| DiannaDi a întrebat:

Am o relatie. Avem amandoi 24 ani. Nu locuim impreuna insa ne vedem zilnic. Problema e ca avem un an de relatie, iar el nu a deschis subiectul de logodna. Am vorbit de viitorul nostru impreuna, mai demult dar nu am stabilit nimic concret. Dat fiind varsta lui, imi e frica sa nu umble cu mine din plictiseala, pentru ca anii trec si nu vreau ca peste un an, doi, sa fie atras de pustioaice si pe mine sa ma lase balta. Nu vreau sa deschid cu el subiectul asta pt ca nu vreau sa cer mila lui sau sa par disperata dar nici nu vreau sa fiu o pierdere de timp pt el, deoarece eu vreau ceva serios. Voi ce parere aveti? Multumesc

Răspuns Câştigător
| missme99 a răspuns:

Sunteti inca mici ca si varsta amandoi. Aveti prea putin timp de relatie. De ce ai intrat in panica? In loc sa te distrezi, sa iti faci viata, sa iti faci o cariera...tie iti tzataie c***l ca nu te ia asta de nevasta? Asa si? Daca nu te ia ce? Nu poti functiona ca un om normal in societate daca nu esti doamna X-ulescu, nevasta lu'?
Daca pentru tine e important sa stii daca te va lua sau nu de nevasta, desi asta e ceva ce nici macar el nu iti poate garanta 100%, poti incerca sa vezi ce reactii are la alte casatorii din jurul vostru sau il poti intreba direct.
Ceea ce tu gandesti eronat este faptul ca daca nu te ia de nevasta nu inseamna ca nu e serios. Poate sa te iubeasca si sa iti stea alaturi toata viata si fara sa aveti acel act. Si chiar daca se termina peste un an, doi, trei...asta nu inseamna ca e pierdere de timp. Inceteaza sa mai gandesti asa. Nu iti face din asta un scop in viata ca nu o sa iti iasa sau o sa o faci presata, il presezi si pe el si se duce naibii toata relatia, care ar fi putut fi una mult mai frumoasa si mai implinita fara actul ala.
Si insist pe faptul ca sunteti inca foarte tineri.

28 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este trist ceea ce vrei, si daca sa zicem te cere faceti nunta bani pierduti libertate incuiata cu lacatul, te va astepta cea mai cruda monotonie si poate atunci se va plictisi sau te vei plictisi si tu si mai greu scapati unu de altul ca trebuie divort alti bani aruncati. ai numai 24 de ani distreaza-te habar nu ai casatoria CAT de mult schimba omul, vrei de tanara sa intri la lagar? daca tu ti neaparat sa vrei ceva serios atunci te rog nu-i irosi timpul baiatului, daca el nu a pomenit de logodna inseamna ca NU vrea asa ceva, nu te mai comporta ca o disperata, vrei sa nu pari dar in interiorul tau urli de disperare. si inca ceva noi barbatii mereu vom fi atrasi de pustoaice, crude si fragede fie ca va convine fie ca nu si chiar daca esti maritata/nemaritata cu el daca baiatul vrea sa te lase balta pentru alta fata o va face fara ezitarewinking gandeste-te bine esti pe cale sa iti arunci viitorul si libertatea la gunoi, mai distreaza-te inca mai ai de strabattut cearsafuri

| Alcyon a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Taci, mai, de unde ai scos ca oamenii casatoriti nu se pot distra? Pun pariu ca esti neinsurat.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Alcyon):

Asta e crudul adevar, nu sunt insurat si nici nu voi fi vreodatawinking

| RAY a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Curvar pana la moarte

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru RAY):

Da fratelo

| Marian_Catalin_1982 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ce vorbesti acolo omule? Daca maica-ta il tinea sub papuc pe taica-tau dandu-i libertate "cu portia" asta nu inseamna ca toate casatoriile sunt asa. Experienta din familia ta nu e regula general valabila.

Referitor la intrebare, pai daca esti intr-o relatie in care tu iti doresti mai mult atunci explica-i partenerului treaba asta, ai tot dreptul sa faci asta si e chiar indicat, sa nu se adune frustrarile mai incolo. Daca planurile lui nu coincid cu ale tale atunci ori ajungeti la un numitor comun ori Pa, la revedere si fiecare isi vede de drumul lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Saru mîinile ingerasha tu esti in poză? Mersi.

| DiannaDi explică:

Va multumesc tuturor din suflet pentru raspunsuri! Imi pare rau ca nu pot acorda decat o singura fundita!

| BlackheartQueen a răspuns:

Tu îți poți da seama de acest lucru. Dacă el vorbește despre un viitor cu tine sau nu. Nu este tragedie totuși dacă nu a pomenit de logodnă după un an de relație.

| RAY a răspuns:

Nici un barbat nu se insoara din propie initiativa si mereu impins pe la spate de anumite circumstante copii, obligati,impins de mama lui, frati,prietenii etc barbatil e mascul e monogom datoria lui e sa conduca un grup sa aiba de el si de alti masculi si sa faca sex cu cat mai multe femele, casatoria e o mare porcarie, aiureala, ipocrizie umana, omul se va plictisi de tine si tu de el in urmatori 2, 3 ani

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru RAY):

Exact frate bine spus, like

| Lawliet14 a răspuns (pentru RAY):

Zise unul care n-a avut decat relatii pasagere. May, Ray, nu stii ce-i dragostea! Pe mine nu ma impinge nimeni de la spate, nici macar varsta, dar m-as casatori cu femeia care ar sti ca e a mea. Adica, un fel de suflet pereche sau chiar sufletul pereche. De ce ai nevoie de alte femei cand ai una acasa? Nu, nu te plictisesti de ea, o iubesti si mai mult pentru ca impartiti tot.

