| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va cer parerea cu privire la o situatie care are legatura, desigur, cu categoria aceasta (desi "dragoste" e prea mult spus in cazul meu). Am sa incerc sa povestesc cat mai pe scurt.

Pe parcursul liceului mi-a placut foarte mult de un baiat, inca din primul an. Nu i-am spus nimic timp de 3 ani, fiindca nu eram sigura daca vreau sau nu o relatie, chiar daca ar fi fost vorba de el, dar imi atragea atentia de fiecare data cand il vedeam trecand. Nu -a intamplat nimic mai mult in 3 ani, ci doar il admiram "din umbra".

In urma cu cateva luni, printr-o coincidenta mai mult decat bizara, cineva ne-a facut legatura. Desigur, nu mi-a venit sa cred ca "imi pica din cer" ceea ce imi doream de mult. Am iesit intr-o seara si am descoperit ca avem multe in comun. La un moment dat mi-a spus ca a incercat sa intre in vorba cu mine inca din primul an de liceu. Ceea ce a reiesit dupa acea seara era ca suntem impreuna sau ma rog, la inceput, avand in vedere cum s-a purtat cu mine. La finalul serii, fiecare a plecat acasa, fara sa facem schimb de numere de telefon macar.

A doua zi eu am mers din nou in locul unde iesisem seara trecuta, iar peste vreo 2 ore apare si el. Nici macar nu m-a bagat in seama initial, pentru ca dupa o jumatate de ora sa-mi zica "Buna. Ce faci?", dar asa, doar in treacat. Apoi s-a intors la prietenii lui si timp de inca o jumatate de ora nu m-a bagat in seama si nu voiam sa ma bag in grupul lui de prieteni ca sa incerc sa vorbesc cu el. M-am enervat si am vrut sa plec acasa, dar chiar la intrare am dat de el, care se uita interogativ la mine si a zis ceva de genul "Asa repede?". Am spus ca da, plec, apoi m-a sarutat, nu am idee de ce nici pana azi.

Asta a fost "tot" ce s-a petrecut intre noi. Chiar daca a trecut aproape jumatate de an de atunci, ma intriga foarte tare si ma intreb mereu "Ce naiba a insemnat asta?!". De parca nu s-a petrecut nimic vreodata, acum ma saluta in treacat si atat. La un moment dat l-am intrebat daca vrea sa iesim (la o saptamana dupa incidentul "principal"), dar s-a prefacut ca se grabeste si a mintit ca are treaba (stiu sigur ca a mintit, din alte surse), apoi a luat-o la fuga.

Mai mentionez ca nu m-am tinut dupa el, nu am insistat, iar in seara aceea puteam sa jur ca va fi o relatie intre noi, fiindca parea ca se simte foarte bine, am vorbit destul de mult si dupa aceea... Pauza. Recunosc ca inca mai tin la el, daca se poate spune asa. Ma obsedeaza oarecum si nu am de unde sa aflu de ce s-a rupt orice legatura, fiindca nu-mi va spune.

Daca are cineva vreo idee in legatura cu ce-a insemat toate astea, de ce nu a vrut sa mai iesim sau sa mai aiba vreo legatura cu mine, astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Printre randuri, fara sa vrei, ai spus cruntul adevar: asta a fost tot. Te-ai indragostit de un baiat si i-ai atribuit acele calitati la care tu ai visat, apoi te-ai lovit de crunta realitate: baiatul nu te place si nici nu are calitatile mult visate. Ai riscat facand tu primul pas si acceptand de la el primul sarut, ceea ce te-a facut sa visezi, fara sa realizezi ca ai fost la un pas sa devii jucaria lui. Noroc pe tine ca nu si-a dat seama de avantajul pe care el putea sa-l aiba asupra ta. Opreste invatamintele din aceasta incercare si restul pune-le la spate, viata merge inainte. Mult noroc!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce ai spus tu se pare ca nu iti impartaseste sentimentele. Timid nu pare sa fie din moment ce te-a sarutat. Nu prea ai ce sa faci decat sa mergi mai departe.