| Miruna0909 a întrebat:

Am o intrebare
De la sex poate sa ti creasca sanii, soldurile sau fundul? Eu asa am auzit de la o fata, "fa mult sex si iti va creste sânii cum am facut eu"
Chiar e adevarat? vreau si o explicatie de ce

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu, deci nu exista nici explicatii.

Mai bine ramai la marimea pe care o ai decat sa risti sa faci sex ca apoi sa te alegi cu mai mult decat o pereche de sani mai mari.Crede-ma ca asta e ultima problema.Ce varsta ai?

Nu asculta de astfel de sfaturi prostesti.Sanii sau orice alta parte a corpului se dezvolta la pubertate. Daca pentru fata respectiva aceasta perioada de distractie sexuala s-a suprapus fix cu perioada in care i-au crescut sanii e doar o coincidenta. Punerea in greutate, genetica sau alti factori influenteaza si ei marimea bustului.Nu te lasa pacalita.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E o confuzie, la fel cum la băieți se spune că dacă faci laba îți crește organul.
Adevărul este că aceste părți ale corpului nu sunt complet dezvoltate în momentul când acești tineri își încep activitatea sexuală, deci e firesc să creasca ȘI după aceea. Dar NU din cauza asta!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dimensiunile unei femei cresc în momentul în care rămâne însărcinată și organismul se pregătește astfel pentru cele 9 luni, plus nașterea și alăptarea copilului!
În rest, da se poate să crească, dar nu vizibil, fiind vorba de hormoni, de răspunsul organismului.

| dullcat a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Mansplaining much?

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Aveam o parere mai buna despre raspunsurile tale pana l-am citit pe asta.

Omul nu a fost arogant, si ce a raspuns nu e neadevarat. Ca fata stia deja ce i-a explicat el, e alta poveste, dar evident fata nu stie MULTE, si din cate aiureli se scriu pe site-ul asta, uneori nici nu stii ce asteptari sa mai ai.

Cu ce te-a jignit raspunsul lui de ti s-a parut "mansplaining"? Ca a raspuns un barbat la o problema a unei femei, chiar daca el nu a trecut sau nu poate trece prin asa ceva? Ti se pare suficient asta?

Se vorbeste mult recent despre "toxic masculinity" dar am putea sa vorbim si despre cea feminina.

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Mansplaining este un termen peiorativ care înseamnă „a comenta sau a explica ceva unei femei într-un mod condescendent, prea încrezător și adesea inexact sau simplificat"

Este un raspuns simplificat, facand referire numai la sarcina.,, În rest, da se poate să crească, dar nu vizibil[...]''.Ba se poate sa creasca foarte vizibil de la multi alti factori.Iar semnul exclamarii arata ca e mult prea increzator in sarcina ca fiind principala cauza.Nu ar fi prima data cand raspund barbati la intrebarile fetelor/femeilor si e din perspectiva lor, nu din perspectiva pe care trebuie sa o auda ele.

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Da, de la multi alti factori dar nu de la sex:
https://www.plannedparenthood.org/......-that-true

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Doar ai raspuns si tu acelasi lucru mai sus. Care-i faza?

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Toxicitatea apare cand esti limitat. Daca ar citi toti de pe site despre cum functioneaza treaba atat la barbati cat si la femei, nu ar mai exista atatea intrebari stupide.Considerand ca eu ma informez mereu pentru ambii, in locul tau as reevalua cele spuse.Probabil nu ai vazut si vorbit cu extremiste feministe adevarate. Aparent, cand o femeie se tine pe pozitie, aduce argumente si pune intrebari pe siteul acesta, gata, e numita feminista.Nu asa functioneaza.

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu este acelasi lucru. Daca nu iti dai seama, asta e.

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

A scuze, nu mi-am dat seama ca vorbim in ghicitori.

1. Ce a spus el este adevarat, fie si simplificat. Avand in vedere unde suntem, nu crezi ca e o idee buna sa simplificam? Daca persoana care a pus intrebarea era o persoana care nu cauta simplificari, ar fi cautat direct pe google, ar fi cautat articole, etc. Nu crezi?
2. Tonul nu a fost nicidecum prea increzator sau condescendent.
3. Faptul ca sexul nu iti modifica corpul din punct de vedere al dimensiunilor este stiut si comunicat chiar si de tine mai sus.
4. Toxicitatea apare atunci cand "you go out of your way" sa ataci pe cineva, fie si doar printr-un repros, pe considerente ce tin mai degraba de emotie decat de logica.

Mai departe, nu stiu daca mai e ceva de zis. Desigur, asta in caz ca nu consideri ca ce zic eu acum se cheama tot "mansplaining".

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Azi nu am chef de dezbatare.Iar replicile astea deviaza de la subiect si incerc sa mai tai din ele.Esti liber sa imi scrii in privat daca ai chef de vorba.

| 48deOre a răspuns:

Nu. Vorbeste tampenii. Fizic te maturizezi cu varsta cum e si normal. Nu lua sfaturi de la barbati, ei cred ca facem pipi prin vagin