| anitza a întrebat:

Am si eu o intrebare.cum este cu ciclul peste sarcina? care sunt simptomele cand apar si cum iti dai seama k ai asa ceva? treaba e urmatoarea. mie mi-a venit ciclul pe 26 martie si pe 29 am facut sex neprotejat si a ejaculat putin si in mine.si problema e ca pe data de 24 aprilie mi-a venit ciclul dar asa mai spre maroniu si f putin si mi-a tinut vreo 5-6 zile cam asa.problema e ca de cateva zile am niste ameteli destul de puternice, o stare de somn asa as dormi tot timpul si dureri de burta, uneori de greturi, si cateodata dureri de cap...nu stiu ce sa mai zic...stiu ca atunci can ds-a intamplat eram la a 4 zi dupa ciclu deci in ultima zi de ciclu cam asa.si ca nu prea se intampla sa ramai gravida la ciclu dar mai sunt si cazuri din astea nu? ma bate gandu sa imi fac si un test? oare sa fie simptomele unei sarcini? e cazul sa imi fac un test voi ce parere aveti? astept un raspuns va rog cat mai rapid.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai cum sa-ti dai seama ca e ciclu pe sarcina sau ciclu normal. E adevarat ca ziua a 4 a e printre cele mia nefertile, dar riscul de sarcina nu e zero. deci poti sa fii insarcinata, desi riscul e foarte mic. Fa-ti un test din urina de dimineata, rezultatul lui va fi absolut concludent.
Eu nu cred ca esti insarcinata ci ca ai o dereglare pentru care trebuie neaparat sa te duci la ginecolog.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa un test de sarcina pentru siguranta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea si o raceala sau un virus urat (gripa) du-te la doctor si fa si test barza (repetat dupa cateva zile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e asa greu sa iti faci un test?
sigur ca ar trebui sa te interesezi de sanatatea ta.
dupa simptome s ar putea sa fi gravida, dar numai un doctor iti poate zice alb pe negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O femei nu poate ovula și rămâne însărcinată la ciclu menstrual.
Faci un test de sarcină, îl cumperi de la farmacie.
Un consult ginecologic este bine venit pentru orice femeie, indiferent de vârstă.
Un ciclu peste sarcină se manifestă printr-o cantitate mai mică de sânge, de astfel și fluxul este mai scăzut.
Acum știi ce ai de făcut.
Sănătate.
Pa, pa.