| Melonnn a întrebat:

Am 17 ani, o viata sociala buna, o situatie materiala buna. Nu am multe probleme in familie, lucruri normale, m-am despartit de iubitul meu pe care nu il iubeam, atunci a disparut cheful de viata.

Nu mai am chef sa traiesc, nu mai pot manca, dormi. Efectiv nu vreau sa mai traiesc.
Nu imi spune-ti sa ies in lume ca ies destul, am prieteni alaturi doar ca eu am ganduri sinucigase, nu stiu ce am. de un timp nu mai vreau sa traiesc, innebunesc!

Inainte eram o fata cu capul pe umeri, nu credeam ca o sa ajung sa am vicii si sa ajung sa imi fie scarba sa traiesc.
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca intre voi a fost o relatie de iubire si i-ai daruit mai mult decat incerci sa ascunzi.

Socializeaza, sunt o gramada de baieti care ar vrea sa iti fie alaturi, insa poate se lovesc de atitudinile tale respingatoare, din cauza faptului ca ti-ai creat o armura respingatoare, intrucat esti inca cu privirea spre trecut.

Fa-ti curat in inima, scoate-ti amintirile, priveste-te in oglinda pana nu este prea tarziu, nu ai vrea sa ajungi o epava, iti garantez ca fericirea nu s-a terminat pentru tine, te pandeste.

Te exprimi la trecut, eu cred in tine intrucat ai venit aici si povestind aceasta bucatica din viata ta, inca mai esti o fata cu capul pe umeri, ca inca lupti si vrei sa mergi mai departe in viata.

Iesi prin cafenele cu prietenele, iesi la un club, ai putea ramane uimita cati baieti gasesc la tine comoara pe care o cautau.

22 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sau du-te la un psiholog. Noi nu prea te putem ajuta...

| Oana92 a răspuns:

Mergi la psiholog. Depresia nu trece de la sine sad Bafta!

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-ti canalizezi atentia intr-o alta directie. Gaseste un hobby, inscrie-te la niste cursuri etc. Viata nu trebuie sa inceapa si sa se termine cu un baiat. Deceptii o sa tot ai, ca esti abia la inceput de drum. Nu trebuie sa depinzi de altii ca sa fii fericita.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii nu au ce manca si nu le trece macar la 2 m pe langa cap gandul de sinucidere, si tu numai poti de viata buna. patetic

iti zic eu ce sa faci, MATURIZEAZATE!

| donLuci a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai idi otule fata asuferit si inca sufera probabil inca il mai iubeste sau mai simte ceva este foarte greu incearca k tu sa gandesti mai mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru donLuci):

"m-am despartit de iubitul meu pe care nu il iubeam, ". desteptule lumea are probleme mai mari decaat una care a stat cu unu care nici macar nu tinea la el. daca era una care a folosito si dupa a plecat poate simteam compasiune dar asa ce? vrea sa se sinucida ca s-a despartit de unu care statea de pomina si de viata fara griji care o duce. e patetic. te.as fi facut taran, dar ar fi o insulta pentru orice taran, si idiot sa iti faci tu prietenii sau pe cine vrei, mai ai de mancat fasole pana sa iti permiti sa imi ziici mie asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe principiul asta, daca exista oameni cu probleme mai mari decat ale tale, toate probleme tale sunt nimicuri?

