| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cum se face un sex anal perfect.Adica stiu ca trebuie sa respect igiena...si am auzit ca nu trebuie sa mananc in ziua respectiva.Este adevarat? Astept pareri.Cel mai folositor raspuns primeste

Răspuns Câştigător
| SecretName03 a răspuns:

Din cele mai vechi timpuri aceasta practica sexuala a fost extrem de controversata si considerata anormala in viata de cuplu.

Gradul ridicat de risc al sexului anal este semnalat atat din punct de vedere al igienei, cat si al sensibilitatii anusului. Desi se practica frecvent in cuplurile heterosexuale, este inevitabil asociat celor homosexuale si blamat din timpuri stravechi.

Sexul anal se accepta in relatiile heterosexuale cu atat mai mult cu cat reprezinta o modalitate sigura de evitare a sarcinii si de pastrare a himenului intact (in culturile in care se respecta regulile stricte impotriva practicarii sexului premarital). Se prefera si pentru ca anusul este mai stramt decat vaginul (mai cu seama dupa ce o femeie trece prin perioada sarcinii), are potential erogen sporit, ceea ce inseamna satisfactie pentru ambii parteneri.

Dincolo de perspectiva mitologica, in care sexul anal era considerat un fetis sau o practica "interzisa", fiind asociat fie cu teama de vagin a barbatilor, fie cu violenta (din pricina posibilitatii de vatamare a anusului), exista riscuri reale si pentru transmiterea BTS. Utilizarea prezervativului este obligatorie, mai cu seama intre partenerii care nu formeaza un cuplu stabil. Concentratia mare de globule albe din jurul rectului, capacitatea de absorbtie a anusului si riscul crescut de iritare, fac ca zona sa fie expusa transmiterii unor boli sexuale, a aparitiei fisurilor, hemoroizilor si, in cazuri extreme, a cancerului anal.

In unele culturi, sexul anal este considerat o practica homosexuala, chiar daca se desfasoara in cupluri heterosexuale. Este vorba despre pegging, termen aparut in 2001 pentru a denumi metoda prin care o femeie isi penetreaza anal partenerul, cu ajutorul unui vibrator sau al altor adjuvanti sexuali. S-a estimat ca numarul persoanelor heterosexuale care practica sex anal se incadreaza undeva intre 30% si 50%.

4 pozitii preferabile pentru sexul anal:

1. Doggie-style

E clasica, e placuta, poate fi si comoda. Presupune ca partenera ta sa se aseze pe pat "in patru labe", iar tu sa te sprijini pe genunchi in timp ce o penetrezi din spate.

2. Half-bed

Poate ca din aceasta pozitie rotulele voastre nu au parte de toata distractia din lume, dar presupunem ca merita… Trebuie ca ea sa se aseze in genunchi, sa se aplece usor si sa se sprijine de marginea patului, iar tu sa faci cam acelasi lucru, pozitionat in spatele ei. Avantajul este ca iti poti folosi mainile pentru a-i cuprinde corpul si a-i stimula simultan alte zone.

3. Analcrobatie

Seamana cu o alta pozitie pe care o preferi (te lasam sa ghicesti…), iar faptul ca are intrebuintare duala nu poate fi decat un lucru bun… Partenera ta se va aseza cu spatele pe pat, iar tu vei ramane in fata ei, in genunchi. Trebuie ca ea sa isi sprijine piciorele pe umerii tai, iar tu sa ii sustii bazinul si sa te inclini usor in fata. S-ar putea sa nu fie cea mai comoda pozitie… noroc ca se compenseaza cu altfel de satisfactie!

4. Spoon-style

Este cunoscuta pozite "intr-o parte", care functioneaza de minune in cazul sexului anal. Destul de simpla, mai cu seama pentru partenera ta, are si un grad sporit de intimitate. Ea se asaza pe pat, in pozitie de "foetus", iar tu te pliezi frumos din spate, pe formele corpului ei. In timpul penetrarii, ii poti stimula clitorisul cu degetele.

De stiut:
- foloseste prezervativ cu lubrifiant;
- foloseste lubrifiant si in cazul penetrarii cu ajutorul degetelor;
- poti practica sexul oral anal, dar numai in conditii de igiena sora cu perfectiunea!
-nu manca in ziua in care se intampla partida de sex anal
De la ei:
- postillionage = introducerea unui deget in anusul partenerului sexual;
- butt plugs = folosirea jucariilor sexuale pentru insertie anala;
- rimming = sex oral anal
- fisting = introducerea mainii in anusul partenerului sexual…
Sper ca te-am ajutat si succes!winking

9 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Am trait sa o aud si pe asta rolling on the floor (ma refer la partea cu mancatu)
mananca ma ce vrei da respecta igiena, mare e gradina domnului

| zxzx a răspuns (pentru Sara2):

Vrea sa fie mai goala rolling on the floor

| Sara2 a răspuns (pentru zxzx):

Da, cred ca se gandeste serios la partea cu kk pe ea laughing

| geanyna19 a răspuns (pentru Sara2):

Stiti ceva.Amandoi(palomma si bogdan02) sunteti nesimtiti.Frate nu v-am obligat sa-mi dati pareri daca nici voi nu stiti prea multe.Asa ca nu vad de ce atatea comentarii.Asa ca gura mica amandoi.Ar trebuii sa iesiti la o intalnire si sa incercati si voi...dar nu uita palomma inainte de asta infuleca tot frigideru laughing)

| Sara2 a răspuns:

Eu nu fac fata asa ceva laughing)) de ce imi zici mie ce trebuie sa fac? nu ti-am permis

Răspuns utilizator avertizat
| pedROfilul a răspuns:

Normal ca au ambii senzatii de alt fel si mai intense; da ajuta sa nu manaci in ziua respectiva, sau sa manaci putin pentru ca ramne locul mai curat; e logic

| Oana92 a răspuns:

Treaba cu mancatul nu are legatura cu sexul anal! Cu igiena ai dreptate, este necesar sa fie respectata. In rest iti sugerez sa ai multa rabdare si sa folosesti mult lubrifiant! Banuiesc ca esti fata, asa ca o sa-ti spun ca trebuie sa te astepti la ceva durere si nu neaparat la placere mai ales primele dati. De asemenea e important ca partenerul tau sa aiba multa grija si rabdare, sa fie bland si sa nu se gandeasca doar la propria placere. Ar fi de preferat sa inceapa cu un degetele(atentie la unghii!) si abia apoi sa treaca mai departebig grin. Sa nu uiti de lubrifiant(durerea e considerabil diminuata) si de prezervativ. Mult succes!
P.S. nu abuza de aceasta forma de sex pentru a evita ranile si hemoroizii.