| anonima_6654 a întrebat:

As vrea si eu sa fiu mai inchisa la culoare am mai stat la soare si m-am mai bronzat putin dar eu vreau si mai tare.Peste cateva zile am un eveniment important si vreau sa fiu si eu mai bronzata.Mam gandit sa folosesc autobronzantu dar nu stiu cum.Imi puteti explica si mie? Lam mai folosit dar bronzul nu mi-a iesit uniform, iar la solar nu vrea sa merg.

4 răspunsuri:
| lextim a răspuns:

Din cate am vazut la prietene autobronzantul nu arata deloc natural. si daca nu sti cum sa te dai iti recomand sa nu folosesti. dar uite cateva sfaturi daca chiar vrei:
In primul rand, este important produsul pe care il folosesti. Nu e momentul sa faci economii. Ai nevoie de un produs de calitate, cu care sa obtii o culoare sanatoasa. Probabil ca un vrei sa arati ca un morcov la evenimentul pentru care te pregatesti. Mergi pe recomandari sau profita de acele plicuri cu testere pe care le gasesti prin reviste
sau in magazine. Foloseste o cantitate mica de autobronzant pe o parte mai ascunsa a corpului si sa daca esti multumita de rezultat, cumpara produsul. Daca nu prinzi niciun tester, ai grija ca macar sa testezi autobronzantul dupa ce l-ai cumparat.

Presupunand ca esti multumita de el, poti sa treci la treaba. Daca te pregatesti pentru un eveniment important, aplica autobronzantul cel putin cu o seara inainte. Astfel vei avea timp sa corectezi eventualele greseli si sa scapi de mirosul acela chimic pe care il au multe produse.

Daca e nevoie sa te epilezi, oricare ar fi metoda aleasa, fa-o cu cel putin o zi inaintea bonzului. Este posibil ca la epilare (mai ales cu ceara sau lama) sa iei si un strat superficial de celule moarte, ceea ce inseamna ca te alegi cu dungi daca esti deja bronzata.

Primul pas in "bronzare" este exfolierea intregului corp, cu mai mare atentie la genunchi, coate, glezne, maini, picioare si alte zone mai uscate. Este absolut necesar sa faci asta pentru ca autobronzantul coloreaza mai intens zonele uscate ale pielii. In plus
, celulele moarte care pica dupa aplicarea produsului vor scoate la iveala zone mai putin bronzate, ceea ce inseamna ca te alegi cu pete.

Dupa exfoliere, este bine sa folosesti o crema hidratanta pe genunchi, coate si alte zone uscate in care culoarea ar iesi mai inchisa. Folosind putin hidratant, se dilueaza usor autobronzantul si zonele uscate capata aceeasi culoare ca si restul pielii. Un produs hidratant se foloseste zilnic, dupa bronzare.

Dupa aplicarea autobronzantului, trebuie sa eviti apa sub orice forma timp de cel putin trei ore. Ai voie sa faci baie sau dus abia dupa opt ore. Asa ca cel mai indicat este sa aplici crema seara, inainte de culcare.

Pregateste o pereche de manusi chirugicale sau alt fel de manusi ca sa nu te colorezi pe palme sau sub unghii. Pana la urma, ideea bronzului fals este sa semene cat mai mult cu cel natural
, iar daca ai palmele maro deja te-ai dat de gol. Daca nu ai manusi, va trebui sa fii cu ochii pe ceas si, la fiecare cinci minute, sa te speli pe maini cu apa si sapun sau sa-ti stergi palmele cu o lotiune tonica. Nu uita sa cureti locul de sub unghii cu o periuta, de fiecare data.
Probabil vei fi tentata sa faci intreaga operatiune in baie, ca sa nu patezi ceva. Nu e chiar locul potrivit daca tocmai ai facut un dus fierbinte. Cand stai intr-o baie plina de aburi, pielea este usor uda si ai toate sansele sa obtii un bronz in dungi. Produsul
se aplica de jos in sus, incepand cu picioarele. Daca incepi de sus, vei fi nevoita sa te apleci cand ai deja autobronzantul aplicat si vei face dungi in pliurile pielii.

Fie ca folosesti o crema, un spray sau un gel aplica prin miscari circulare, ca sa nu lasi dungi. Cand ajungi la gat si la fata, nu uita ca aceste zone absorb mai mult produs, deci trebuie sa aplici mai putin decat pe restul corpului. Acelasi lucru este valabil in cazul coatelor, genunchilor si picioarelor. Pe aceste zone, foloseste doar cantitatea de crema care ti-a ramas pe maini.

In zonele mai greu accesibile, de exemplu, pe spate, vei avea nevoie de ajutor. Nu incerca sa aplici singura crema pentru ca vei avea, cu siguranta
, pete. Mainile reprezinta o alta zona mai delicata. Dupa ce ai terminat aplicarea produsului pe corp, scoate-ti manusile si spala-te bine pe maini, inclusiv sub unghii. Da-ti cu o crema hidratanta si tamponeaza-ti mainile cu o bucata de vata inmuiata in autobronzant. Nu uita ca pelea mainilor este mai uscata si se coloreaza mai intens, asa ca trebuie sa aplici doar putin autobronzant.

Daca ai terminat de cremuit tot corpul, va trebui sa ramai goala timp de cel putin 15 minute ca sa intre produsul in piele si sa nu murdaresti ceva in jur. Cand te imbraci, alege haine inchise la culoare ca sa nu ramane pe ele urme de autobronzant. Acelasi lucru se aplica si in cazul lenjeriei de pat
. Daca totusi murdaresti ceva, pata ar trebui sa iasa fara probleme
la spalat normal. Hainele pe care le imbraci trebuie sa fie largi si fara sireturi sau elastice foarte stranse, altfel raman dungi in acele locuri.

Daca, in ciuda precautiilor, a doua zi observi ca ai pete pe piele, foloseste un scrub ca sa le indepartezi. Poti aplica din nou autobronzantul a doua sau a treia zi pentru a uniformiza culoarea sau pentru a obtine un bronz mai intens. Cand ai obtinut culoarea dorita, va trebui sa o intretii, folosind autobronzantul o data la cinci zile sau chiar o data la o saptamana.

Eu personal prefer solarul. E mult mai rapid. Si nici nu-i asa periculos cum se spune. Chiar are si unele calitati pe care soarele nu le are!
Succes:*

| broOonetsSsyka1 a răspuns:

Mai bine. te pui tu singura la plaja... te dai cu ulei normal sau ulei de masline apoi cand simti ca te arde te dai cu apa darnu multa nuami te stropesti un pic... si cad vezi ca nu imi aiulei te dai aia dart te dai din cand in cand si cu apa. si stai asa cateva ore si ai sa vezi ca fain te bronzezi. si raane si frumpos nu se ia cand te daiu cu apa urat

| angel_6687 a răspuns:

Baga-te in cenusa sa vezi ce culoare frumoasa ai...

| Sun_6934 a răspuns:

Nu trebuie sa folosestiautobronzant, poti folosi ca alternativa o crema de corp cu nuanta de bronz. daca o vei folosi citeva seri la rind dupa ce faci dus, o sa capeti o nuanta foarte frumoasa de scortzishoara. (De exemplu crema de corp de la Johnson and Johnson)