| hgfsdi a întrebat:

Buna ajutati-ma cu sfaturi va rog dupa ciclu si relatii sexuale am mari dureri in partea de jos a abdomenului si sint ingrijorata oare de ce? nu am pofta de mincare si nici nu maninc poate asta e cauza, urmatorul ciclu trebuie sa vina peste o saptamana si jumate poate e o pregatire de ciclu?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Probabil ca se pregateste urmatorul ciclu sau esti racita la ovare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am o nelămurire : din cealaltă întrebare, am înţeles că ai făcut sex NEPROTEJAT, iar de aici înţeleg că mai ai vreo 10 zile până la ciclu.

E posibil ca atunci când ai avut contactul sexual neprotejat să te fi aflat DEJA în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - şi atunci RISCUL de sarcină este mult mai mare!

Fă acel calcul al datei corecte, cu "metoda calendarului" ( cum explicam în celălalt răspuns ) şi verifică dacă la data respectivă erai în acea perioadă, precum şi data corectă la care trebuie să-ţi vină menstruaţia!

Dacă întârzie, s-ar putea să fie "probleme"...

Să faci şi un test de sarcină, cum explicam în celălalt răspuns!

| SweeetGirl a răspuns:

Buna! eu cred ca nu trebuie sa te ingtijorezi, si mie mi se mai intampla inainte de a-mi veni sa n-am pofta de mancare si dureri ingrozitoare. Sfatul meu calmeaza-te si totul va fi bine, ai incredere in tine, asta e cel mai important

| 3manuela a răspuns:

E posibil o raceala mai puternica ia un algocalmin si daca iti trece inseamna ca esti racita si trebuie sa mergi la un medic eu am problemele astea de la prima menstruatie in fiecare luna de 7 ani ma confrunt cu problema asta,am incalcat toate regulile(am stat in apa rece, am sezut pe beton in scara blocului, am purtat haine scurte, nu m-am ferit de curent si de toatea astea ce au urmari mai devreme sau mai tarziu)stai linistita si pofta de mancare iti dispare din cauza dureri e ceva ce tine de psihic cateodata e posibil si sa ai tendinta de a voma sau de a ameti pur si simpu nu te speria, si nu e vorba sa ai incredere in tine cum a spus fata de mai jos, problema e ca trebuie sa ai grija de organismul tau pentru al pastra sanatos..incredere de sine are oricine dar sanatatea trebuie pastrata cu atentie. sper ca te-am ajutat eu iti doresc sanatate. sper sa-ti treaca.

| hgfsdi explică (pentru 3manuela):

Mesi foarte mult chiar m-a linistit oleac ajutorul tau