| Ralucutza_Ralu_1999 a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum o pot trata am chist ovarian si nu scap de el cu nici un fel de pastile nu pot sa raman insarcinata nu pot sa fac absolut nimik ce este de facut ca sa scap de chist si sa raman insarcinata

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se face doar prin operatie.Bineinteles ca nu pe Tpu.Cam devreme te gandesti la sarcina daca 1999 de la numele tau este anul nasterii.

| corbulalbrosu a răspuns:

"Chisturile pe ovare pot nelinişti orice femeie. În cele mai multe cazuri, acestea nu sunt grave, însă sunt şi situaţii când operaţia este singura soluţie de tratament. Eliminarea se face CHIRURGICAL atunci când chisturile sunt mai mari de 6 cm, când sunt însoţite de simptome, când nu dispar în urma celorlalte tratamente sau când se suspectează că sunt maligne, se recomandă intervenţia chirurgicală clasică sau prin laparoscopie, ambele realizate cu anestezie generală. Intervenţia laparoscopică prezintă avantaje precum recuperarea mai rapidă şi dureri mai mici după operaţie." Daca dupa 6 luni de tratament chisturile nu au disparut, este necesara interventia chirurgicala, care de cele mai multe ori, se poate face laparoscopic si astfel se pastreaza integritatea ovarelor. Deasemenea in cazul in care chistul este mai mare de 6 cm, este nevoie de interventie chirurgicala. Acceseaza urmatorul material : http://www.clicksanatate.ro/......_9581.html Multa sanatate.

| Florentina9210 a răspuns:

Uite asa are o fosta prietena de a mea. Asta de obicei se trateaza chirurgical, desi operatia este destul de riscanta, n-ai de ales. Da de la ce ai facut acest chist? Ti-ai inceput viata sexuala de la o varsta frageda?

| Ralucutza_Ralu_1999 explică (pentru Florentina9210):

Nu stiu de ce la-am facut dar da asa este mi-am inceput viata sexulala la o varsta foarte mica

| Florentina9210 a răspuns (pentru Ralucutza_Ralu_1999):

Daca te-a ''mancat'' de mica, acum suporta consecintele. Viata sexuala, se incepe de la varsta de 18 ani, este sanatos pentru corpul tau. Nu te mai lua dupa X si dupa Y, ca au facut si nu stiu ce. Ceea ce ti-am spus eu, la fel iti va spune si un medic.

| Oana92 a răspuns:

O problema medicala se trateaza la medic! Nu pe TPU! Medicul tau stie mai bine ce tratament trebuie sa urmezi, iar daca nu esti multumita de acutalul medic cauta si alte pareri. Dar tot de medici, nu de useri de pe diverse site-uri. Sanatate!