| Bacemi a întrebat:

Am observat ca multi nu stiu ce inseamna cu adevarat o relatie sau din diverse motive se cam abat de la normalitate. Din diverse motive : orgolii, teama, lipsa increderii, etc. Am gasit un articol interesant si luand in considerare problemele tinerilor ( si nu numai ) care nu stiu cum sa aiba o relatie placuta v-as sugera sa cititi urmatorul articol :

http://www.sexgen.ro/cuplu/cum-sa-construiesti-o-relatie -buna-5749955

Va sugerez si alte cateva articole ( stiind ca tinerii de azi nu prea au tragere de inima sa caute singuri ) sperand ca invatati ceva din ele :

http://www.sexgen.ro/cuplu/afla-daca-ii-mai-pasa-de-fost a-6533321

http://www.sexgen.ro/cuplu/cum-faci-sa-ti-salvezi-casnic ia-6153091

http://www.sexgen.ro/cuplu/invinge-timiditatea-6119799

http://www.sexgen.ro/cuplu/de-ce-suntem-gelosi-5755738

http://www.sexgen.ro/cuplu/cum-sa-ti-pastrezi-partenera- fidela-6072023

http://www.sexgen.ro/......al-5267733

http://www.intrefete.ro/......ze-6927909

http://www.sexgen.ro/......re-5530013

http://www.sexgen.ro/......ul-5732602

http://www.sexgen.ro/......pi-5180088

Nu spun ca aveti nevoie sa stiti aceste lucruri ( si multe altele ) de la mine. Dar daca nu le stiti inainte de a incepe o relatie foarte probabil relatia respectiva nu va dura prea mult si o veti privi ca pe un esec. Prea multe relatii sunt incepute inainte ca partenerii sa fie pregatiti cu adevarat pentru asta.

Daca macar 1 persoana a invatat ceva din ce scrie aici eu sunt multumit. Sper totusi ca noi toti ( tineri si adulti ) sa vrem sa invatam zi de zi. Doar asa putem evolua si depasi cu succes anumite praguri.

Ce parere aveti despre articolele postate? Puteti posta altele asemanatoare in scopul educarii in materie de relatii de cuplu? Voi ce greseli majore cred ca impiedica dezvoltarea unei relatii de cuplu armonioase? Ce sfaturi aveti pentru un cuplu tanar plin de speranta dar lipsit de experienta? Ce sfaturi aveti pentru un cuplu matur care considera experienta ca fiind rutina?

Răspuns Câştigător
| Denisa a răspuns:

Frumos din partea ta. Reusite articole. Ce sa spun, nu ma pricep la dat sfaturi maiales atat de intelepte pe cat le pot da adultii.Eu din ce relatii am avut pot sa iti zic cu mana pe nimica ca TOATE au fost un esec. Ba am iubit si nu am fost iubita, ba am fost iubita si nu am iubit, ba au fost relatii "de incercare". Cred ca factorul cel mai important care impiedica dezvolatrea unei relatii este dragostea. Eu cred ca doua persoane care se iubesc cu adevarat se iubesc pentru toata viata. Nu intervine plictiseala in relatie. Mai vad cupluri de batranei de 65-80 de ani care si acum merg prinsi de mana. Din pacate acum dragostea s-a cam evaporat dintre noi. Baietii urmaresc de obicei sex, fetele vor liste lungi cu nume de baieti cu care au fost impreuna. Nu se gandeste cam nimeni la dragoste iar cand cineva se gandeste e posibil ca partenerul sa nu simta acelasi lucru. Pentru un cuplu tanar, pentru niste tineri care se iubesc...singurul sfat pe care il pot da e sa nu se astepte ca totul sa le cada din cer. Trebuie munca ca sa obtii ceva in viata si le mai dau sfatul ca sa nu uite ca oricati bani ai avea, oricata munca ai avea de facut, dragostea e cea mai importanta. Pentru un cuplu matur: sa nu se neglijeze ca cuplu din cauza copiilor sau a altor factori. Sa se distreze si sa isi mentina flacara iubirii. Scuze ca zic si urmatoarea "problemuta" pe care azi o discutam cu mama: eu ii ziceam ca daca exista iubire aceasta nu se termina niciodata si e mereu la fel de intensa. Ea zicea ca iubirea se transforma in sentimente de respect si pana la urma in obisnuinta. Tu, bacemi, care esti mai mare ca si mine si cu siguranta mai matur, tu ce crezi? Iubirea dainuieste vesnic intr-un cuplu daca chiar exista?

