| Anoniiiim22 a întrebat:

Buna!
Acum 2 luni am luat o pastilă escapelle, mentionez ca eram in ultima zi a menstuatiei, ulterior am avut sangerari. De atunci menstruatia nu a mai venit, am facut multe teste, si dimineata si peste zi si toate sunt negative. Poate fi vorba despre o sarcina sau e doar dereglare?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o toantă, menstruatia nu o sa mai vina din cauza pastilei pe care ai luat o, poti sa faci 1000 de teste de sarcina, NU esti gravida, ai facut o prostie ca ai luat pastila aia, mama ta stie ce prostii faci? Ce varsta ai 12 sau 15 ani?

| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt efectele secundare ale "bombei hormonale" pe care ti-ai bagat-o in corp: Escappelle, care modifica cilcul si hormonii pe o perioada de 6-12 luni, ovulatia si menstruatia producandu-se aleator, cand are au ele chef.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai probabil e vorba doar de o dereglare hormonala, fiindca pastiele de acest fel provoaca asta mai mult decat se vorbeste.Si ar trebui mai multa constientizare si precautie in ce priveste administrarea.

| Robert2526 a răspuns:

Ar fi util sa ne spui exact data cand ai luat pastila si data cand au aparut acele sangerari despre care vorbesti.In mod sigur nu esti insarcinata, nu ai fi fost nici daca nu luai pastila respectiva.

Totusi, cel mai probabil nici nu ai intarziere de fapt. Pastila "deregleaza" doar ciclul menstrual in cadrul careia iei pastila. Tinand cont ca ai avut acea sangerare, probabil ca urmatoarea menstruatie o sa vina spre finalul lunii Mai.

ce varsta ai?