| Dorina9 a întrebat:

...cat de importanta este varsta intr-o relatie pentru voi? stiu ca fiecare persoana gandeste diferit, dar totusi as fi curioasa sa va stiu parerea! m-am indragostit nebuneste de cineva, totul dureaza de vreo 2luni,ideea e ca am petrecut aproape fiecare zi cu el si langa el am gasit ceva ce nu am gasit la nimeni,nu e o persoana prea buna in general,dar cu mine se comporta total diferit, dar tocmai acum mi-a marturit adevarata lui varsta, eu avand 21 ani, iar el 34, sincer nu pare deloc,dar pe mine ma macina diferenta asta enorma,ne-am atasat foarte mult unul de altul,dar varsta asta parca ma tot roade... nu imi place sa imi povestesc viata astfel,dar sperand k printre voi sunt persoane mai mature k mine, cu o alta gandire, cer un sfat! multumesc :*

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru mine nu este importanta asa mult varsta atat timp cat nu e mai mic ca mine, in trecut am avut si eu o relatie de genul, era mai mare ca mine cu 12 ani dar mi-a placut la nebunie acea relatie si imi amintesc cu drag de ea, fiecare gandeste diferit asa cum ai spus dar eu nu te judec

| Alexandru a răspuns:

Acum, ce sa zic? Daca nu aveti nicio obligatie niciunul din voi, incercati o relatie. Pana la urma, in lumea asta plina de ratati si curve, daca tot v-ati gasit si va intelegeti, faceti un pas inainte. Poate va fi alegerea castigatoare! Cu siguranta va veti lua muuuulte bobarnace, dar lasati-le naibii! E mare lucru si totodata o raritate, sa intalnesti o persoana cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda, asa ca, draga mea, lasa inhibitiile, lasa lumea si fii fericita, daca chiar te simti fericita! Te salut si ...numai bine. Mult succes si atentie la neatentie!

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Varsta conteaza, din punctul meu de vedere dar nu e mereu un impediment. Te inteleg. Pur si simplu nu poti alege de cine sa iti placa, se intampla fara sa stii, atunci cand te astepti mai putin, apoi te trezesti ca il porti in gand mereu, zambesti doar cand ii auzi numele iar simpla lui prezenta iti ofera o stare de bine. Cred ca cel mai bine ar fi sa iei tu o decizie. Eu personal nu as putea sa fiu cu cineva atata timp cat intre noi e o diferenta asa mare. El ar trebui sa incerce sa isi intemeieze o familie iar tu esti abia la inceput de drum. Dar decizia iti apartine in totalitate, aici sunt doar niste pareri.

| BonneLess a răspuns:

Nu este chiar mare diferenta. Sunt atatea femei ce au langa ele barbati cu 20-25 de ani mai mari. O sa va cunoasteti mai bine pe parcurs, sunteti doar de doua luni impreuna si te simti foarte binein compania lui, chiar zici ca te-ai atasat foarte tare, nu o sa fie toata viata asa. Ca sa iti dau un exemplu, parintii mei sunt de 25 de ani impreuna si intre ei esteo diferenta de 7 ani, tatal meu fiind mai mare. Eu iti doresc o viata cat mai placuta alaturi de el si sper sa va intelegeti si sa va traiti viata ca niciunul dintre voi nu e batran.

| Dorina9 explică:

Va multumesc tuturor pentru parerile si sfaturile voastre... simteam nevoia sa primesc si cateva sfaturi tocmai de aceea am postat aici! va pup happy

| caterinasmile a răspuns:

Parerea mea e ca diferenta nu e mare. Nu e o ciudatenie. In lumea asta sunt lucruri mult mai nasoale decat asta.
E ceva normal. Probabil tu esti o fata mai matura si vrei langa tine un barbat matur care sa iti ofere dragoste, protectie, intelegere etc.
De ce gandesti asa? Ar fi mai complicat daca el ar avea sotie si copii. Atunci ar fi o familie la mijloc chiar daca ar avea 34, 25, 21 de ani.
E normal ca nu pare de 34 pentru ca de cele mai multe ori barbatii se pastreaza mai bine ca femeile ca sa zic asa.
Nu cred ca ai avea de ce sa iti faci griji.
Fi fericita si succes!;*

| Capriciu a răspuns:

