| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o super curiozitate legata de sex. Daca o faci inainte cu 2-3zile inainte de a veni ciclul, act cu ejaculare inauntru, poti ramane?
Intreb ptc stiu multe persoane care au contact sexual neprotejat cu ejaculare inauntru, in zilele nefertile si nu raman. E posibil?
Am ciclul regulat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul neprotejat se poate intretine fara teama de a avea neplaceri, doar in cazul in care ciclul menstrual este unul REGULAT. Doar in cazul unui astfel de ciclu se poate determina cu o suficient de mare precizie perioada fertila. Un ciclul menstrual este REGULAT daca menstruatia se produce mereu la data preconizata/calculata si lungimea ciclului se mentine constanta fara abateri pe o perioada de minim 6-8 cicluri menstruale ca numar de zile si se poate stabili cu mare precizie momentul ovulatiei. Este stabilit stiintific ca ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de menstruatie. Etapa luteinizanta incepe in momentul in care este eliberat ovulul din foliculul ovarian si tine pana in momentul in care incepe menstruatia, adica incepe un nou ciclu menstrual. Aceasta etapa are mereu un numar fix de 14 zile. Este determinat stiintific ca ovulul este VIABIL/APT de a fi fecundat de catre un spermatozoid circa 12-16 ore si pana la maxim 24 de ore (in cazuri cu totul exceptionale chiar 36 de ore). Daca in aceste circa 24 de ore nu se realizeaza fecundarea ovulului, acesta intra intr-un proces de imbatranire accelerata, degenereaza foarte rapid intr-o singura zi, iar in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza si resturile de ovul sunt resorbite de organism astfel ca dupa 3-4 zile ovulul efectiv dispare din organism. In concluzie, cu 10 zile inainte de a se incepe menstruatia formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA fiindca in trompa uterina nu mai exista nici urma de ovulul care sa fie si viabil. In consecinta; totul depinde de cat de precis/exact iti poti determina momentul de incepere a menstruatiei si de asemenea ca ciclul menstrual sa nu fie unul mai scurt de 26 de zile (deoarece etapa luteala se poate scurta si sa devina mai scurta de 14 zile intre ovulatie si menstruatie). Deci daca ciclu menstrual este normal de circa 28 de zile in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual barbatul poate ejacula fara retinere in vagin de fiecare data deoarece formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura problema de care trebuie sa tii cont facand sex in perioada nefertila, este ca fata sa aiba un ciclul menstrual regulat si sa-si stie perioada fertila si nefertila foarte bine.
Apoi, trebuie sa mai iei in considerare ca spermatoizii traiesc si 3-4 zile, iar daca ai sex in ultima zi din perioada nefertila, inaintea ovulatiei, ei traind atatea zile, ajung in perioada fertila si o pot fertiliza.

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz nu este vorba de noroc, este o certitudine, absolut sigura.

| neutrino a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cu toate ca nu ai, iti doresc sa ai dreptate si iti respect punctual de vedere. La fel s-a incapatanat si un bun prieten, sustinand ca are dreptate pe acelasi subiect, si acum are doi copii frumosi si sanatosi. O seara/noapte buna!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru neutrino):

Daca tu zici asa o fi, nu ma voi contrazice cu tine. Nimeni nu poate sti in ce mod, cand, cum au gresit calculele respectivii. Eu stiu ceea ce am invatat si ceea ce practic de fapt. Mersi si tie la fel, numai bine.

| Emilian65 a răspuns:

Da, in perioada de care vorbesti este imposibil sa apara o sarcina chiar daca este ejaculare in vagin.

| 2EXA a răspuns (pentru Emilian65):

Oh. multumesc