| razvan4925 a întrebat:

Am sa va povestesc ceva.
De fiecare dată când mă masturbez penisul meu nu se decalotează complet. Se vede doar puțin din cap. Cred că am fimoza. Dacă tot incerc sa îl decalotez voi reuși? Sau o să fie în zadar? Eu adolescent.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul intrarii penisului in erectie glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime si din acest motiv inelul fibros si stramt situat la capatul extrem al preputiului nu se intinde suficient de mult, astfel ca deschiderea preputiului nu se largeste suficient de mult si acest lucru nu va permite sa se efectueze trecerea preputiului peste gland, adica decalotarea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este probabil medie, de gradul 2 s-ar putea ca afectiunea sa poata fi indeparta acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si a intinderii progresive a celulelor existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent care sa inmoaie celulele din "inelul fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge cu crema din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde (cu 2 degete) preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu va da rezultatele asteptate, atunci inseamna ca indepartarea fimozei se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare a problemei tale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Când te masturbează, trage mai tare de piele, nu se întâmplă nimic grav bună și satisfacția este mai mare.

| ShamelessQboy a răspuns:

Încercarea moarte nu are! Depinde si de vârstă, dar dacă nu o sa reușești o soluție este operația!

| razvan4925 explică (pentru ShamelessQboy):

Am 15 ani. Ce zici?