| AndaVr a întrebat:

Am o relatie serioasa cu prietenul meu, ma iubeste foarte mult si imi dau seama de asta, am incredere in el deci asta e oarecum inceputul unei relatii serioase.Eu am 19 ani iar el are 22, nu stiu cum sa spun, dar de ceva timp au intervenit cateva dicutii mai intime intre noi.Eu n-am mai avut relatii intime pana acum,el stie bine acest lucru,mi-a zis ca nu ma preseaza sa fac asta, problema este ca se ivesc prea multe situatii si nu resusesc sa evit, mai exact sa nu facem acest lucru.Stiu ca e ceva intre noi,am ales persoana potrivita,eu eram mereu pe principiul ca iubesti o singura data in viata si acelei persoane trebuie sa-i oferi totul,dar o sa fie mereu intrebari in capul meu gen:daca nu e el? Pana in momentul in care o sa ne casatorim,si mi-a spus,daca nu am incredere in privinta asta am putea sa grabim lucrurile si sa ajungem si la casatorie,ceea ce e prea exagerat, nu ca nu mi-as dori, dar avem destul timp.Nu sunt o persoana religioasa, dar ma impiedeca oarecum si acest lucru.Nu stiu ce sa fac,ca o sa se intample acum,peste cateva luni,pana la urma tot la asta ajungem, petrecem mult timp impreuna, nu stiu ce fel de decizie sa iau.

6 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Daca nu stii ce sa faci, sa nu faci nimic.
Daca ai cea mai mica indoiala, la fel.
Fa doar ceea ce simti ca iti doresti cu tot sufletul si ca nu o sa regreti, indiferent de cum va arata viitorul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent ce decizie ei, faceti-o cu prezervativ de la prima data, pana la ultima, asta daca nu vrei sa te trezesti si cu un copilas in brate la 20 de ani, sau cu vreo boala cu transmitere sexuala, mai ales daca el a avut sex si cu alte femei inaintea ta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu esti hotarata sa o faci pana la casatorie, nu o face.

| Oana92 a răspuns:

Certificatul de casatorie e o garantie a faptului ca el e the one? Ca va ramane o viata langa tine, ca veti fi fericiti sau ca tu o sa il doresti doar pe el o viata intreaga? Ai 19 ani, la varsta asta habar nu ai ce vrei sa faci cu viata ta sau, in cel mai bun caz, ideea despre ce vrei sa faci cu viata ta se va schimba de n ori doar in urmatorul an. Sa te legi prin acte de cineva de la varsta asta, mai ales in conditiile in care casatoria pare o chestie importanta pentru tine, e o condamnare!

| AndaVr explică (pentru Oana92):

De ce crezi ca se va schimba? La varsta asta, cel putin asa e normal sa stii ce vrei de la viata, niciodata nu o sa fi suficient de matur in luarea unor decizii si atunci ce faci, astepti...dar pana cand, probabil pe cand e prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei neapărat sa fie el primul și ultimul? Numai un înapoiat ar tine neapărat sa fii virgina ca sa se însoare cu tine. Fă-o, atâta timp cât te simți pregătită pentru asta, fa-o! Dacă nu vei rămâne cu el și vor mai fi încă 5 după el, ce vei face? Îi ții și pe aia pe uscat doar pentru ca vrei sa te păstrezi pentru soțul tău? Fa-oooo! O sa vezi ca o sa va apropie și mai mult.