| djkfgis a întrebat:

M-am "jucat" putin cu prietenul meu. Acum o saptamana am facut petting, dar nu ne-am atins organele sexuale intre ele, iar el nici nu a ejaculat. Imi este frica sa nu fi avut lichid pre-spermatic pe mana si sa mi-l fi introdus in vagin. El sustine ca simte cand ii curge acesta, cu cateva minute inainte si nici eu nu am simtit sa aiba ceva pe penis. Totusi, ma framanta aceasta intrebare. Credeti ca am de ce sa-mi fac griji pentru o posibila sarcina nedorita? Multumesc

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, in cazul in care in momentul pettingului tu puteai sa fii in perioada fertila. Se poate sa fi fost neglijent si sa fi avut urme de sperma pe degete in momentul in care si-a bagat degetele in vaginul tau. Intotdeauna exista aceasta posibilitate chiar daca doar intro masura mica, insa niciodata nu poate fi exclusa 100%, adica in totalitate.

| djkfgis explică (pentru corbulalbrosu):

Nu si-a dat drumul incat sa aiba urme de sperma pe mana.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti ajunge sa intelegeti ca pentru a se realiza o sarcina nu este suficienta doar existenta spermei, deoarece este nevoie de ceva mult mai important pentru a putea sa se nasca o sarcina si anume trebuie sa existe obligatoriu un OVUL VIABIL. O sarcina se formeaza/realizeaza doar in urma fecundarii unui ovul de catre un spermatozoid. In lipsa unui ovul viabil devine imposibila procreerea. Daca nu ai stiut pana acum, afla ca o femeie poate ramane insarcinata doar daca ajunge sperma in vaginul ei in perioada fertila. In afara acelei perioade nicio femeie nu poate ramane insarcinata indiferent de cantitatea de lichid preejeculator sau sperma care ar putea ajunge in preajma sau in vaginul ei. Prima data informeaza-te daca esti in perioada fertila sau nu si doar pe urma intreaba daca exista posibilitatea de a ramane sau nu insarcinata. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Deci...barbatii NU simt acel lichid cand iese. Te-a mintit.
Probabilitatea insa sa ramai e destul de mica. Dar ca idee, aveti mare grija cu petting-ul pentru ca e de ajuns o picatura cat un varf de ac de sperma la momentul si locul nepotrivit si nu va mai salveaza nimeni. happy

| djkfgis explică (pentru sofisis):

Din ce am citit pe diverse site-uri, scrie ca : "Ejacularea începe când excitarea penisului a ajuns la maximum. În acel moment, sub comanda sistemului nervos simpatic, lichidul seminal (ce conţine spermatozoizi) este expulzat prin uretră, prin contracţii ritmice (15 la număr). Contracţiile ritmice, fac parte din orgasmul masculin. Ele se află sub controlul unor nervi spinali, şi durează câteva secunde. După momentul în care lichidul seminal iese din uretră, ejacularea nu mai poate fi oprită, continuând ca un reflex involuntar. Mai rar, bărbaţii experimentează contracţii neregulate şi suplimentare, la încheierea orgasmului". El nu a ajuns la faptul sa elimne acel lichid seminal cum este explicat aici, avand in vedere ca nici nu a ejaculat.

| sofisis a răspuns (pentru djkfgis):

Una e ejacularea (si nici p'aia majoritatea nu o controleaza absolut deloc) si alta e lichidul de dinainte. Ala iese fara ca barbatul sa simta pentru ca are rol de lubrifiere dar de cele mai multe ori contine si urme de sperma sid eci exista risc.
PLUS de asta sunt barbati care elimina si mici cantitati de sperma inainte de ejacularea propriu-zisa.
Repet, in cazul descris de tine riscurile sunt mici dar aveti grija mare cu petting-ul. Eu stiu cazuri nefericite laughing

| MarcelAbagiu a răspuns:

Nu poti fi niciodata destul de precauta. Consulta-te cu medicul tau ginecolog cat mai repede.

| djkfgis explică:

Nu si-a dat drumul, nu i-a curs niciun pic de sperma.

| djkfgis explică:

Eu nu am simtit sa aiba nimic pe penis, nici pe capul acestuia. Plus ca noi, cat ne-am jucat, el a fost la baie si sa urineze de vreo 2 ori.