| Superalexandra a întrebat:

Astăzi am avut un contact sexual protejat. In 5 zile ar trebui sa vina ovulația. Sunt îngrijorată deoarece prezervativul a alunecat puțin dar nu avea lichid seminal in el, partenerul meu ejaculase intr-un alt prezervativ înainte.
Și după ce a ejaculat a pus mâna pe penis și după ceva timp mi-a atins vaginul. Vreau sa stiu dacă este nevoie sa apelez la metoda contraceptiva de urgentă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca niste eventuali spermatozoizi sa ajunga in vagin si din vagin in uter este extremde mica, sau aproape imposibila fiindca nu-i asa, prezervativul a ramas totusi pe penis si de pe mana tot la fel. Pe de alta parte deoarece mai sunt 5 zile pana la producerea ovulului, probabilitatea ca niste spermatozoizi rataciti sa ajunga in uter si sa reuseasca performanta sa si supravietuiasca 4-5 zile ar fi pur si simplu utopica, incredibila si aproape in totalitate imposibila. Folosirea unei pastile contraceptive intr-o astfel de situatie poate fi considerata cel putin inutila dar si iresponsabila. Multa sanatate!

| Superalexandra explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc enorm de mult

3 răspunsuri:
| Sarina a răspuns:

Nu se întâmplă nimic