Daca iti spargi telefonul, sau strici masina, nu te superi, pentru ca pana la urma multi nu au nici macar apa potabila?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Ma refeream la sinucidere nu ca sa nu ma supar. e diferenta de la cer la pamant.

| UsernamePlayer1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zis.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in mod sigur ca ai si tu un punct sensibil, ceva ce daca s-ar intampla ar fi devastator pentru tine, si trivial pentru altii, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Vad ca incerci sa o dai pe langa acum. intelege, cineva care a crescut in puf si singura "problema" care a avut-o toata viata e despartirea de un baiat la care nici nu a tinut macar, vrea sa se sinucida, e patetic.
altii au probleme mai grave si nu auzi sa zica asa idiotenii. ar trebui sa se maturizeze, dar cum sa o faca cand a crescut asa. pana la urma, chiar nu e vina ei, a parintilor

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea sinuciderilor adolescentilor nu sunt cauzate de lipsa pufului, ci din motive gen despartiri, bullying, etc. Nu ar fi prima adolescenta care are ganduri de genul asta din cauze similare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

"bullying" da, pot crede ca cineva ar vrea sa se sinucida, majoritatea scururilor umane care se iau la scoala de altii mai "slabi" decat ei nu stiu cat rau pot face, mai ales pe termen lung. dar din ce a zis ea, nu e cine stie ce. nu e ca sunt un nenorocit fara inima, dar din ce a zis ea nu e cine stie ce.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza este ca bullyingul este o problema potential rezolvabila. Poti veni cu parintii/fratele mai mare, poti sa te duci la sala si la niste cursuri de arte martiale, te poti transfera al alta scoala, poti folosi o bata, etc. etc.

Deceptiile in dragoste sunt mult mai greu de rezolvat, uneori imposibil de rezolvat. Sunt 'oameni mari' care se sinucid din asta, iar un adolescent de 17 ani nu are experienta celor mai mari la a face fata acestui stres. Da, zice ca nu il prea iubea, dar daca ce zicea ea ca simte este adevarat, mi se pare clar ca il iubea dar incerca sa isi reprime sentimentele.

| Melonnn explică (pentru Radu284):

Stiu ca sunt probleme mai grave decat ale mele in lume, insa eu nu sunt o persoana care "duc" mult. nu pot sa ma ridic daca cad. sunt sensibila.
Si nu am crescut in puf, tatal meu cand eram mica ma traumatiza, am crescut cativa ani cu bunicii, fara mama care a fost o perioada nu tocmai placuta.
Am avut probleme la scoala, cu colegii... lipsuri destule, acum m-am mutat cu mama si nu mai am probleme grave, dar inainte aveam, probleme destule..Multumesc de intelegere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"m-am despartit de iubitul meu pe care nu il iubeam"!
Iubitul meu/pe care nu-l mai iubeam(hm!)
Daca nu-l mai iubeai: m-am despartit de tanarul cu care am stat "n" saptamani/luni/ani.
Ceea ce nu spui este cat l-ai iubit, de ce te-ai despartit de el si daca nu cumva a fost o despartitr brusca din partea ta. Cand iubesti daruiesti mult suflet, cand suferi din dragoste zici:mi-a rupt sufletul, mi-a ranit sufletul etc. In cazul tau cand el a iesit din peisaj tot universil tau a plecat odata cu iubitul tau. Mai tineti legatura? Mai stii ceva de el? Poate sufera mai rau decat tine, macar un telefon sa va dati din cand in cand ca nu sunteti inamici ci doua persoane care s-au iubit candva(poate inca).
Oricum ar fi important este sa mergi la un specializat terapeut care sa te invete cum sa gandesti, ce sa intelegi din aceasta intamplare a ta etc. In general terapeutii sunt cei mai in masura sa ne invete cum sa intelegem cel mai usor aceste momente din viata noastra.

Succes.

| NameHarris a răspuns:

Du-te la un control la cap aia ai putea sa faciwinking

Răspuns utilizator avertizat
| donLuci a răspuns:

Mai uite ai simtit ceva pentru el si este greu mai ales daca ati facut sex incearca sa stai singura into camera goala dar cu cineva langa usa dupa chestia asta cauta perechea perfecta pentru tine stiu ca o sa iti fie greu dar incearca sa te obisnuiesti

| SkepT a răspuns:

Distreaza-te! Baieti sunt destui si cand va veni timpul o sa il intalnesti pe cel potrivit.