| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de jenanta si as vrea sa aflu parerea cuiva inainte sa merg la medic.Acum nu pot pentru ca nu sunt in tara si este un pic mai complicat.
Am avut dea lungul timpului o problema ce persista, rar dar sa mai intamplat si nu stiu ce poate sa fie.
Am niste mancarimi vaginale ce nu stiu de unde provin.Sunt stresante si uneori cand stau jos (in fund) chiar e dureros exact la intrare in vagin. Locul sa inflamat putin si am observat ca am niste scurgeri incolore.
Cauza nu o stiu,am un singur partener ce este stabil, de inselat nu cred ca a avut cum pentru ca perioada asta de cand am problema a fost tot timpul cu mine si in schimb el nu are nimic, nici o jena nici o mancarime.Nu stiu de la ce poate sa fie, o infectie urinara sau cand m-am epilat so fi intamplat ceva.
Care poate fi cauza si ce remedi sa incerc sa se mai amelioreze? Pentru ca nici dragoste nu mai pot face cu prietenul meu de frica sa nu ii dau si lui si pentru ca doare la penetrare fix acolo la intrare.
Am uitat sa specific ca sunt destul de igienica, fac dus zilnic si cu toate astea am mai avut probleme si in trecut tot asa da in cateva zile cu spalaturi si crema clotrimazol a trecut in cateva zile.

5 răspunsuri:
| Andreeagen a răspuns:

Buna, seamna foarte mult cu o infectie ceea ce descri e posibil sa fie cadida, fiind cea mai intalnita. Cel mai bine e sa mergi la ginecolog. Oricum ca si o alternativa neinvaziva pana ajungi la doctor poti sa aplici local ulei de cocos e foarte bun in ceea ce priveste infectiile si iti poate diminua din simptome.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise, se poate aprecia ca poate fi vorba de candidoza.
,, Una dintre cele mai frecvente probleme cu care se confruntă femeile este apariţia unei infecţii genitale, de obicei candidoza vaginală, cauzată de ciupercă Candida Albicans, care apare în urma modificării florei vaginale din cauza clorului, transpiraţiei şi materialului costumului de baie.
-- Candidoza vaginală este o infecţie produsă de înmulţirea exagerată a unei ciuperci, Candida Albicans. Ea este prezenţa în mod natural în cavitatea bucală, în tubul digestiv, pe piele şi în vagin, alături de o serie de bacterii benefice. Atunci când echilibrul florei este perturbat, poate apărea o supradezvoltare a Candidei Albicans. Este o problemă comună, care afectează majoritatea femeilor adulte cel puţin o data pe parcursul vieţii.
-- Printre principalele simptome ale candidozei vaginale se număra scurgerile vaginale anormale, însoţite de mâncărime şi senzaţie de arsură. Scurgerile vaginale pot varia de la uşor apoase de culoare albă până la scurgeri foarte dense de culoare alb-gălbuie. Mâncărimile şi arsurile se manifestă atât la nivelul vaginului, cât şi la nivelul labiilor, iar în multe cazuri apare şi un miros neplăcut. De asemenea, urinarea devine dureroasă, apare înroşirea şi umflarea vulvei şi dureri în timpul contactului sexual.''
Fragmentul este extras din : https://www.csid.ro/......a-14484171
Printre tratamentele eficiente in combaterea candidozei sunt :
-- Canesten-Gyn 4-6 ovule intravaginale administrate seara, combinat cu Clotrimazol crema 1% pe labii, vulva. Se pot folosi si ovule Cervugid, Zifex.
-- Fenticonazol (Lomexin) ovule de 600mg sau 1000mg intr-o singura doza unica seara (la nevoie se poate repeta la 3 zile) si clotrimazol1% crema intravaginal tub de 5g timp de 7-14 zile.
-- pastile vaginale Miconozal de 250mg sau 150mg, 1 pastila/zi timp de 7-14 zile (poate fi folosit si in timpul menstruatiei).
Multa sanatate!

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa te speli cu tamtum rosa, sunt niste pliculete, se gasesc in farmacii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Candida sau un inceput de gonoree (asta cu "nu m-a inselat ca nu a avut cand" e poveste pentru bebelusi). Amandoi la doctor, urgent!

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Buna! Aceeași problema am avut-o eu in vara, acum! Toti mi au spus ca am candidoza. M am speriat foarte tare pentru ca tratamentul este destul de costisitor, trebuia sa merg ma ginecolog, nu trece asa repede si iti da batai de cap. Iti pot eu spune de la ce cred ca am avut eu acele mâncărimi. Am avut o săptămana cand am fost plecată si am uitat gelul de dus acasă, si m-am spălat joc cu șampon pentru ca doar pe ala il aveam.nu e bine daca si tu faci asta deoarece iti distrugi flora vaginală!
Igiena este foarte importanta sa știi. Chiar daca tu ai decât un partener si chiar daca el nu te a înșelat, trebuie sa fiti atenți si sa va protejați, deoarece tu te poți irita! Ia ta ce am făcut eu: m-am spălat cu bicarbonat de sodiu jos, nu am insistat foarte mult. Am evitat gelul de dus si șamponul timp de 10 zile. Am si baut bicarbonat. Are un gust naspa, am pus in jumătate de păhărel micuț cu apa călduță, 1 lingurița de bicarbonat dimineața. La un momentdat luat de doua ori pe zi ca eram foarte disperata. Vreau sa ti zic ca eu m-am interesat foarte mult si ajunsesem sa fac orice numai sa nu merg la ginecolog. Am luat tetraciclina( aceasta este pentru Infecții ) si m-am gândit ca poate am vreo ciuperca. Nu abuzam de tetraciclina, luam una la 2 zile. Eu nu te sfătuiesc sa faci ca mine pentru ca nu stiu ce ai tu. In niciun caz sa iei pastile. Poți incsrca doar treaba cu bicarbonatul pentru ca este extrem de sănătos sa faci asta. Daca nu iti trece in 10 zile, mergi la medic