| alina94ate a întrebat:

Am si eu o intrebare daca iei pastila de a doua zi inainte sa iti vina menstruatia este posibil sa iti intarzie menstruatie? Sau daca iei pastila de a doua zi mai exista sansa sa ramai insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi deregleaza complet statusul hormonal al organismului. In urmatoarele 6 luni menstruatiile pot fi complet neregulate. Asta este motivul pentru care este obligatoriu sa ti-o prescrie ginecologul dupa consult si de aceea iti intocmeste medicul care ti-o prescrie un calendar strict de consulturi si analize (minim 3 in urmatoarele 6 luni).
Ginecologii prescriu pilula de a doua zi tinand cont de multe variabile (ziua ciclului menstrual, durata trecuta de la contactul sexual, starea ovarelor, grosimea endometrului, varsta pacientei). Se considera ca prescrierea de catre ginecolog scade cu 75% riscul de sarcina aferent zilei respective. Am vazut femei nebune care o iau dupa ureche (se duc la farmacie, cumpara la intamplare un preparat, eventual pe cel mai ieftin si il inghit dupa prospect). Efectul este imposibil de prevazut. La unele nu are nici un efect contarceptiv si sarcina se instaleaza, altele fac hemoragii sau tumori si ajung la operatii, altele nu au probleme imediate dar se trezesc sterile la maturitate, cand vor copii.

| Chimilica a răspuns:

Daca o iei la timp nu mai exista sanse sa ramai insarcinata.
Si da, iti va intarzia putin, sa nu te sperii.
Ai grija de acum incolo, foloseste durex.
Pup, pa-pa! :*

| CarmenR a răspuns:

Iata un articol care te va lamuri: http://www.qbebe.ro/......_a_doua_zi