7 răspunsuri:
| Bacemi explică:

@Nimeni de nicaieri!, frumoasa cugetare. Chiar mi-a placut. Iti raspund printr-o afirmatie pe cat de simpla pe atat de profunda si as indrazni sa spun si foarte cunoscuta : Nimic nu se pierde. Totul se transforma. La fel cum vorbim si despre iubire si cele 3 stadii ale ei ( in opinia mea umila ), respectiv iubirea copilariei, iubirea adolescentei si iubirea matura. Si ai dreptate, partenerii care sunt parinti si care de obicei au o experienta de viata castigata impreuna sub forma unui cuplu uita sa se mai ingrijeasca si sa aduca sare si piper relatiei. Considera ca a trai alaturi de partener sub forma de respect si incredere e suficient. Nu este. De asta e nevoie de initiativa, mereu ceva nou, surprize pentru a va reaminti uneori ca respectul si increderea reprezinta doar o alta forma de iubire adolescentina.

| Floreenofficial a răspuns:

Ma bucur ca te ocupi de copiii si adolescentii acestui site ca un tata adoptiv, daca pot sa spun asa. laughing
Nuj, ce ai tu si nu au altii...cap laughing La propriu si la figurat.Mereu pui intrebari folositoare nu doar ca sa te afli in treaba. happy

| Dan a răspuns:

Bravo, Bacemi! Poate multi dintre tinerii de azi mai invata ceva si de la tine. Felicitari, tine tot asa! happy

| Dianné a răspuns:

Cred ca si varsta este o oarecare "problema". De ex. un cuplu format dintr`o fata si un baiat. El are 15, ea are 14.Conflictele se starnesc din diferite motive inutile.Cateodata,observ la unele fete, o gelozie iesita din comun.Asta e o copilarie! Unii zic ca este dragostea prea mare de vina, dar la 14 ani, nu poti sa iubesti pe un baiat chiar atat de mult, sa zici ca este ceva serios.Majoritatea,isi fac prieten/prietena/iubit/iubita, pentru a se da mare cu ce a "agatat", ca sa fie in centrul atentiei, si poate sa isi faca alti tovarasi.Eu recunosc, nu sunt atat de mare, de inteligenta si de matura, incat sa imi fac iubit ca alte fete.Probabil,ele simt lucru` asta. Vor si ele sa li se spuna "te iubesc". Probabil, in familie nu a auzit fraza asta, si de aia.Parerea mea...nu stiu daca am judecat sau nu gresit situatia, dar imi place sa vorbesc despre lucruri ca astea, pentru ca sunt interesante si inveti cate ceva de la unul, la celalalt happy.
te-am pupat kiss.

| JustShadows a răspuns:

Buna!happyMultumesc frumos pentru articole, inca nu am reusit sa le citesc pe toate, dar o voi face.
Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le invatam cu totii, si apreciem ca esti mereu pe faza, si ne tii la curent.
Ai grija de tine!happy

| UzZyTPT a răspuns:

Nu pot posta altele asemanatoare pentru ca sincer acum mie lene. dar sunt extrem de bune si cred ca vom avea ce invata din ele! happy

| di@n@ a răspuns:

Da, totul este frumos si educativ. dar, depinde de fiecare persoana si de felul ei de a privi casnicia.Se spune ca o casnicie inseamna o calatorie in doi lunga cat o viata intreaga. Un prim pas ar fi sa se cunoasca unul pe celalalt cat mai bine si sa recunoasca si sa accepte punctul de vedere al celuilalt. Atunci cand iubesti dar nu-l apreciezi in totalitate pe celalalt, atunci trebuie sa te pregatesti pentru o calatorie plina de peripetii si destul de nesigura. Atunci cand partenerii doresc sa-si comunice totul si se pun unul in pielea celuilalt atunci cand se confrunta cu o problema, atunci acesta va fi inceputul unei casnicii ideale.