| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si am o "mica" problema., deci, pe data de 4 noiembrie am avut un contact neprotejat (el n-a ejaculat in mine) n-am simtit nimic, pina cind doua saptamini dupa asta (la vreo 21 noiembrie) mi s-a scurs o pata rosie-maronie, care am comfundat-o cu cilcul menstrual, (care trebuia sa-mi vina la data de 27) aceasta scurgere pe intreaga zi a fost sustinuta de dureri foarte mari de burta si cap. Dupa aia s-au inceput chinurile mele... aveam greturi mari, urinari frecvente, marirea sanilor si sensibilitatea lor. Deci orice simptom ale sarcinii... Insa la data de 27 (fara nici o intirziere) mi s-a inceput ciclu menstrual care a durat 7 zile! in timpul ciclului era totul okay, apoi m-a inceput a durea foarte tare burtica, si acum la fel ma doare deja de vreo 3-4 saptamini, nu stiu ce sa mai fac, degraba plec la medic, imi pare ca am anexita ori raceala, sarcina nu e, deoarece am facut 3 teste care toate au aratat negativ (2 inainte de ciclu, si unul dupa), ajutor, lume, ce poate fi? merci, o zi buna-n continuare.

Răspuns Câştigător
| AndreiS25 a răspuns:

Ai inceput viata sexuala prea devreme si corpul trebuie sa se transforme pentru etapa asta a vietii tale.
Cel mai bine este sa te duci la medic. sa nu ai domne fereste ceva si nu ma refer la copil.

| ruxanda13 a răspuns (pentru AndreiS25):

Dar ce ar putea sa am? am uitat sa mentionez ca eu primesc vaccina contra virusul papilom (contra cnacerului uterin, si sunt dupa a 2-a vaccina, urmatoarea (ultima) o primesc in februarie

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând acea sângerare cred că a avut loc în perioada 13-16 noiembrie, adică în perioada ovulaţiei.

Uneori, la unele fete/femei, în această perioadă apare o sângerare ( mai redusă sau spoting/pete ) şi se datorează schimbărilor ce au loc în organism.

Apoi, orice test de sarcină făcut înainte de 26 noiembrie a fost neconcludent, deoarece a fost făcut prea curând : un test "corect" se face la cel puţin 21 de zile de la contactul sexual.

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Totuşi, din moment ce menstra ta a durat 7 zile şi a fost "normală", putem EXCLUDE "ciclul peste sarcină".

Deci, NU e vorba de sarcină, DAR pot să-ţi spun cu SIGURANŢĂ că NU este nici o problemă cu rinichii ( aşa cum precizai ulterior )!

Aş spune cu o siguranţă de 90 % că ai o anexită ( răcerală la ovare ) - la aceasta te doare burta!
De la rinichi NU te doare în faţă ( burta ), ci te doare în spate ( partea cu rinichii ).
La tine durerea este în faţă, în zona OVARELOR - deci, ai o afecţiune a ovarelor ( anexită sau altceva ).

Urinarea deasă poate reprezenta o răceală abdominală ( doar foarte rar o problemă a rinichilor ).

N-ai precizat nici ce investigaţii/analize ţi s-au făcut la medic...
Spre exemplu, când ai fost la ginecolog ţi-a făcut o ecografie vaginală şi/sau una ovariană?
Sau de unde a "tras" concluzia că nu ai nici o problemă?

Iar acele dureri musculare şi dureri de cap se datorau vaccinului anti-HPV ( fiind efecte adverse ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.efarma.ro/products.php?id=1375

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ruxanda13 a răspuns (pentru bursuc001):

Merci mult, da, ma durea si in spate, durerea venea de la spate in partea dfrapta in jos in fata, de asta credeam ca probabil crestea un apendice vermicular...dar am tecut si peste asta, gata, nu ma mai doar, e mmadoar aucm doar pe jos in fata, deoarece nu-mi vine menstra.

| hotdesire a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un consult la ginecolog. E foarte probabil sa ai o anexita.

| ruxanda13 a răspuns (pentru hotdesire):

Esti sigura? am auzit ca ea se trateaza cu un tratament medicamentos urmat 14 zile...insa eu nu sunt sigura ca-i anexita, e adevarat caa netratata la timp anexita provoaca neputinta in viitor de-a face copii?

| OodanteoO a răspuns:

Pai daca e primul raport sexual inainte de ciclu este normal deoarece 0organismul nu a suportat aceasta excitare trimisa de neuroni iar Sistemul Imunitar a incercat sa distruga aceste excitatii ce a dus la dureri de burta si alte simtome.Nu iti face griji va trece cat de curandhappybig grin

| ruxanda13 a răspuns (pentru OodanteoO):

Cit de curind? de exemplu acum m adoare fiecare muschi si capul foarte tare, de burta nici nu mai vorbesc, si asta la mine nu-i primul contact, caci am mai avut, ina niciodata n-am patit asa ceva....cit de curind?

| ruxanda13 a răspuns (pentru OodanteoO):

Ba nu, nu e primul contact sexual

| OodanteoO a răspuns (pentru ruxanda13):

Pai depinde de organismul tau, daca nu iti fa trece in vreo 3 saptamani de acum in colo trebuie neaparat sa te duci la doctor

| ruxanda13 a răspuns:

Am mai vrut sa mentionez ceva, ma dor toti muschii, am febra, ma dor muschii de la mana, picioar, burta

| ruxanda13 a răspuns:

Deci pina'n fine, am fost la ginecolog si n-am avut nimic pe plan ginecologic, am fost la urolog si la chirurg si s-a dovedit a fi rinichii, dar am exclus si factul cu apendicita, deci acum urmez un tratament pentru rinichi.