| Chocolate_1577 a întrebat:

Am suferit mult in dragoste si acum parca numai am incredere in baieti si nu pot incepe o noua relatie. Mi-as dori sa fiu si eu fericita dar mi-e frica pentru ca mi-e sa nu fiu dezamagita.am avut doar un iubit pana acum am stat cu el aproape 2 ani si a fost indeajuns sa ma marcheze relatia asta si sa sufar cat in 10 relatii.straight faceil iubesc pe baiatul asta si el (cred) ca ma mai iubeste dar nu stie sa-si exprime iubirea decat cand ma pierde, in rest e cam mereu agresiv, nervos, gelos, preocupat de alte lucruri mai putin de mine
Sincer nu stiu ce sa fac abia ne-am despartit(in afara faptului ca ne-am mai despartit de 100 de ori pana acum)si el mereu imi spune ca o sa regret dupa o vreme ca nu am mai vrut sa mai fiu cu el, sincer mi-e frica ca o sa mi se faca dor de el si nu o sa mai vrea el sa ma vada.
Cum sa prind si eu incredere in mine sa fiu mai hotarata si sa numai dau inapoi de la ceea ce decid si cum sa-l uit?sadMs

Răspuns Câştigător
| plinadeviatasidesperanta a răspuns:

Si eu am trecut prin ce ai trecut u.Si crede-ma el o sa regrete ca te-a pierdut dar u trebuie sa fi tare si sa-i areti ca nu poate face ce vrea din tine.Viata e frumoasa daca el se poarta asa nu merita sa suferi pentru el.Asa mi-a zis si mie tipul respectiv ca o sa regret ca m-am despartit de el, si dupa 2 ani in care nu am vorbit deloc cu el s-a intors la mine si ma ruga in genunchii sa ne impacam, dar eu intre timp am uitat de el si mi-am gasit o pers care chiar merita tot.Suntem de mult timp impreuna si totul e ok.O sa apara alti in viata ta, dar incearca sa fi mai indiferenta.Nu pune suflet pana nu iti dai seama ca merita cu adevarat.Tot ce e important e ca tu sa fi fericita, nu-i lasa pe alti sa iti strice fericirea.Si timpul sterge tot si vindeca orice rana, asa ca lasa timpul sa treaca si vei realiza cat de repede poti uita asta daca vrei ca adevarat, bineinteles nu vei uita de tot pentru ca va ramane acolo intr-un coltisor dar va fi altfel crede-ma.Bafta, sper sa treci cat mai repede si cu bine peste asta.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sterge orice amintire cu el, poze, numar de telefon ID tot, si cu timpul ai sa treci dar putina suferinta va mai ramane, si eu din cand in cand ma mai ia plansul si zic, la naiba am ajuns in halul asta viata asta nu e corecta sad dar trebuie sa suportam, la fel imi spunea fosta prietena a mea ca imi va parea rau ca am lasat-o la cat de panarama era si se ducea la altii eh acum ei ii pare rau ca a pierdut o bijuterie de baiat. Te sustin si sper sa treci peste greutati cat mai repede.

| Anca a răspuns:

Esti dependenta emotional de el si ai face bine sa te desprinzi total din aceasta relatie pana nu iti mai irosesti multi ani asa.
Apeleaza la un psihoterapeut! Crede-ma, te va ajuta!

| PussicatDolls a răspuns:

Am trecut si eu prin asta scumpo!
Am stat 6 luni cu un baiat pe care l`am iubit dar ne-am despartit.Imi era la fl de frica sa iubesc pe altcineva ca sa nu`mi fie frante sentimentele.Dar nu m`am putut abtine. Dupa o luna, incepuse sa`mi placa de un baiat si lui de mine.ne-am combinat,toate bune si frumoase,dar, chiar de ziua indragostitilor, mi-a dat vestea ca ne despartim.Sincer,am intrat in clasa si l`am vazut facandu`i tatuaj unei colege pe sani in fata mea.Si iti dai seama prin ce am trecut eu.:-(
Acum si mie mi`e teama sa iubesc si sa nu patesc acelasi lucru.
Ai putea sa vizitezi un doctor psiholog de specialitate.Tu ai o problema in ceea ce priveste emotiile si sentimentele.Trebuie sa fi optimista draga mea.Gandind negativ atragi negativul.Deci,te sfatuiesc sa incerci sa te gandesti putin si la anii tai pe care ii irosesti gandindu`te la un baiat care clar nici 5% nu te`ar merita.
Pune`te in mijlocul camerei, inchide ochii si zi asa "Nu am nimic pentru el, nu simt nimic pentru el...Nu l`am cunoscut niciodata, Nu a fost nimic intre noi!"Crede`ma, matusa mea e dr psiholog si cu ea am avut curajul sa vb orice.Si ea asa m`a sfatuit sa fac.Deci fa exercitiul asta, fi curajoasa si oprimista.Ai viata inainte!
Te pup sh ai grija de tine!batting eyelashes