Pai daca te-ai atasat asa de mult cum spui tu si il iubesti si el te iubeste ce mai conteaza.Ar trebuie sa te gindesti cum sa faci ca flara din inimile voastre sa fie mai aprinsa nu sa te macine virsta sa.Sunt fete care se marita cu barbati foarte invrista si nu numai pentru bani alte le se marita cu ei ca chiar ii iubesc stiu cum se sa comporte cu ele si poate ca au experienta mai multa ca astea mai tineri. Daca il iubesti si te iubeste nu mai conteza nimic crede-ma. Iubirea nu tine cont de virsta inaltime si greutate, deci iubeste, caci nu esti tu prima sau ultima.

| cllaudDia a răspuns:

Daca spui ca ai vazut in el atatea lucruri frumoase si se poarta frumos cu tine, nu vad nimic anormal in aceasta situatie. Totusi am observat ca in unele relatii unde diferenta de varsta este mai mare apar neintelegeri din cauza modului de gandire. El la 34 de ani a trecut prin mai multe experiente(si bune si rele) si acum probabil vrea mai multa stabilitate, dar tu inca nu ai trecut probabil prin atatea experiente si cu timpu o sa iti doresti sa faceti aman2 diferite lucruri care tie o sa ti se pare normale, iar el deja sa fie "satul" de ele. Asa ca tot ce pot sa iti zis este sa iti continui relatia alaturi de el atat timp cat va fi sa tina, dar sa nu iti intemeiezi o familie cu el pentru ca iti va fi greu! happy

| CGF31 a răspuns:

Buna
Eu zic ca fiecare om are si varsta maturitatii.
Tu la varsta de 21 de ani privesti altfel viata, lucrurile si el la 34 deja e trecut intr-o oarecare masura prin viata.
Dar te-ai gandit? De ce ti-a marturisit atat de tarziu varsta? Ascunde ceva? Ce stii de el? De cand il cunosti? Te-ai gandit, daca este insurat? Daca nevasta o fi prin strainatate, munceste si el ce face? Se distreaza cu pustoiace. Ca asta esti tu pentru el. Si daca nu este insurat, nu ti-ai pus niciodata intrebarea de ce la prins varsta asta neinsurat? Sau cu copii? Niciodata o femeie nu pleaca de la mai bine.(sunt cazuri foarte rare)
Dar mai sunt cazuri foarte rare cand un barbat cauta tinerele...

| corina000 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, eu 18 el 31, cred ca noi o sa ne despartim pentru ca eu vreau sa merg la facultate si sa imi fac un viitor frumos, el vrea sa ne mutam impreuna, sa avem copii... etc. imi pare rau pentru ca ne iubim mult si ma gandesc ca nu o sa mai gasesc niciodata un barbat ca si el, nici eu nu stiu ce sa fac. Totul depinde de voi doi, daca planurile voastre de viitor se potrivesc si va iubiti mult.De ce nu?

| costel2912 a răspuns:

Draga mea sunt si eu in aceeasi situatie eu am 19 iar prietena mea are 31 sa stii ca conteaza foarte mult dar la un moment dat u vei gandi intr un fel pentru ca tu ai 21 si el 34 sau invers si el la 34 vrea o casatorie o familie dar nu cred ca ai varsta asta fii mamica. pentru mine conteaza si de asta ma despart de ea de prietena mea. nu se merita parerea mea. succes

| DarkSanctuary a răspuns:

Sincer,nu cred ca varsta e un impediment, in aceeasi situatie sunt si eu, am 22 de ani iar prietena mea 15, asa ca...ramane la decizia ta de ce vrei sa faci.

| onlygirlinthatworld a răspuns:

Daca il placi nu conteaza varsta cat de mare este sau cat de mica e (eu asa cred), ceea ce conteaza e ca va iubiti. Sper ca ti-am fost de folos.(poate o sa devin psiholog, ca am dat o gramada de sfaturi azi)

| Arkhasas a răspuns (pentru onlygirlinthatworld):

O grămadă de sfaturi idioate, de fapt nu ştiu restul dar ăsta este unul foarte IDIOT!