| demonel a întrebat:

Am si eu o intrebare daca eu am 16 ani si sunt su o fata de 14 ani poate sa ma dea in judecata daca intretinem relatii sexuale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi acuzat si pedepsit pentru infractiunea prevazuta la art.198 Cod penal (actul sexual cu un minor), pedeapsa fiind inchisoarea de la 3 la 10 ani, deoarece fata are sub 15 ani. Fiind si tu minor limitele pedepsei se reduc la jumatate, respectiv pedeapsa poate fi intre 1 an si jumatate si 5 ani de inchisoare.
Pentru cei care isi dau cu parerea si nu au habar ii informez ca minorul de 16 ani raspunde penal (art.99 alin.3 din Codul penal). Ai grija ce faci! Numai bine!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, ginecologul care o va vedea in prima luna de la inceperea vietii sexuale va anunta automat procuratura. Si exista doua variante: fie parintii ei (amandoi) merg la procuratura si declara ca sunt de acord si isi asuma toata raspunderea, fie tu vei fi judecat si condamnat pentru viol si corupere de minore.
De curand am diagosticat o fata de 15 ani si jumatate cu o boala cu transmitere sexuala. S-a anuntat procuratura, mama fetei a spus ca ea nu a fost intrebata inainte (desi mi se pare absurd ca fata sa n-o fi intrebat), ca nu stie si nu isi asuma nici o raspundere. Prin urmare, acum baiatul este la Penitenciarul de minori si tineret din Craiova unde va sta 7 ani (5 daca munceste si se comporta bine). Are 17 ani si un pic.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, cat timp ea are sub 15 ani.
Cauta-ti o fata de varsta ta sau mai asteptati un an-doi macar!
Succes! Numai bine!

| misterioaѕa a răspuns:

Nu-ti poate faci nimic

In primul rand a fost de acord
Si in al doilea rand sunteti minori amandoi...

pa, pa

| crysty08 a răspuns:

Din cate stiu nu daca ea se prezinta la divrt si a fost de acordbig grin nu are ce iti face

| reanu a răspuns:

Daaaaaaaaaaa

| Elena_8633 a răspuns:

Eu zic ca daca aveai 16 ani nu puneai intrebari stupide. la varsta asta trebuia sa stiiiiiiiiiiiiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu deorece amandoi sunteti minori.

| gabifast a răspuns:

Demonel nu te da nimeni in judecata pe tine, nu esti major! Ai grija ca daca afla parintii ei va da cap in cap big grin. Ai grija ce faciwinking