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ai comportament de fata/femeie nascuta victima, vei pati la fel si in urmatoarea relatie si in urmatoarea si tot asa, pana iti vei schimba atitudinea. Oricum, esti genul careia ii place sa sufere, ca altfel nu stateai cu el in conditiile date.

| Maria123 a răspuns:

Foarte urat din partea lui sa-ti spuna mereu ca o sa regreti ca nu ai mai vrut sa fi cu el, poate mai degraba el o sa regrete.Chiar tu ai spus ca ai suferit in relatia asta cat in 10 relatii.Atunci oare merita sa te blochezi pe el? Sa suferi inca 2 ani sau nu stiu cat timp cand ai putea sa gasesti pe cineva mai bun de atat, chiar meriti ceva mai bun.Acum cel mai bine este sa iei o pauza si sa-ti gasesti niste preocupari care sa te faca sa nu te mai gandesti la lucruri triste, sa ai mai multa incredere in tine. Sper sa-ti revii, o sa reusesti cu timpul.

| Leon a răspuns:

Discutie intre doua blonde:
-Fata, trebuie sa iti marturisesc ceva, am ramas insarcinata!
-Bai tu esti proasta, pai cum ai facut asa ceva, unde iti era capul?
-Cum unde, pe perna... daca vrei sa te mariti iti gasesc eu un italian, ca astia n-au pretentiilaughing)

| Leon a răspuns:

Hmmmm, stimate usere TPU, tot Leon trebuie sa va explice cum sta treaba. Nu vreau sa par ipocrit pentru ca nu suntbig grin, totusi va vad ca vb de efecte si ezitati sa ii spune-ti sa trateze cauza.
@Chocolate, draga mea, nu suferi din cauza lui ci din cauza a ceea ce s-a intamplat intre voi, sau mai bine zis ceea ce ti-a facut el tie... Faceti o drama din faptul ca v-ati pierdut virginitatea 'cu cine nu trebuia' si 'la momentul potrivit', sunteti prea sensibile unele dintre voi, cu rabdare o sa iti gasesti altul, acum deja stii cum sa te comporti intr-o rleatie(si nu ma refer la sex). Daca vrei sfaturi asculta tu de nana Leon ca fetele astea de pe-aici nu prea stiu ce sa iti zica, in special fata aceasta careia ii plac numai cocktailurile, nu mai mananca inghetata, aaaa, da Nyx parca se numeste tipa.tongue Te pupa Leon!

| crysty08 a răspuns:

Pentru inceput te pot ajuta fiinduti alaturi incepand sa ai incredere din nou in baieti iti las mesaj pe privat cu id meu oricand ai nevoie de mine sau de ajutorul meu ma cauti

| LittleZu a răspuns:

Intr-o situatie ASEMANATOARE sunt si eu acum. Iubesc un baiat, insa el refuza sa isi arate sentimentele fata de mine, uneori si schimba subiectul 'te iubesc' si vorbeste de altceva. Nici eu nu sunt sigura pe mine, daca fac bine ca inca stau cu el, dar il iubesc. Si eu nu vreau sa il uit, vreau doar. sa. nu stiu, sa se schimbe. Si nici eu nu stiu inca cum sa imi recastig increderea in mine, vreau doar sa am incredere in deciziile mele.Dar cred ca increderea vine o data cu ceea ce inveti din greseli.

| danutza91 a răspuns:

Pfffffff calmeaza-te ai sa vezi ca tot el vine la tine numai gura e de ei ...crede-ma ca stiu ce zic fi indiferenta si vei vedea rezulatatele

| pna a răspuns:

In cazul acesta tu esti de vina ca nu ai stiut sa-ti alegi partenerii intrand in relatii asa cu oricine si ai mai investit si sentimente,,,

| Chocolate_1577 explică:

Va multumesc frumos pentru toate sfaturile!