| LikeACandyxD a întrebat:

Am si eu o intrebare mai prosteasca. Nu stiu daca a mai fost postata inainte.
Care e diferenta dintre a face dragoste si a face sex?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Atunci cand faci dragoste, nu mai arzi de nerabdare sa treci peste preludiu, de dinaintea actului sexual in sine, ci adori sa le savurezi.In timpul actului sexual, nu te gandesti sa termini cat mai repede, ci iti doresti sa prelungesti acele clipe.A face dragoste inseamna a face sex cu dragoste, in timp ce a face sex, se rezuma doar la satisfacerea unor nevoi pur biologice. Dragoste faci cu trupul si cu sufletul, sex faci doar cu trupul.
In realitate, diferenta dintre cele doua, reprezinta si pentru mine un soi de enigma, a carui mister nu am reusit sa il elucidez inca!
Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Te pup!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E aceeasi chestie numai ca se pronunta diferit dragoste > sex.

| neutrino a răspuns:

Animalele fac sex si se presupune ca oamenii fac dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. S-a pus întrebarea de mai multe ori.
ingerinfrant ți-a dat un răspuns destul de bun și complex.
Unii zic că nu ar fi vreo diferență între dragoste și sex, că actul sexual se petrece oricum indiferent că iubești sau nu persoana și senzația e aceeași.
Eu zic că nu e așa.
Sexul e foarte important într-o relație. Înseamnă dăruire, opusul egoismului și dorința de a face persoana iubită să se simtă bine. Dragostea se face cu persoana iubită.
În timp ce sexul se poate face cu oricine și are ca scop satisfacerea proprie. Nu îți pasă de sentimentele altuia, doar bagi și scoți. Așa bagi și scoți și în dragoste, dar există sentimente.

| DanielaGabriela a răspuns:

Sex = Aventura de o noapte unde sunt excluse sentimentele de orice fel.
Dragoste = aici intervin sentimentele, dragostea o faci cu persoana iubita, cu persoana la care tii.

| cristi2295 a răspuns:

Cand faci dragoste o faci pasional e mult mai incitant.