| OnlyDga a întrebat:

Am ranit o fata grav spunandu-i acum doua saptamani ca vreau sa ne despartim. Ideea e ca am mai facut asta, gen sa ma despart din senin, pentru ca eu sunt genul de persoana care se indragosteste repede, se dedica dar pacat ca de fiecare data parca pur simplu pe cat de repede ma indragostesc pe atata de repede imi trece.Eu intr-o relatie pot sa fiu foarte tandru, foarte iubitor sau pot sa fiu foarte nociv sau toxic. Sper sa nu ma credeti nebun dar asa sunt. Imi iubesc prietena, sunt tandru cu ea, fac cadouri, niciodata nu m-am ferit sa fac gesturi frumoase, pacat odata cu trecerea timpului mie lucrurile astea imi trec pentru ca nici nu-s adeptul relatiilor de durata si nici nu as vrea una momentan. Avand in vedere ca am si 18 consider ca nu e cazul desi poate altii au alta parere. Plm, se spune ca daca pui suflet nu ai cum sa uiti atat de repede de o persoana iubita. Si totusi eu pun suflet si chiar si asa ma despart de ea fara nici o remuscare. Ori ma plictisesc de ea ori ma indragostesc din nou. Pacat de ultima mea prietena, s-a dedicat mult dar avand in vedere contextul am decis sa ma despart de ea ca eu plec in 5 luni in Suedia sa lucrez. Si ea mai are un an. Am decis sa pun punct din cauza ca ma gandeam ca o sa fie mai dureros daca o sa o fac peste 5 luni ca o sa avem un an si poate o sa se ataseze si mai mult de mine, desi eu spunandu-i ca oricum o sa ne despartim ca nu imi plac relatiile la distanta si nu avem sanse. Am procedat corect zic eu. Adica putea sa se ataseze si mai mult si atunci era si mai rau. Si eu am zis sa aleg raul cel mai mic. Imi pare rau putin totusi ca avea sperante ca poate raman, isi dorea foarte mult sa imi fie alaturi dar nu am alta solutie

5 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Cam dubios ce spui tu.
Si eu ma atasez repede de cineva si imi pasa cam mult si de obicei tot eu sunt ala de sfarseste ca prostul(pe romaneste).
Dar dureaza ceva timp la mine pana reusesc sa sting tot din mine.
Sa stii ca inclusiv o relatie la distanta, daca stii cum sa pui problema din start, distanta aia se transforma in apropiere si in trai comun, desigur intr-un timp nu foarte mare.
Si da, ca ai ranit-o.Dar esti baiat mare si e cazul sa-ti asumi lucrurile pe care le faci.
Multa bafta in Suedia.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti foarte superficial in relatii si gandire.
Probabil ca nu ai suferit destul in viata, ca sa simti pe propria-ti piele, ca deciziile tale ranesc si dor.
Nu-i nimic, viata iti va platii inzecit si intr-un final, vei invata tu.
Personal, te vad ca un copil razgaiat, care vrea tot ce vede pe strada, indiferent de consecintele care iti aduc acel lucru.
Multa, foarte multa imaturitate si imprudenta, sa te joci cu sentimentele altora, fara sa-ti pese.

| Andreeush a răspuns:

Nu te mai băga într-o relație dacă nu ești capabil de a avea o relație stabilă.
Rănești fetele degeaba. Ești superficial și nu știi ce înseamnă să iubești cu adevărat.

| sofisis a răspuns:

Si ce vrei? Sa iti usurezi constiinta, sa ti zicem ca e ok sa ranesti fetele pentru ca...asa esti tu? La ce le mai dai sperante de la bun inceput?

| Emma30555 a răspuns:

Nu le mai face sa se îndrăgostească de tine. Serios îți zic. Nu e bine sa ranesti pe cineva. Dacă tot nu te poți atașa, nu le da speranțe, spune le de la început ca nu vrei relație serioasa, găsește o soluție, fii mai ponderat, mai rece. Poți sa dai peste cineva de care sa scapi greu e stresant sa ști. Dar în afara de asta e vorba ca nu este ok ca ele sa sufere, nici tu de altfel.