| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani(sunt fata), mi+a venit menstruatia, nu mi+am inceput viata sexuala. De mult timp imi curge un lichid alb-galbui...care incepe dupa cateva ore sa mirose. Stiti ce as putea avea, sper ca nu e nimic grav. inca ceva - cand fac efort sa zicem ca ma ud pe chiloti, adica nu stiu ce e, transpiratie sau altceva, va rog sa ma lamuriti,

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca ai o infectie. Secretia vaginala normala ar trebui sa fie incolora si fara miros. Este destul de grav. Trebuie sa mergi la un ginecolog, care nu te va consulta ca pe femei, doar va recolta cu un betisor niste secretie de pe vulva ta pentru analize si apoi, pe baza acestora, iti va da tratament.

| monyk a răspuns:

Buna,se poate sa ai candioza sau vaginita bacteriana,acestea le poti lua fie din cauza adminsitrarii de antibiotice,iginea precara,sau de la anumite geluri sau daca ai purtat lenjeria intima al altei persoane,sunt siferte cauze.
Fie ai o infectie urinara,cred ca ar trebui sa te prezinti la medic,secretiile sunt normale atat timp cat sunt fara miros,sunt de culoare alba si nu galbui, si sa nu fie prea consistente.
Deci, daca mergi la medic sigur iti va da ceva pastile pe cale orala.

| ascovit a răspuns:

Este ciclul vaginal care vine de obicei intre menstruatiihee hee. Ciclul vaginal este produs de membrana vaginului si de glandele din zona genitala. Pastreaza membrana interna a vaginului umeda si te protejeaza impotriva infectiilor. Pt. a nu te mai pata este recomandat un protej-slip.

O zi buna!

| Aliutza a răspuns:

Teo, e normal ca atunci cand faci efort sa transpiri, pentru ca daca n`ai transpira, n`ai fi sanatoasa. Transpiratia e un semn ca glandele tale sudoripare functioneaza.
Ca sa nu iti mai uzi chilotii atunci cand faci efort, epileaza`te inghinal. Cel mai de durata procedeu e cel cu ceara, procedeu de care poti beneficia la un salon. Nu trebuie sa-ti fie rusine, pentru ca sunt o multime de fete si femei (chiar si mai in varsta) care apeleaza la cosmeticiene pentru epilare inghinala. Daca crezi ca nu suporti durerea, poti sa incerci singura, acasa, cu diverse creme din comert (de exemplu Veet, Strep, etc.). Aceasta metoda, insa, este mai costisitoare, pentru ca cremele indeparteaza doar parul de la suprafata pielii, fara sa distruga radacina. Astfel, parul o sa-ti creasca la loc in cateva zile si va trebui sa repeti procedura. Pe cand in cazul epilarii cu ceara, parul iti va fi smuls din radacina, motiv pentru care va creste mai greu, mai fin si din ce in ce mai rar.
Ca sa inlaturi mirosurile neplacute, spala`te cel putin o data pe zi cu un gel intim fara parfum, cu ph neutru. Poti folosi si un deodorant intim, dar niciodata inainte sa te speli. Ar fi ca si cum te`ai da cu parfum peste mirosul de transpiratie.
Eu iti doresc succes!

| olinka_1152 a răspuns:

Salut, pentru acest lichid sa nu-ti faci griji nu-i nimic grav,iti apare atunci cind trebuie sa ti se inceapa ciclu,,sau in alte cazuri esti poate racita acolo,,si de aia,, dar nu ar strica sa faci si un control medical,, dar stai fara griji nu-i nimic grav.