| ionica_7509 a întrebat:

Daca inainte de penetrare, cei doi se ating mult timp in zona genitala (penisul lui, cu tot cu lichid preejaculator, se atinge de labiile ei), iar apoi urmeaza penetrarea cu prezervativ, se pot "impinge" spermatozoizii de la intrarea in vagin pana sus, ca sa poata intalni ovulele? deci intr-un asemnea scenariu, e 100% exclusa o sarcina, sau totusi exista riscuri? si daca au facut odata sex(cu prezervativ, el ejaculand) si dupa juma de ora(dupa ce a urinat si s-a spalat) s-au mai atins in zona genitala (el cu tot cu lichidul pre-ejaculator) exista vreun risc? sa ia fata "pilula de a doua zi"?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Orice spermatozoid (din sperma sau lichidul preejaculator) ajuns pe labii isi face singur drum in vagin. Spermatozoizii sunt foarte mobili si sunt atrasi de pH-ul vaginal. Niciodata, la o femeie care nu ia contraceptive, nu are loc o atingere a organelor genitala fara prezervativ.
2. In acest scenariu prezentat de tine, riscul de sarcina poate fi de pana la 20%, in nici un caz de 0%. In plus, tine cont ca nici prezervativul nu asigura protectie 100% ci doar maxim 99, 98%, daca e folosit corect.
3. Riscul de sarcina e totusi prea mic si pastila de a doua zi prea periculoasa. Oricum fata nu poate lua pilula de a doua zi dupa ureche (daca nu e lipsita complet de discernamant), trebuie sa mearga la ginecolog pentru consult in primele 24 de ore. Parerea mea este ca ginecologul nu va prescrie pilula de a doua zi fiindca riscurile administrarii ei sunt semnificativ mai mari decat beneficiile ei in acest caz. dar sa mearga, in orice caz, la medic.

| aliybella a răspuns:

Nup e nevoie de un jet puternic pentru a ramane gravida si in plus pe prezervativ exista lubrifiantu care distrige o parte din spermatozoizi. daca el a urinat si s-a spalat dupa ce a ejaculat nu mai exista niciun spermatozoid nici pe penis nici in uretra deci parerea mea este sa nu ia pilula de a doua zi, ca o ia degeaba

| ionica_7509 explică:

Si baiatul i-a facut si sex oral dupa "atingeri"(s-a mai dus din substanta)...+ ca dupa ce au facut sex fata s-a si spalat...deci riscuri si mai mici nu?