| Evolettee a întrebat:

As vrea sa iau anticoncepționale, dar bineînțeles cu prescripția medicului, doar că nu știu ..trebuie sa am 18 ani împliniți că sa îmi dea sau nu este vreo problema? (Am 17)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o astfel de limitarede varsta. Pastilele AC sunt prescrise in scop terapeutic fetelor chiar si de 15-16 ani care au ovarele afectate de sindromul SOPC. Poti folosi pastilele AC fara probleme la varsta ta. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care este adevaratul motiv pentru care ai vrea anticonceptionale?
Daca este pentru sex, te sfatuiesc sa pui baiatul sa foloseasca prezervativul, ca autoconceptionalul are efecte secundare mari si te protejeaza oricum doar de o sarcina, dar nu te protejeaza de boli venerice cu transmitere sexuala.
Ori la ora asta, SIDA, sifilisul, HPV-ul se raspandesc cu viteaza ametitoare, mai ales ca in primele 6 luni nu ai nici un simptom sau semn.

| Evolettee explică (pentru Violleta2022):

Nu este vorba de asta, ne cunoaștem destul de bine și chestia asta cu bolile venerice iese din discuție

| Violleta2022 a răspuns (pentru Evolettee):

Nici un barbat nu-ti va spune ca are boli venerice, indiferent cat de bien v-ati cunoaste!

| Freya1 a răspuns:

Nu exista limita de varsta sti doar ca sunt multe minore care avorteaza iar medicul le prescrie anticonceptionala ca si tratamen cat si pentru protecti

| Noone09 a răspuns:

Gandeste putin logic, crezi ca cineva ar prefera sa te vada insarcinata la 17.
Nu cred! Normal ca ti ar da

| Evolettee explică (pentru Noone09):

Pai..am întrebat că am fost acum ceva timp la un ginecolog, bine asta fiind înainte să îmi încep viața sexuală și mi-a zis că nu crezi că ești cam mica(Intr un mod urat) și nu a vrut sa îmi dea thinking, adică mi-a spus că vedem după ce iese rezultatul unor analize și nu mai m-am dus la ea

| Noone09 a răspuns (pentru Evolettee):

Cam ciudat putin cam mica serios ala isi bate joc de tine adica intre 17 si 19-20 ani nu exista diferente oricum ala probabil era beat alata explicatie nu am!
Trebuie sa iti dea alta data du-te la o farmacie nu trebuie să-ți fie jena, ce se poate intampla daca ii ceri ca doar nu o sa te ia la ture sau sa iti zica pentru el/ea trebuie sa fii doar un client si atat si nu are dreptu sa te judece si nici no o va face

| Evolettee explică (pentru Noone09):

Anticoncepționalele nu se iau de la farmacie dupa ureche, trebuie sa mi zica un ginecolog ce trebuie sa iau după analize la sânge