| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. am 16 ani si de la un timp nu mi se mai scoala. adica mi se scoala dar nu se intareste nu stiu cum sa va explic... nici dimineata nu mi se mai scoala, nici cand ma uit la filme xxx nici macar cand incerc sa fac sex nu pot. ma simt foarte jenat fata de partenera. care credeti ca ar fi problema? de masturbat ma masturbez rar (1-2 ori pe saptamana) doar ca inainte ma masturbam mai des (3 ori pe saptamana, rar 4 ).
ce sa fac?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E din cauza folosirii filmelor XXX (care sunt interzise minorilor tocmai pentru a evita acest gen de probleme) si a inceperii vietii sexuale prea precoce (esti inca un copil, cu minte si intelegere de copil si nu faci fata vietii sexuale, te inhiba responsabilitatea unui act de adult, dar esti prea imatur sa intelegi asta si fortezi nota impotriva evidentelor). Discuta intai cu partenera ta, explica-i ca inca mai copilaresti, ca ai gresit cand ai crezut ca esti capabil sa te porti ca un adult si ca iti doresti o intoarcere la normalitatea vietii de 16 ani. Luati si voi o pauza mica pana te mai coci la minte, fac pariu ca peste vreun an si jumatate situatia va fi alta. Si renunta neaparat la filmele porno macar pana cand implinesti 18 ani (regula este gandita de niste oameni inteligenti, pentru a proteja adolescenti imaturi si mai putin inteligenti si daca o respecti, vei avea numai de castigat)

| omulpaiangan a răspuns (pentru Brigaela):

Va asigur ca sunt foarte matur, realizez tot ce se poate intampla, nu asta e problema, nu mai sunt un copil happy. Am renuntat deja la acele filme. Aveti idee cam in cat timp voi reveni la normal?

| Brigaela a răspuns (pentru omulpaiangan):

In maxim 8-10 luni. Probabil pana atunci mai si cresti, acum inteleg ac esti atat de imatur incat nici macar nu iti dai seama cat esti de nepregatit de viata de adult.

| darrio2007 a răspuns (pentru omulpaiangan):

Esti matur pe naiba daca inca nu faci diferenta intre a fi normal sau anormal. Credeti ca daca vi se scoala, deja sunteti barbati cu drepturi depline.Problema e ca te atrag filmele xxx nu o femeie in sine.Te visezi ca ăia de acolo, cu madular mare si care ejaculeaza o galeata.

| omulpaiangan a răspuns (pentru Brigaela):

Deci nu ar trebui sa ma duc la medic si sa las problema sa treaca de la sine? Si cu masturbatul cum sa fac. sa nu mai fac deloc sau doar o data pe saptamana si atunci fara filme?

| Brigaela a răspuns (pentru omulpaiangan):

Deocamdata trebuie sa vezi cum evoluezi daca macar 6 luni duci o viata normala de adolescent de 16 ani. ia o mica pauza de masturbat, 6-8 saptamani, apoi poti reincepe, intr-un ritm de maxim doua episoade pe saptamana, fara dependenta (de exemplu, in perioada tezelor, cand esti foarte ocupat, sa poata trece 3-4 saptamani fara sa te masturbezi si fara ca asta sa fie o problema)

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Partenera nu e suficient de apetisanta

| omulpaiangan a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Este. Ma atrage foarte mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Renuntă la filmele porno si la masturbare, deoarece asta e cauza masturbarea, ai epuiza t organul genital, nu esti la vârsta la care corpul tau sa producă nonstop spermă, esti in crestere, pierzi vitamine minerale si te nenorocesti de mic prin masturbare. Nu mai practica masturbarea, ocupă ti mintea cu altceva folositor, răreste masturbarea, este clar ca nu poti renunta de pe o zi pe alta la masturbare, dar momentan fă o mai rar, o sa te inbolnavesti, nu e de glumă nu e joacă stai calm, organul sexual are rolul lui bine stabilit intr o caznicie, dar tu momentan esti puștan, nici nu se pune problema de sotie, baga vitamine, mănincă, ocupă ti mintea cu altceva folositor si lasa filmele porno ca alea te nenorocesc. Parintii tai ce zic? Lor le ai spus ce ai?

| Oana92 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce tampenii spui? Corpul produce sperma nonstop (ma rog, in cicluri de 60 de zile) de la pubertate si pana la moarte, nu se pune problem ca la 16 ani organismul nu beneficiaza de suficienta sperma. Si nici nu pierzi vitamine si minerale prin ejaculacure, cel putin nu atatea cat sa le simta lipsa organismul. Ai foarte putin informatii despre corpul unui barbat, avand in vedere ca esti barbat!

| omulpaiangan a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu le am spus inca dar ma bate gandul sa merg saptamana viitoare la medicul de familie sa vad ce-mi prescrie. ce-mi spune.
Dar eu nu prea ma masturbez, si cand e sa o fac o fac mai fortat de la un timp, cum am si spus. O fac din trebuinta, ca daca nu o fac o data pe saptamana imi ies cosuri...

| Emilian65 a răspuns:

Vezi unde duce masturbarea excesiva? Daca continui sa te masturbezi, vei ajunge la faza de impotenta. Daca vrei sa fii normal sexual, lasa-te de masturbare.

| ShaOfHatred a răspuns:

De la prea multa manuela.

| HoriaBatman a răspuns:

Crește numărul la 8-10 masturbari pe săptămână, iar sâmbăta freac-o cu sare neiodata în timp ce spui Tatăl Nostru. Un prieten de al meu a încercat și a zis ca chiar funcționează daca te ții de program.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru HoriaBatman):

De ce i ti bati joc de el?