| carollina a întrebat:

Azi dimineata am facut petting cu prietenu meu dar el nu a ejaculat si nici penetrare nu a fost, el s-a atins pe penis si i-a ramas pe mana lichid preejaculator si mi-a bagat degetul in vagin cam dupa 10 minute, noi ne-am despartit definitiv in seara asta, sad credeti ca e mai bine sa iau pilula de a 2 zi pentru orice eventualitate sau chiar nu e riscant?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Riscul exista, oricat de mic! Problema pe care ori nu o stiti, ori nu vreti sa o intelegeti, este ca pastilele nu se iau asa, dupa ureche! ci NUMAI la recomandarea medicului, care te consulta intai si iti face o anamneza! tocmai pentru a sti exact ce pastile este mai buna pentru tine!
Altfel, risti efecte secundare foarte neplacute, ca greturi, stari de rau, ingrasare, etc.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Lacrima placerii, cum se mai numeste acest lichid este inofensiva de felul ei.Insa,atunci cand a avut loc o ejaculare inainte cu cateva minute sau o ora, in momentul cand este expulzata,(ca este un lichid de lubrefiere) angreneaza si sperma care a ramas pe traiect! Asa ca poate fi cu doua taisuri! Uite o explicatie despre asta!
http://drweather.wordpress.com/......per-cupar/
Faptul ca te-a penetrat cu degetul pe care era asa ceva, a fost un gest nesabuit! Trebuie sa calculezi si daca esti in perioada ferila a ciclului! Pastila de a doua zi nu poate sa-ti faca mai rau decat o sarcina nedorita.

| Crisstina a răspuns:

Cu piula de a doua zi nu e de joaca! nu o poti lua de cate ori ai chef! Daca esti in timpul perioadei fertile, sunt sanse sa ramai insarcinata. Putine, dar sunt! Spermatozoizii mor in contact cu aerul dupa cateva minute. Cred ca sunt sanse putine sa fi insarcinata. Data viitoare fi mai cu capul pe umeri, si roaga`l sa faca un efort sa mearga sa se spele pe maini. Asa esti mai in siguranta! Bafta

| MonicutZZa a răspuns:

Nu cred ca e asa riscant. Nu merita sa iei pilula aia care are atat de multe afecte nasoale dupa pentru asta. Poate gresesc, dar eu cred ca nu ai cum sa fii gravida.

| Cristina_7964 a răspuns:

Nu cred ca e riscant. stai linistita
din motivul asta v-ati despartit definitiv?

| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a răspuns:

Daca nu a fost penetrare nu trebuie sa iti faci griji doar daca ar fi avut lichid pe mana... dar mici sanse

| carollina explică:

Crisstina, mai bine pilula decat avort, de aia cer pareri, lichidul are mai putini spermatozoizi decat sperma, si mai era si uscat? eu am menstra neregulata