| BlueScreen a întrebat:

Am si eu o problema am 38 ani dar nu stiu despre ce e vorba.am niste mancarimi jos si as face prosti toata ziua are si sotul meu usturimi mi-am dat cu o crema clotrimazol si mi-a trecut de obicei luam tratament pentru candidoza niste pastile si spalaturi dar pana sa iau mi-a trecut.dar dupa vreo 2 saptamani mi-a aparut iar si ma si ustura cand fac pipi nu prea am timp sa ma duc la doctor si nu stiu despre ce e vb. treaba asta o patesc cam de 2 ori pe an si iau tratamentul ala cu flucovin si ginozol si imi trece de obicei imi apare cand ma duc la mare sau acum ca mi-am schimbat serviciu si am wc comun nu stiu daca e vreo coincidenta as vrea sa stiu despre ce e vb despre vreo boala sau ca mi se face de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| scarletjo a răspuns:

Buna! Incearca sa nu ai contact sexual 3-4 zile.Pt tine: timp de 5 zile:
-Clotrimazol unguent 2/zi(dimineata si seara)
-Clotrimazol ovule(1 seara inainte de culcare)
Seara inainte de a introduce ovule faci spalatura: intr-un pahar de unica folosinta pui apa plata si o lingurita de bicarbonat si cu o seringa mai mare(fara ac) tragi din apa si o introduci foarte putin-cat sa nu intre aer.
Daca ai usturimi mai poti pune intr-un lighean mai mare(folosit doar de tine) apa calduta si tinctura de echinacea(aprox 7 picaturi/1 l apa) si sa stai cu fundul in apa cam 10 minute.
Pt sotul tau timp de 5 zile Clotrimazol unguent aplicat 1/zi seara pe capul glandului.
Incearca sa evitati gelurile de dus sau igiena intima foarte parfumate si sa ai grija la toaleta publica(daca poti sa ai cu tien servetele umede iar dupa ce inchizi usa sa te stergi pe maini).O seara frumoasa!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dă-o naibii de treabă, asta e o glumă aiuristică. Păi hotaraste-te, ai 38 ani ori ai 14 ani? Ieri-alaltaieri, aveai 14, azi ai 38, apropo, tu cati ani "imbatranesti" zilnic?
Na, uite link-ul unde-ti declari cealaltă varsta! http://www.tpu.ro/......i-e-frica/ si altul http://www.tpu.ro/......a-fac-etc/
Ori e vorba de mămica ta :))

| BlueScreen explică (pentru floresdemayo):

Da, mama a pus intrebarea asta. happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A, inteleg! Să stii ca mama ta nu e vindecata absolut deloc, decat la suprafata, boala de baza (cum se zice) există. Ii trebuie tratament serios, si ei, dar si tatalui tău. Si nu mai au voie sa se ocupe "de" până nu se vindeca complet, complet, pentru ca apoi, va trebui sa o ia mereu de la capat, intelegi? Microbul rămâne.
Nu-i de vină scăldatul in mare, wc-ul comun, da, s-ar putea.Acolo trebuie sa ai mare grijă, ca femeie. Eu zic sa-si schimbe medicul daca vede ca nu da rezultate tratamentul. Ori mămica si taticul tau nu respecta indicatiile sale, ale medicului. Ii doresc sanatate, ca-i mai presus ca toate.La medic, de urgenta, in cazul dânsilor!

| Niiiicu a răspuns:

Buna,cel mai probabil ai o infectie dar ai grija ca netratata corespunzator se poate agrava, am patit si eu si medicul sustinea ca am fost la bagaboantehappy0rolling on the floor(neadevarat)sau un microb luat din aer, apa, toaleta sau luxruri folosite in comun cu alte persoane, numai bine

| Gabitzu246 a răspuns:

Cred ca este vorba de candidoza dar fa-ti timp si du-te la doctor pentru ca boala asta nu prea este de amanat cu ea, ai putea da in alte boli.Multa sanatate

| Senyorul a răspuns:

Du-te la doctor ca e mai bine... sa nu se agravezewinking