| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, si as dori sa incercati sa imi raspundeti fara luari peste picior. E un pic cam jenant, dar sunt putin nelinistita. In urma cu doua zile m-am "jucat" pentru prima data cu prietenul meu, mentionez ca sunt virgina. Nu a avut loc nicio penetrare, nici nu s-a apropiat cu penisul de vagin, avea pantalonii pe el, doar ca m-a atins cu mana putin pe labiile mari. Nu si-a bagat degetul la mine in vagin. Ce ma nelinisteste e faptul ca nu e sigur daca a intrat in contact cu lichidul preejaculator inainte de a ma atinge. El sustine ca nu s-a intamplat acest lucru.
Intrebarea mea este, chiar daca se afla pe mana putin lichid, exista vreo sansa ca spermatoizii sa isi fi facut drum pana la intrarea in vagin? Pentru ca repet, a atins deasupra doar, NU in interior! Este posibil sa raman insarcinata in urma acestei actiuni impulsive? Menstruatia mi-a intarziat inca dinainte de act, trebuia sa vina pe 23 teoretic, insa pentru ca nu am ciclu regulat inca astept sa imi vina. Poate sunt un pic cam paranoica, dar imi este frica totusi... Oricum prin sperietura asta mi-am invatat lectia.
As dori raspunsuri serioase va rog, si ofer funda! happy

Răspuns Câştigător
| Shad0wiv a răspuns:

Nu este Imposibil sa ramai insarcinata in felul asta happy stai linistita big grin

6 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Nu e posibil happystai linistita.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există risc de sarcină în aceste condiţii.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Syriaa a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc, voi lua in considerare ce ai spus. Ai dreptate, ar trebui sa vizitez doctorul, pentru sanatatea mea happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Syriaa):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| adrianamara a răspuns:

Stai ma linistita nu esti insarcinata!

| yuliutsa a răspuns:

Stai linistita.M-i s-a intamplat...Nu iti fa griji.Atat timp cat vaginul nu a fost atins poti sta linistita:*Funda?