| eu63453 a întrebat:

Bun.O sa spun cam tot ce am pe suflet..Am 17 ani si sunt un baiat retras si timid in privinta fetelor..de fapt asa am fost din totdeauna si poate ca din cauza asta am si cam avut de pierdut bun..tot ce vreau sa stiu este ca as vrea mult mult mult de tot sa am si eu o prietena asa cum multi baieti de varsta mea au si asa cum e si normal, vrea sa stiu si eu cum e sa atingi o fata, sa o mangai, sa o saruti dar. nu stiu cum sa fac..am impresia ca nicio fata nu ma place de aceea m-am inchis in mine asa mult..Si e culmea ca sunt fete care ma plac da acele fete nu-s genul meu si eu, fetele care imi plac nu se uita la mine... Oare ce trebuie sa fac de acum? mai am sanse sa gasesc "fata visurilor"? Cateodata imi trec asa niste ganduri sa ma omor poate asa o sa scap de chinul asta ..ca eu nu am avut niciodata parte de iubiresad

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Traiesti intr-un cerc vicios si nu realizezi asta.
Vrei sa mangai si sa saruti o fata, dar respingi fetele care ar vrea sa fie mangaiate si sarutate de tine.
Ai doua variante.

Una, sa lasi stacheta mai jos si sa accepti una din oferte, poate ca descoperi o lume nebunesc de frumoasa alaturi de una din fetele care te privesc cu drag si tu le refuzi.Incearca,macar.

Si,a doua,sa renunti la timiditate si sa inveti sa te pui in evidenta.
Nu-ti mai imagina doar ce ai face si ce ai fi spus in diverse momente,pur si simplu,FA acest lucru.

Peste cinci ani,vei fi un barbat implinit, cautand un post in campul muncii, risti sa ratezi o multime de sanse in favoarea unora mult mai putin capabili decat tine, doar din cauza timiditatii tale.
Asadar, ai de lucru cu tine si cu timiditatea ta.Nu vor fi tata si mama aproape mereu sa te impinga,va trebui sa inveti ca pe lumea asta fiecare se descurca singur.
Toti am fost acolo unde esti tu si am depasit acest moment,unii mai greu,altii mai usor,poate chiar pe nesimtite, dar cu totii ne-am straduit.
Fa-o si tu, nu te ascunde in spatele acestei scuze jalnice,"eu sunt timid", nu vei gasi intelegere.

Esti barbat sau aproape barbat, onoreaza-ti sexul si menirea si trezeste-te.
No ofense.

| Trolli a răspuns:

Ai 17 ani, normal ca mai ai sanse sa o gasesti pe acea fata speciala. Trebuie sa ai incredere ca vei avea partede iubire, la momentul potrivit. Ea nu vine programata...

| LeeJiEun a răspuns:

Poate nu sunt genul tau acele fete care te plac dar, daca intrii in vorba cu ele sunt sigura ca te vei indragosti de una din ele. Aparentele inseala, nu judeca dupa coperta!

| Diiana232997 a răspuns:

Asa sunt si eu, nu-mi plac baietii care imi dau atentie, ma uit tot dupa cei nepotriviti si care nu ma baga in seama. Poate ar trebui sa dai o sansa unei fete pe care nu o placi foarte tare, dar cu care te intelegi si cu care ai de povestit. Nu ai de unde sa stii, poate chiar te indragostesti de ea, iar daca nu, nu te tine nimeni cu forta langa ea. Poti sta linistit, multi nu au avut parte de iubire, nici eu, si sunt tot aici, si nu am de gand sa plec de pe lumea asta nenorocita.

| LikeARollingStone a răspuns:

Te cam contrazici! happy
Da, e destul de tristuta treaba, daaaarrr...
"Si e culmea ca sunt fete care ma plac da acele fete nu-s genul meu si eu, fetele care imi plac nu se uita la mine" -poate ca asta esti si tu pentru fetele de care iti place.
Incepe cu cele care te plac. Invata sa-i apreciezi pe cei care te apreciaza cat de cat. Daca nu o faci e clar ca n-o sa ai niciodata parte de iubire...
Nu mai fi atat de critic cu ceilalti si...nu te mai plange atat. happy Nu e totul atat de negru cum pare. E gri.winking

| neutrino a răspuns:

Iubirea se castiga, se merita, nu este nimeni obligat sa ti-o ofere! Asa cum tu refuzi pe altele (asta zici tu!), tot asa si alte fete au dreptul de a te refuza pe tine.

| cristimihailov a răspuns:

Din atitudinea ta rezulta ca tu cauti o tipologie de fata care sa te domine, sa te invete, sa aiba grija de tine si apoi sa incepi sa ai si tu grija de ea.

