| shantal a întrebat:

Am si eu o problema.in timpu unui contact sexual, s-a rupt prezervativul. a scos-o repede si nu a ejaculat.este posibil sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, Shantal. Întrebarea ta nu este completă.
În schimb îți pot da niște informații care să te ajute să cunoști exact ce s-a întâmplat de fapt.
Marea problemă este în ce perioadă a a ciclului menstrual te aflai: s-a întâmplat imediat după menstră? șansele de apariție a unei sarcini este minimă, dacă te aflai în perioada de ovulație, apare o problemă de apariție a unei sarcini (nu este obligatoriu să rămâi dintr-un singur contact, care și el a fost " coit întrerupt", a ejaculat afară lichidul seminal), ori dacă te aflai în perioada premenstruală, ura, ești infertilă.
În situații de urgență sunt pilule de urgență, se găsesc la farmacie, se pot cumpăra fără prescripție medicală, fără a face un obicei din asta. Trebuie administrat în primele 24 de ore de la contactul neprotejat. Te poți folosi de această metodă maxim de 2 ori pe an.
Ciclul menstrual are patru faze: prima fază este chiar apariția menstrei (sângerarea propriu-zisă, ovulul nu a fost fecundat), care ține între 3 și 5-6 zile, a doua fază este preovulația care începe din ziua a 7-a până în ziua a 14-a(apariția glerei cervicale sau mucus cu aspect transparent, mai exact cu aspect de albuș de ou (apare acea senzație de umiditate, dar de fapt ești înștiințată că intri în perioada de ovulație), faza a treia care începe din ziua a 14-a și ține până în a 21-a zi, în care ovulație este la ea acasă prin eliminarea mucusului având un aspect consistent și legat(p. s. apogeul fertilității se ajunge cu aproximație între a 14-a zi și a 16-a zi), a treia fază scade prezența glerei cervicale(mucusul cervical), ești în perioada de infertilitate cu senzație de uscăciune, iar apariția unei sarcini este nulă și a patra fază apariția menstrei.
Cam așa stau lucrurile cu ciclul menstrual.
Sfatul meu este pentru început să cumperi un test de sarcină de la farmacie, îl faci și vezi ce raspuns îți dă. Asta să te liniștești cât de cât pentru că pericolul nu a trecut.
Fiecare cuplu își alege metodele de contracepție, mergeți împreună la un centru de planificare familială, doctorul după o serie de analize și discuții purtate cu voi doi, v-a decide ce metode contraceptive puteți folosi pentru a preîntâmpina o sarcină nedorită.
Acum stai și așteaptă apariția menstrei ca ulterior să știi ce ai de făcut.
Îți doresc sănătate și protecție maximă. Bebeul trebuie să vină atunci când tu ești pregătită să-l primești în viața ta.
Rămâi cu bine!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un risc minim doar daca erai in perioada fertila. daca nu erai, riscul e chiar 0.

April
| April a răspuns:

Da, pentru ca "balaureii" nu ies doar in timpul ejacularii, unii mai scapa si inainte. Urgent pilula de a doua zi!

| Simon a răspuns:

Si da si nu. Vezi ca exista o pastila - pastile de a doua zi, sau ceva de genu. Am inteles ca se gaseste prin farmacii. Sau eventual mai asteapta si raspunsul unor fete. Multa bafta!

| Simon a răspuns:

Daca esti sigura ca nu a ejaculat, atunci nu vad cum ai putea ramane. Am uitat sa pun in primul msg big grin

| kitiku a răspuns:

Da, ca sa fii sigura ia pilula de a doua zi (urgenta ) costa cam 50 si intre 80 lei dar macar nu ramai cu nici o ta
suma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. daca nu sa gaurit e ok... daca nu capcaunul a varsat bine.

| 14654646 a răspuns:

Da! Dar daca a ejacuat aproape de vaginu! MAi bine ai consulta un medic GINECOLOG

| shantal explică:

Sunt sigura ca nu a ejaculat.

| shantal explică:

A fost dupa 8-9 zile dupa mensta...