| ioanatomi a întrebat:

.Acum o luna am facut sex neprotejat cu prietenul meu, dar el nu a ejaculat in mine.Luna aceasta mi-a venit ciclul, dar eu pentru oriece eventualitate vreau sa fac un test de sarcina ca sa fiu sigura deoarece am auzit cazuri cand iti vine si peste sarcina pana la 3 luni.Credeti ca este o idee buna sau chiar nu are rost sa mai fac? Iar daca il fac, dupa cate zile dupa menstra sa-l fac?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz nu poti fi insarcinata deoarece MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU menstrual. In consecinta prin menstruatie se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata si incepe un nou proces de pregatire a organelor reproducatoare in vederea unei noi incercarii de procreere. In cazul in care ultima menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Se poate aprecia fara a gresi ca nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina.In privinta efectuarii unui test de sarcina in cazul tau ar fi complet inutil dar totusi daca doresti o poti face.Un rezultat corect adica VALID se obtine doar in momentul in care concentratia de hormoni de sarcina hCG din urina atinge o anumita valoare. Aceasta concentratie minima se realizeaza doar in cea de a 21 zi socotita din momentul in care a avut loc ovulatia deci si fecundarea ovulului, deoarece din acest moment ia nastere placenta care incepe sa produca hormonul de sarcina.Aceasta zi va fi intotdeauna cea de a 7 zi din momentul datei de incepere a menstruatiei. Rezultatul poate fi POZITIV doar in cazul in care nu este vorba de o menstruatiei reala ci este de fapt vorba de o menstruatiei "falsa" din cauza unei sarcini existente. Ceea ce in cazul tau este teoretic IMPOSIBIL sa se intample.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu poti fi gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu ești, stai liniștită.

| ThePuffy a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarinata, nu-ti fa griji.

| Gesara a răspuns:

Sunt aici 3 oameni care spun ca nu poti ramane insarcinata daca nu a ejaculat in tine.Voi sunteti tampiti, fratilor daca habar nu aveti ce ziceti atunci mai bine taceti.Sunt sanse, chiar daca mici, sa ramai insarcinata pentru ca penisul secreta la inceput cateva picaturi care pot contine spermatozoizi asa ca data viitoare protejazate. Acum nu ai de ce sa te ingrijorezi pentru ca ti-a venit menstruatia, dar serios acum daca nu vrei un bebe sau un BTS atunci pune naibi un prezervativ.

| JohnnySilverhand a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine degeaba faci, fiindca nu sunt sanse sa fii pregnanta.

| suntserios a răspuns (pentru JohnnySilverhand):

Ai cea mai vaga idee ce inseamna cuvantul pregnrant in limba romana?

| GeorgeFun a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata, deoarece nu a ejaculat in tine.
Dar pentru linistea ta sufleteasca, du-te la control.