| roxiii310 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de fete: si asta este legata de o prietena. Daca ai avut contact sexual, adica organul genital masculin a intrat in vagin, inainte sa iti vina prima menstruatie, dupa ce îți vine esti virgina? Adica, eu vreau sa zic ca daca ai fi avut un contact sexual, asa cum am precizat mai sus, pana in 10 ani si in prezent ai 14 ani si prima menstruatie ti-a venit la 11 ani, acum, in prezent, daca ai avea un contact sexual, practic te-ai dezvirgina? Sau nu ai mai fi virgina din acel moment? Tin sa precizez ca in momentul de pana la 10 ani nu a curs sange. Dau funda, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Bine atunci.Am raspuns aici mai pe larg legat de virginitate:

https://www.tpu.ro/......nt-minora/

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Virginitatea a zburat la primul contact sexual dintre penisul barbatului si vaginul femeii.
Asadar, pentru ca ai avut deja sex vaginal, nu mai esti deloc virgina, indiferent ca ai 10-11 sau cati ani ai si nu are importanta ca erai iante sau dupa menstruatie.

| sierra1 a răspuns:

~ai avut contact sexual, adica organul genital masculin a intrat in vagin... esti virgina?~

cu tristețe (sau bucurie?) - NU

| roxiii310 explică (pentru sierra1):

Adica va mai curge sange si va mai fi durerea aceea la primul contact sexual adevarat?

| sierra1 a răspuns (pentru roxiii310):

La prima intrebare am răspuns

| sierra1 a răspuns (pentru roxiii310):

Doar un ginegolog ți-ar putea spune după o examinare (nu online)

| roxiii310 explică (pentru sierra1):

Da. tot nu m-am cam lămurit, dar mulțumesc

| dullcat a răspuns:

Care primul contact sexual adevarat? Menstruatia nu are treaba cu sexul si nici nu durerea.Iar virginitatea este un concept religios si socio cultural, asadar nu, nu mai esti virgina, indiferent daca ti-a venit menstruatia sau nu.Din punct de vedere medical nu exista conceptul, de aceea au fost interzise testele de virginitate in Romania, fiindca nu demosntrau nimic. Himenul este o membrana deja perforata care devine extrem de elastica la adolescenta si se intinde precum un scrunchie.Nu e un sigiliu, ca daca era nu ar avea pe unde iesi menstruatia si alte scurgeri vaginale.

| roxiii310 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult pentru raspuns. am inteles in sfarsit.

| dullcat a răspuns (pentru roxiii310):

Bine atunci.Am raspuns aici mai pe larg legat de virginitate:

https://www.tpu.ro/......nt-minora/

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai este virgina de la primul contact sexual, deci de la 10 ani asa cum precizezi tu în enunț.

| J0B0MAT a răspuns:

De ce vă băgați în chestii despre care nu aveți nici cel mai mic habar de la vârste la care ar trebui să vă jucați cu păpuși?
O da, ca să aveți ce regreta mai târziu.

| roxiii310 explică (pentru J0B0MAT):

Nu m-am bagat eu in nimic. nu este vina mea in asta. cu ce an gresit eu? am cautat doar un raspuns. dacă nu erati dispus/a sa mi-l dati nu este nicio problema. eu doar an intrebat. nu a facut-o cu voia ei.

| J0B0MAT a răspuns (pentru roxiii310):

Eu ți-am dat un sfat, ție și oricui de vârsta ta.
Lasă chestiile astea pentru vremea lor, gen așteaptă să învățați la școală despre anatomia corpului, reproducere și toate cele, iar apoi vă puneți astfel de întrebări și de preferat după ce sunteți majore și aveți un discernământ complet(deși unele persoane nici la vârsta asta nu au) vă puneți la fapte.
Iar Sierra ți-a răspuns la întrebare, dar normal că nu înțelegi pentru că ești prea mică pentru lucrurile astea.Deci așteaptă tu și celelalte fete până când veți crește și înțelege mai bine, înainte să faceți ceva.

| roxiii310 explică (pentru J0B0MAT):

De aia nici nu am facut sau nu am de gand sa fac acum ceva. pentru ca nu este cazul la aceasta varsta. mulțumesc de raspuns

| Emma30555 a răspuns:

Ce legătură ai făcut tu între virginitate și menstruație? Ce treaba are raportul sexual dintre doi oameni cu menstruația femeilor? Odată ce faci sex (nu tu, ci generic vorbind) nu e logic ca nu mai ești virgina?