| RAY a răspuns (pentru Lawliet14):

Sincer clark amice am iubit o data o fata foarte mult apoi am avut doar simple relatii sa le spun asa si alea online, eu sunt sincer cu cine e sincer n-am avut relatii pasagere am o obsesie paranoica dupa 2, 3 luni de relatie am fantezii de care nu pot scapa de asta eu termimam relatiile ca nu puteam ma terminau e aiurea, am aflat ca e din cauza inaltimi paranoia asta e, si eu cred in iubire sincer si eu as vrea pe cineva cu care sa vorbesc, sa ma inteleg dar nu vreau sa mai sufar

| Lawliet14 a răspuns (pentru RAY):

E nevoie de sansa, te cred, eu am gasit decent si tot n-a fost cu reusita. Lasa, Ray, cand te-o lovi dragostea pe tine nu o sa mai tii cont ca poti suferi si de fapt vei exclude aceasta varianta!winking Sper sa-ti gasesti jumatatea.

| RAY a răspuns (pentru Lawliet14):

Multa bafta si tie, stiu ca exagerez in raspunsurii in mod generalist nu-i rational clar

| neutrino a răspuns:

Te grabesti, si este posibil ca interesele vostre pentru viitor sa nu fie convergente.

| SkyPilot a răspuns:

Gata, logodna si casatorie dupa un an? Va cunoasteti atat de bine? Daca iti e frica sa nu pari disperata in ochii lui, as crede ca nu comunicati prea bine si nu sunteti suficient de apropiati pentru o casatorie.
Nu cred ca sta cu tine din plictiseala, daca ar fi fost asa ai fi stiut deja. Probabil ca fie ca nu se considera pregatit inca, fie ca nu crede ca va cunoasteti suficient. Discuta sincer cu el, nu ai nimic de pierdut.

| SkyPilot a răspuns:

Vad din istoria intrebarilor tale ca ai indoieli serioase privind aceasta relatie. Chiar crezi ca e bine sa te grabesti?

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa stai cu el de vorba si sa-l intrebi ce planuri de viitor are. La 24 de ani si cu un an de relatie in spate, ar cam fi cazul sa va mutati impreuna. Asa, de la distanta, toti par minunati. Abia cand stai in casa cu omul ajungi sa-l cunosti.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tu esti imatura si grabita, tare grabita.Cum sa vrei dupa un an de relatie hop logodna? Sunt oameni care stau ani intregi impreuna si nu se casatoresc.Eu am impresia ca tu esti putin cam disperata si vrei sa pui gheara pe el ca nu cumva sa te insele cu alta.Crezi ca daca e logodit nu o poate face? Ohoo, esti naiva, o va face daca asta isi doreste.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ce vrei frate e secolul vitezei fetele nu vrea sa fie fete batrane rolling on the floor ele vor sa fie sotie, hahaha vor sa stea la cratita rolling on the floor

| Lawliet14 a răspuns:

Nu e grabita, poate e mai matura. Mie-mi plac femeile hotarate, dar pentru aceasta trebuie sa existe si barbati hotarati. Nu stiu daca e omul tau, habar n-am. Mai imatur sigur e pentru ca in 1 an de zile n-a deschis subiectul de viitor. Nici tu nu esti chiar convinsa ca el e cum trebuie sa fie si nu e totul o joaca (pentru el bineinteles).

| Lawliet14 a răspuns:

Si nu stiu de ce-ti doresti logodna, pentru ca de casatorie nu poate fi vorba. Nu esti indeajuns de multumita de el, se vede, si eu ti-am citit putin postarile anterioare. Logodna bineinteles ca nu inseamna casatorie dar cred ca la o adica te-ai casatori cu el si daca nu ar fi schimbat. Doar fiindca ar face gestul. Si mai departe, vedeti ce se intampla cu familia voastra ca de aia exista atatea divorturi...

Nu stiu in ce religie esti, dar daca nu esti "pocaita", iti recomand sa se muti cu el ca sa te convingi si mai bine.

Totusi, eu nu zic ca e rau.

| Xpressurself a răspuns:

Pe el de ce nu il intrebi asa cum intrebi aici?
sa zicem ca nu se cuvine ca o fata sa intrebe astfel de lucruri. ok. dar atunci joaca un joc cu el. sa puna fiecare o intrebare si ambii sa raspunda la ea... unde una poate fi: inainte sa fii intr-o relatie ce ti-ai dorit de la urmatoarea relatie? si raspunsul tau poate fi sincer. sa gasesc pe cineva cu care sa-mi fac o familie. ca asta vrei.
acuma daca nu vrea iar tu vrei musai maritat draga mea umbla cu mai multi baieti pana il gasesti pe ala care sa te ceara.

| Happyjump a răspuns:

Fa-l gelos, încearcă sa-i atragi atenția, daca merge. Daca nu-ti convine relația si modul in care esti tratată pune-i capăt.

| Leo1993 a răspuns:

Mai degraba tu pari disperata, ce e atata graba? poate el vrea sa te cunoasca mai bine, altii se casatoresc la 35-40 de ani si nu mai fac atata tam tam

| nedeea86 a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa existe comunicare. Incearca sa vorbesti deschis cu el. Nu are rost sa iti faci fel si fel de idei.
Pe de alta parte, consideri ca dupa un an de relatie (nici macar nu locuiti impreuna, nu ati experimentat viata in doi) va cunoasteti indeajuns de bine ca sa treceti la urmatorul nivel? happy
Si de ce iti faci fel si fel de ganduri gen 'peste un an - doi sa fie atras de pustoiace, etc, etc'. Unde este increderea aici? happy Si totusi te gandesti la logodna...
Vorbeste cu el fara frica si cantareste bine totul. Sa nu regreti mai tarziu. Succes!winking