoita sa administrz pastila de 72 de ore, a 2-a zi am luat pastila Escapelle. Acum stau si sint sub intrebare... CE V-A FI?!?!?

11 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Pastila de a doua zi reduce foarte mult riscul de sarcina.In functie de perioada ciclului menstrual in care erai tu, riscul de sarcina este mai mare la ovulatie si mai mic cu cateva zile inainte si dupa menstruatie. Dar este imposibil de spus cu siguranta. probabil in cele 2 saptamani care urmeaza vei avea o sangerare menstruala, consecinta a pastilei de urgenta. Daca nu apare menstuatia trebuie facut test de sarcina la 21 de zile dupa contactul sexual neprotejat.
Dar pe viitor te rog sa nu mai folosesti aceasta metoda contraceptiva. pastila de a doua zi deregleaza ritmul endocrin, poate avea efecte extrem de daunatoare asupra functiei tale reproducatoare. In plus, retragerea inainte de ejaculare nu este sigura, orice barbat care practica asta cu partenera sa o supune unui mare mare risc. Nu mai accepta sa faci sex fara prezervativ. Sau daca iti doresti sex neprotejat, atunci mergi la medicul ginecolog si vezi daca poti lua anticonceptionale. Ceea ce faci este riscant si mai tarziu ar putea sa apara o sarcina daca o sa continuati.

| LiuLea explică (pentru raspunz):

Multumesc mult! :*

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pfff nu inteleg de ce riscati atat de mult
pe langa o sarcina nevinovata sa mai iei si o boala cu transmitere sexuala ar fi...
cred ca nu realizezi ce se intampla daca ai lua S.I.D.A.- iti apar taieturi din senin si cand se vindeca putin apar langa altele
in legatura cu pastila am auzit ca e buna, dar dupa cateva zile n.ar strica sa faci si un test de sarcina sa fie totul ok
si data viitoare protejativa

| Luannah a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Hei? :O Cum adica taieturi? I-mi explici te roog? Am facut acelasi lucru, dar n-am mai luat nici-o pastila.Cum adica taieturi? Ce se intampla daca primesti sida? Si ce bloi mai poti primi? Dra nu-mi da vreun site sa ma uit te rog.De fapt zi-mi doar...cum adica taieturi? straight faceUnde?

| LiuLea explică (pentru Th3AbSinTh3):

Suntem impreuna de 2 ani, asaca sunt sigura in el si el in mine! E TOT OK KU ASTA!
Am mai avut ocazia sa administrez pastila de a 2-a zi, insa aici nu sunt linistita caci am avut 2 kontacte cu ejaculare inauntru.Deci vreau sa stiu chiar dca faci spre ex si 5 partide pe zi dupa care in a 2-a iei pastila...mai actioneza pastila?!?! Sansele sunt ft mici, gindesc...

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Luannah):

Din cate stiu eu se manifesta intre 3 si 6 luni de la contactul neprotejat si nu stiu chiar cum sa.ti explic dar apar niste hemoragii/taieturi peste tot, nu e o zona anume, din senin urate, sistemul imunitar e slabit si nu mai ai vlaga...
alte boli nu prea mai stiu, dar sunt multe si de aia trebuie sa folosesti prezervativuwinking

| elenis85 a răspuns (pentru Luannah):

Hiv draga este un virus si boala pe care o provoaca se numeste sida, boala care afecteaza sistemul imunitar, in concluzie pe urma orice boala ai lua duce la moarte chiar si o simpla gripa, asta in cel mai fericit caz, dar sunt si alte feluri de manifestatii, sa ti zic pe intelesul tau. bube imense care se intind pe tot corpul si nu trec cu nimic, slabesti f mult si iti crapa pielea si carnea pe tine, sunt nenumarate feluri cum pote sa se manifeste,, feluri urate si dureroase, de asta copii protejativa ca de hiv nu va scapa nici mama omida, chiar daca tie frica si ti e greu sa cinetsti intra un pic pe google si uitate ai sa te sperii e drept dar mai bine speriata si precauta decat sa dai peste asa ceva. traieste ti viata spune stop sexului neprotejat, iar daca ai avut vre o experienta de genu nu strica sa mergi sa ti faci un test. sanatate

| Luannah a răspuns (pentru elenis85):

Dar pr meu si cam toti baietii zic ca:urasc prezervativul, ca face "galagie" desi nu stiu cum e ca nu l-am folosit nici-o data.Si mai stiu eu.De fapt cum e prezervativul? Si cand o faci, el si-l pune singur sau mai trebuie' sa il asez eu? X_xChiar maine ma ducea cu pr mea sa cumpar pastilestraight faceCa pr meu nu vrea prezervativthinking

| LiuLea explică (pentru Luannah):

Nu esti destul de bine informata!
stau si eu acum ca pe jaratic, doar ca constient am facut-o!

| th3end a răspuns (pentru Luannah):

Eu zic ca prietenul tau isi cam bate joc te tine...cica nu ii place ca face galagie :-&.Sa-si ia frate dopuri de urechi ca sa nu aiba probleme cu urechile.
Vezi ca nu e bine pentru sanatatea ta sa iei prea multe pastile de a 2-a zi. Din cate stiu e recomandat doar 2 pastile pe an.
Dar din cate auzi prietenu tau e cam mort dupa sex...
In fine faci ce vrei nu ma intereseaza

| elenis85 a răspuns (pentru Luannah):

Ee face galagie pe naiba, nu draga, e adevarat ca pentru barbati nue aceeasi placere si ai sa simti o mica diferenta dar nimic vai de speriat, intr-adevar cum spune si liulea nu esti informata dar nu i nici o problema toate in viata se invata, incearaca si prezervativul, si nu mai fa sex neprotejat oricat de bine crezi ca tia i cunoaste partenerul nu stii cu cine s-a culcat inainte cum nici el nu stie persoanele cu care s-a culcat daca sunt sau nu infectate sau sufera de vre o boala si tot asa, e ceva gen piramida daca stai si te gandesti, cat despre asezat prezervativul o poate face el linistit dar daca vrei sa l pui tu nu e nimic in neregula si nici o rusine daca nu stii sa l pui, intreaba l pe el sau zii sa ti arate el cum se pune. daca ai alte intrebari sunt aici sau lasa mi pe privat. succes si fii tare impuneti puncctul de vedere e vb de sanatatea si de viata ta nu a lor. am eu o vb de cat sa planga mama mai bine masa tongue