| maryusGosSu a întrebat:

Buna TPU.
Vin cu aceasta intrebare deoarece doctorul meu este in concediu aceasta saptamana.
As vrea sa stiu care ar fi sansa sa ramai insarcinata daca menstruatia s.a oprit de 4 zile. Dar sfarsitul actului s.a intamplat cu totul in afara.(temerea este mica dar exista) Ma gandesc sa iau o pastila de a doua zi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual a fost cu unele exceptii (uneori), insa mereu mai lung decat cel considerat standard, cel de 28 de zile, rezulta ca ovulatia de obicei se produce mereu dupa ziua a 14-a a ciclului uneori chiar si in ziua a 21, atunci cand ciclul are 35 de zile. Teoretic, in aceste conditii (deoarece ciclul este totusi NEREGULAT), PERIOADA FERTILA va incepe mereu dupa ziua a10-a (uneori chiar dupa ziua a 17-a) a ciclului menstrual. Ca atare formarea unei sarcini in primele 9-10 zile ale ciclului poate fi considerata ca fiind extrem de mica spre imposibila. Cu privire la "beneficiile" pastilei de a 2-a zi te-as sfatui sa te informezi mult mai atent si mai in amanunt deoarece in multe cazuri poate provoca efecte de-a dreptul dezastruoase sistemului endocrin si hormonal.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ziua a 4-a de dupa oprirea menstruatiei poate fi ziua a 7-a, a 8-a sau cine stie, in orice caz greu de ghicit. Ceea ce trebuie sa stii este faptul ca in cazul in care ciclul tau menstrual are o durata medie de circa 28 de zile, (daca este REGULATA) atunci perioada fertila incepe din a 10-a zi a ciclului menstrual, numararea incepand din prima zi de menstruatie. Intotdeauna trebuie precizata prima zi de menstruatie (momentul terminarii menstruatiei nu foloseste absolut la nimic) pentru a se stabili perioada fertila a ciclului menstrual, deoarece trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma/poate sa ia nastere, DOAR in aceasta perioada. Deoarece sexul incriminat s-a petrecut inainte de inceperea perioadei fertile (probabil?) se poate afirma ca probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica aceasta fiind de circa 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si de maxim 1-3% daca ejacularea s-a produs in exterior. In concluzie se poate afirma fara a gresi ca formarea unei sarcini teoretic este aproape IMPOSIBILA. Folosirea pastilei contraceptive intro asemenea situatie ar reprezenta o IRESPONSABILITATE de-a dreptul incalificabila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la 4 zile de la terminarea menstruatiei, atunci nu poti fi gravida.

| CLCQ a răspuns:

Cele mai mari sanse sa nu fii. Exista si pastila de a doua zi, adevarat, dar de ce nu incercati protejat? Te scapa de o multime de griji (sa nu mai zic de boli).

| maryusGosSu explică:

A 8a sau a 9a
Si e cam de 28-uneori 35 zile durata c.m

| corbulalbrosu a răspuns (pentru maryusGosSu):

In cazul in care ciclul tau menstrual a fost cu unele exceptii (uneori), insa mereu mai lung decat cel considerat standard, cel de 28 de zile, rezulta ca ovulatia de obicei se produce mereu dupa ziua a 14-a a ciclului uneori chiar si in ziua a 21, atunci cand ciclul are 35 de zile. Teoretic, in aceste conditii (deoarece ciclul este totusi NEREGULAT), PERIOADA FERTILA va incepe mereu dupa ziua a10-a (uneori chiar dupa ziua a 17-a) a ciclului menstrual. Ca atare formarea unei sarcini in primele 9-10 zile ale ciclului poate fi considerata ca fiind extrem de mica spre imposibila. Cu privire la "beneficiile" pastilei de a 2-a zi te-as sfatui sa te informezi mult mai atent si mai in amanunt deoarece in multe cazuri poate provoca efecte de-a dreptul dezastruoase sistemului endocrin si hormonal.