Atitudinea trebuie sa fie iners, tu te caracterizezi drept baiat bun. Dar oare te-ai intrebat daca chiar esti asa cum zici?

Sa fii putin mai incisiv, mai clar, mai misterios, sa lasi fata sa lupte pentru tine este mai important decat sa ii arunci totul pe o tava.

Cineva care lupta pentru ceva, va aprecia mai mult acel ceva decat cineva care primeste de-a gata acel ceva.

Consider ca abordarea ta este usor eronata. De fericirea ta esti responsabil doar tu.

| Oana92 a răspuns:

Ai doar 17 ani, esti la inceputul vietii. Mai ai timp sa cresti, sa te maturizezi, sa inveti sa te comporti cu o femeie si mai ales ai o gramada de timp in care sa te bucuri de iubire. Asa la lasa gandurile astea cu sinucisul, e o lasitate sa faci asa ceva. Citeste despre seductie, intreba-i pe prietenii tai care e reteta lor de "succes".

Eu oricum sunt curioasa cum sunt fetele care te intereseaza si cum sunt cele care nu merita atentia ta...

| Dariusuu a răspuns:

Bună.

Cât timp încerci asta s-o cauţi ai toate şansele să o găseşti pe fata visurilor tare.

Cred că ai uitat cum este să fii îndrăgostit sau poate probabil nici n-ai fost dar nu va întârzia să apară aceea clipă să apară aceea fata timidă, zâmbăreaţă, sensibilă care să te facă să te îndrăgosteşţi pe loc de ea.

Nu renunţa niciodată! Niciodată

Mult succes în căutarea sufletului pereche.

| mont a răspuns:

Nu ai de ce sa te omori, poti trai si fara prietena, nu toti baietii au. Ce sa faci? Sa uiti de fete si sa te distrezi, sa strangi bani si cand o sa ai bani destui o sa ai acces si la fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inca tanar si ai toata viata inainte.Nu iti pierde speranta.Cand ai sa intalnesti persoana potrivita, vei nuita de tot ce spui acum.Nu toti suntem la fel.Mult noroc.

| Blamely a răspuns:

Caștig-o nu aștepta să-ți cadă în cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Mai copile, daca te plac fetele si tu nu le placi, dar vrei o fata ANUME inseamna ca ideatizezi. Rezolva-ti problemele psihologice, si apoi toate vin de la sine. Crezi ca lor le e usor? Si ele au ganduri de sinucidere cateodata, dar nu le duc la capat asa cum n-ai facut-o nici tu. Ia-o pe una si linge-o, pentru ca e asa cum zicea poetul national "unul e in toti, cum una e in toate". big grin

| sirD a răspuns:

Nu e usor, ai derum lung.
Www.therealman.ro
Incepe cu asta
Nu te descuraja, ai timp
Succes

| badearazvan a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu cea mai frumoasa fata care te place si sa incerci toate astea pe ea adica sa o saruti, sa o mangai chiar daca nu iti place de ea

| BlackStar99 a răspuns:

Frate,avem aceeasi situatie.Iti recomand sa stai optimist.Sigur o sa vina acea dragoste.SUNT SIGUR! Doar asteapta

| ȘtefiBăăi18 a răspuns:

Hmm, ce facebook ai? big grin bine... daca vrei sa mi.l dai....si stai liniştit ai de abia 17 ani, ai toata viaţa inainte, nu trebuie sa te omori pentru nişte prostii, si eu sunt la fel...sunt foarte timida cand e vorba sa imi exprim sentimentele... am trecut prin multe... dar inca sper ca voi gasi un baiat ca si mine...si asta trebuie sa faci si tu.nu sa te gandesti sa te omori.