| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema ce are nevoie de un raspuns cat mai explicit, chiar nu stiu ce sa fac. E vorba de un baiat, l-am cunoscut in urma cu vreo 4-5 luni, venise la ora noastra de romana, el e clasa a12a,dar eu a9a.Nu ca ar conta,de atunci el e indragostit de mine, iar eu sunt foarte timida.I-am zis ca nu sunt pregatita de o relatie, ca nu ar trebui sa ma astepte pe mn.Nu a ascultat,desi am precizat ca vreau doar prieteni. De atunci si pana astazi,el ma roaga sa ies afara.s-a chinuit sa ma cunoasca, sa vina la mine la ore sa ma vada, dar e primul baiat care nu renunta asa usor.Eu nu vreau incerc nici macar sa-l cunosc, deoarece ii fac mai mult rau.Am incercat sa-l fac sa renunte, doar ca pare imposibil.Cand vorbesc, el imi zice ca sunt singura fata care l-a facut sa se balbaie.Problema e ca vrea sa iesim maine, eu sunt cea care I-a promis.Nu mai rezist sa insiste. Nu il plac.E un baiat normal pentru mine.Cum sa ma duc sa ma intalnesc cu el cand eu nu simt nimic? Aveam 13 ani cand mi-a batut inima prima oara, (si ultima pana in prezent ) vazand un baiat.E o poveste lunga,eram in autocar. Oricum,presupun ca asa se simte atunci cand admiri persoana respectiva. Au trecut atatia ani,nu il cunosteam si totusi! E putin imatur. Orice as face,nu ma vad cu el, nu il plac, nu pot sa trec peste complexele si timiditatea mea cu el.Nu vreau sa incep nimic,zice ca a refuzat cateva fete din cauza mea,dar nu ii pasa. Sa fiu nesimtita cu el sa ii zic 'Nu te plac'.Nu pot! Simt ca nu am nici o rezolvare, exceptand sa ma vad cu el.Dar, asa eu voi fi cea care complica lucrurile..Cum ar trebui sa ii spun cand am incercat, I am zis ca vreau sa fim doar prieteni.Nu e bine sa incepi prima relatie, nu ma refer la sex, din cauza singuratatii sau sa te simti obligat. Vrea sa ma cunoasca mai bine, sa iasa cu mine.Nu ca m-ar interesa, rezultatul e acelasi. Ce sa ii mai zic? Ca nu il plac n-am cum sa ii zic, nu sunt genul asta de persoana.Mi-e greu...

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca nu ii spui adevarul, va continua sa insiste. El are impresia ca tie iti place, dar ti-e frica de o relatie, deci e decis sa lupte, sa te scape de teama. Stiu ca ti-e greu, dar cumva trebuie sa fii sincera cu el. Cu siguranta e gresit sa fii atat de stresata de aceasta situatie...te complici singura, aiurea. Sa fii cu el din obligatie, nici nu se pune problema! Gandeste-te ca daca ai fi fost sincera de la inceput, si i-ai fi spus ca nu te atrage, n-ar mai fi insistat atat, iar tu n-ai mai fi aici.

9 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Iti e greu sa zici adevarul, nu esti genul de persoana care zice adevarul. Tipic feminin, nu stiti altceva decat sa mintiti. Sa stii ca baietii apreciaza mai mult onestitatea, chiar daca doare, ori asa sunt eu si sunt singurul care vrea sa nu fie mintit. Eu zic sa ii zici clar si tare "nu te plac, nu insemni nimic pentru mine, stiu ca doare, o sa iti treaca, dar inceteaza cu insistentele ca nu ma voi schimba oricat ai avea tu impresia ca ma voi schimba". Si cu asta basta, daca pricepe o sa te lase in pace, daca nu atunci continua sa ii spui nu si sa il ignori ca pana la urma o sa isi gaseasca pe alta. Dar for the love of God, be honest.

| RAY a răspuns:

E nesi pe bune, dar faza e ca cand nu te va baga in seama vei regreta pshiologia inversa firar

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie sa-i dai explicatii inutile, ii spui simplu ca esti onorata de gestul lui, dar din pacate pentru el, tu nu esti interesata de el. Daca este baiat istet intelege si se va retrage, daca nu, nu-i mare pierderea si daca mai insista, refuza orice dialog cu el.

| anonimg a răspuns:

Nici nu căuta să îl placi. O relație se face cu un singur scop, cu o singură țintă: căsătoria. Altfel relația va fi un chin si nu o bucurie. Pentru că întotdeauna se dorește mai mult si mai mult de la o relație.
Nu ceda. Si nu te gândi la el. Mai întâi trebuie cunoscut caracterul unui om si pe urma cerem/acceptăm prietenia acestuia; lucru valabil și fetelor si băieților.
Când vrem sa construim ceva ne uităm la calitatea materialului. Asa si aici: nu tot ce se numește "om" are si caracter.
Poate că băiatul tine mult la tine. Dar nu se poate spune că te si iubește, deoarece dragostea este un principiu. Dragostea nu este irațională. Dacă băiatul reacționează urât la refuzul tau total, atunci se pot descoperi 2 lucruri la el:
- lipsa unui caracter frumos
- lipsa dragostei lui față de tine.
Spune-i să nu mai insiste; spune-i ca nu este timpul acum pentru a intra într-o relatie; spune-i ca toate lucrurile isi au vremea lor.

| SkyPilot a răspuns:

Daca el insista, trebuie sa ii spui nu ca nu il placi, dar ca nici nu esti pregatita de o relatie si nici nu crezi ca vei putea avea una cu el, nu e genul tau, tu iti doresti altceva.
Ai grija ca genul acesta de baieti ultrainsistenti de multe ori obtin ceea ce vor. Daca stii clar ca nu il vrei, incepi sa il eviti. Ii spui clar ca nu aveti de ce sa va cunoasteti mai bine pentru ca tu nu vrei o relatie. Spune-i adevarul in fata, il va aprecia mai mult decat sa il porti cu vorba. Si nu iesi cu el!

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Inca ceva: pe masura ce ii accepti mai mult va cere mai mult si va fi mai insistent, va considera ca ai un caracter slab si va profita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ar fi sa-i dai o sansa? sa iesi cu el.o data de doua ori sa-l cunosti mai bine?(ca doar nu iti face nimic)sa stii ca tu il placi insa iti place sa te minti singura(daca nu il voiai ii spune-i de mult "omule lasa-ma in pace)"eu una daca un baiat ma place si eu nu il plac si vad ca insista pur si simplu nu il bag in seama si singur se retrage, deci sfatul meu ar fi sa-l cunosti mai bine apoi sa iei o decizie, pentru ca s-ar putea ca dupa ce il vei refuza sa iti dai seama ca si tu il placi si sa fie prea tarziu.

| speedY2 a răspuns:

Daca esti draguta frumoasa etc... e cam greu sa renunte cineva la tine. Chiar daca tu nu il placi, tu ai fost politicoasa si el a crezut prin asta ca il placi... Nu e nici bine sa ii zici ca vreau sa ramanemi doar prieteni ii zici direct nu ma atraci si la varsta care imi place diversitatea.

| Katiekitty a răspuns:

Eu iti propun sa ii spui pe sleau ca nu iti place de el, chiar daca iti este greu, cu cat amani mai mult cu atat ii sporesti si lui sentimentele si isi face sperante cu tine sau o alta alternativa pe care ti-o propun este sa te combini cu altcineva, doar asa de complezenta doar ca sa iti dea pace baiatul respectiv.Bafta!