| codegirl a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa fac dragoste cu prietenul meu el are 18ani suntem de mult timp impreuna si ne iubim ft mult as vrea sa va intreb daca dupa varsta de 16 ani te mai baga la corupere de minori ca am auzit o barfa ca cica nu te mai baga la corupere de minori daca a peste 16 ani

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la 16 ani nu mai e corupere de minori, dar s-ar putea ca ginecologul la care te vei duce sa anunte politia pentru ancheta. Dar nu va pati nimeni nimic.
Totusi, eu iti sugerez sa mai astepti un pic. La 17 ani colul tau este inca vulnerabil si, daca faci sex acum, vei avea un risc mare de cancer ed col uterin in viitor. Daca tot va iubiti si sunteti de mult timp impreuna, ar fi mai intelept sa asteptati pana te apropii tu de 18 ani, asa incat sa nu mai fii nici in pericol si sa te poti duce singura fara probleme la ginecolog (acum trebuie sa te insoteasca un parinte).

| Farcas a răspuns:

Pana cand tu nu ai 18 ani impliniti il poate acuza de corupere de minori, dar doar daca il acuzi tu sau altcineva din familia ta.(ex parintii tai)
Adica politia nu intervine in cazuri de astea, doar in cazul unei plangeri.

| madagascar a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ANI impliniti

| covexrobu a răspuns:

Dupa varsta de 16 ani este considerat ca ai discernamant partial. Deci si daca ar fi sa il dai in "gat" atunci el ar obtine o sentinta cu suspendare pentru ca tu ai discernamant partial. Discernamantul este capacitatea de a face diferenta dintre bine si rau.

| Unique a răspuns:

Buna! draga codegirl! intrebarea ta pare mult interesanta si este de ajutor si altuia care o citeste! Sa iti spun ceva, este absolut normal sa faci acest lucru deoarece e viata ta si iubirea voastra.Inca ceva de unde va stii politia ca tu ai facut dragoste cu prietenul tau? Nu are abslout nicio treaba cu asta.Inca ceva daca ar fi un viol da l-ar baga la corupere de minori. dar daca tu stai de bunavoie nu are ce face. Nu mai asculta barfe si altele ca sunt peste tot prezente. tu fa ce cerzi ca e bine, Si dupa varsta de 16 ani deja nu mai are nimeni treaba, stai linistita fa ceea ce cerzi ca e bine si gandeste-te bine ce faci.Ma bucur pentru voi ca av iubiti mult si ca v-ati gandit sa faceti cel mai important lucru din viata unui cuplu. Felicitari si iti urez o iubire vesnica.

| rebeka_3345 a răspuns:

Sa fim seriosi! nu are cum sa il bage la corupere doar daca depui tu plangere!

| Fllly a răspuns:

Daca depui uh plangere il baga pentru ca e major...(are 18 ani).

| puiuc a răspuns:

Poi daca afla autoritatine e ceva normal e minor cel ce are si 17 ani doar de la 18 esti major. Dar pana la autoritati prima data sunt parinti iar daca parinti fac contestatie asta e o pateste cel care a facut-o si e major, dar zic eu o puteti face si pe intuneric ca e mai bine de cat la lumina sa vada toata lumea nu?

| alina_7697 a răspuns:

Nu poate sa-l bage la corupere de minori, numai daca tu nu esti de acord cu actul sexual, sau daca tu vrei sa-i faci rau si depui plangere la politie

| A4TECHH a răspuns:

Doar la varsta de 18 ani esti majora, il baga la corupere doar daca faci tu plangere

| Miss_8205 a răspuns:

Deci la corupere de minori il baga numa dakaa.depui plangere...deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat va iubiti si amandoi doriti asta, puteti sa o faceti.
Totusi, un prieten a patit-o. S-a culcat cu o fata (nu stiu de cat timp erau impreuna si cat de mult se iubeau), ea fiind minora si el major, iar dupa ceva timp s-au despartit. Fata nu a suportat gandul de a-l pierde si l-a actionat in justitie pentru intretinerea de raporturi sexuale cu minori, chiar daca la momentul respectiv ea chiar isi dorea asta. Acum baiatul ala e tarat prin procese.
Deci din punctul asta de vedere el ar trebui sa isi faca griji, nu tu.
Nu sunt un bun cunoascator al legilor romanesti, dar atata timp cat vor fi dovezi a iubirii dintre voi si din dorinta ambilor parteneri de a face sex (mesaje, scrisori, bilete) in care sa recunoasteti acest lucru, si banuiesc ca sunt mai ales daca sunteti de mult timp, nu cred ca exista vreun risc pentru el.
Iubiti-va mult si nu uitati: PROTEJATI-VA (folositi prezervativul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 17 ani nu`i nicio problema... Dupa 15 ani poti sa faci ce vrei atata timp cat tu nu te duci la politie el nu pateste nimic ...chiar daca merg parinti si depun plangere iar tu spui ca nu a fost viol nu are ce sa-i faca

| AngellSthefan a răspuns:

Da te baga. Pentru viol... Intra la puscarie