| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani si am o relatie cu un baiat de 10 luni. inainte am mai avut o relatie cu un baiat cu care din pacate mi-am inceput viata sexuala. Problema este ca actualul este foarte gelos pe chestia asta sigh in fiecare zi am discutii si certuri cu el pe subiectul asta...imi pune fel de fel de intrebari, intrebari pe care mi le-a mai pus de 10000 de ori in astea 10 luni. chiar daca am stat de vorba cu el si i-am explicat ca fostul nu mai reprezinta nimic pentru mine si nu mai am nici o treaba cu el, nu intelege, zice ca toata viata o sa mi aduc aminte de ala ca el a fost primul. nu stiu cum sa i explic ca nu este asa. Zice ca ma iubeste foarte mult si nu poate sa se obisnuiasca cu ideea ca am fost cu altul ianintea lui, I-am explicat de N ori ca pentru ala nu am simtit ce simt pentru el, ca il iubesc din tot sufletul si nu vreau sa l pierd din cauza asta ca e trecut si pe vremea aia nici macar nu l cunosteam pe el sigh i-am propus chiar sa mergem la psiholog sau sa facem terapie de cuplu dar nu vrea zice ca nu mai aduce vorba de trecut dar stiu ca maine o ia de la capat... stiu ca e un baiat bun dar problema lui este ca e prea gelos sad straight face il iubesc prea mult nu pot sa ma despart de el crying dar nici nu vreau sa mi scoata toata viata ochii pentru trecut, cred ca m-a pedepsit destul in astea 10 luni sigh scotandu-mi ochii. ce ma fac? sa raman cu el in continuare riscand sa-mi distruga viata cu gelozia lui obsedanta? straight face va rog frumos sa-mi dati un sfat, dau funda, multumesc!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te iubeste, te considera doar un organ genital si nu-i pasa de nimic altceva decat de sexul tau ca obiect de placere si posesiune. Nu de tine ca om, de mintea sau de sufletul tau. daca asta vrei de la viata, daca iti ajunge sa fii doar un obiect sexual si nu vrei niciodata sa fii femeie, ramai cu el. Nu vei avea o viata, vei renunta complet la tine, vei fi doar un obiect fara nici un drept.

| Amelya02 a răspuns:

Buna.
Presupun ca si el a fost cu cineva inaintea ta nu? I-ai scos cumva ochii pentru asta? Unde vrea el sa gaseasca virgine la varsta ta? Intr`un fel e de inteles, dar prea multa gelozie strica, mai ales ca totul face parte din trecut, Ar trebui sa traiasca prezentul, nu sa se frustreze din cauza unui fapt consumat.
Comunica cu el, spune ca nu mai puteti s-o tineti asa, ameninta`l ca va veti desparti happy

| Sexualitate a răspuns:

Situaţia ar trebui limpezită cât mai curând, cu tact şi delicateţe. Altfel rişti ca el "să-ţi scoată ochii" şi (eventual) peste 10 ani... Balanţa e la tine!

| neutrino a răspuns:

Ai 23 de ani si continui sa te comporti ca o fetita de 15 ani. Cauta-ti un prieten, nu un stapan.

| Oana92 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva il iubesti cu totul, inclusiv cu trecutul! Daca el nu poate accepta ca in viata ta a mai existat si altcineva da dovada de imaturitate. Atata timp cat nu l-ai inselat nu vad unde e problema. E complexat? Crede ca nu te poate satisface? Cum ziceam...e imatur!
Si da, la un moment dat chestia asta va distruge relatia!

| RedNose a răspuns:

Incearca sa-l schimbi,daca mai iti zice o singura data,tu ii explici,spune ca a terminat si a incheiat subiectul si dupa cateva zile iar iti spune asta te desparti de el,ca daca vede ca tu vorbesti serios si chiar te desparti de el va trebui sa se schimbe fiind obligat de situatie(doar daca te iubeste).
Sa sti ca nu e buna gelozia asta excesiva,vorbesc din experienta,iti stie punctul tau slab ca nu te desparti de el sau daca va despartit tot te impaci cu el si de aceea continua. iubitul meu la fel,la inceput era foarte gelos: oriunde ma duceam nu ma credea,nu mai aveam ce cauta pe mess sau facebook,nu-i placea sa ma prinda ca vb cu cineva la telefon(sa vada ca e in asteptare). A trebuit sa se mai schimbe, dar inca nu e schimbat total, dar zice ca in momentul in care vom fi in fiecare zi amandoi si v-a vedea ce fac eu atunci nu va mai fi asa, dar pana atunci, mai este si vom vedea. I-am zis de nenumarate ori in 2 ani sa ne despartim, inchideam telu si tot venea la mine si ne impacam. La mine, el a fost primul in toate sensurile, dar mi-a spus ca el nu ar sta cu o fata care nu mai e virgina.
Sper ca te-am ajutat!

| RedNose a răspuns:

Poate se mai gandeste ca tu faci diferenta intre ei doi si cum e orgoliul ala de barbat... Poti sa-i spui ca si el a mai facut-o cu altele si tu nu stai sa te gandesti la asta sau ca el te-ar putea compara cu una din ele.

Eu m-am gandit si ma mai gandesc uneori ca poate iubitul meu mai face sau la inceput a facut diferenta intre mine si fosta cu care a stat 3 ani(si ea a fost virgina cand a inceput relatia cu el).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti propun o discutie deschisa x. Eu te iubescai vazutasta in cele 10 luni, m ai facut sa sufar enorm. Pe cat de multte iubesc pe atat m ai facut sa sufar pentru o fantoma ce tine de trecut. Nu eu sunt cea care vb despre ci tu. Nu eu sunt cea care se gandestela cevace nu exista ci tu. Eu propun sa luam o scurta pauza in care sper sa realizezi iubirea mea pentru tine.
Vezi ce reactie are, comportamentul lui si da, neaparat terapie la psiholog. Daca el are o problema cu trecutul tau propune i sa aiba o aventura de o noapte, poate asa in mintea lui se va echilibra balanta. Sau nu i da apa la moara, dda i peste nas cu trecutul lui, se va mai domoli crezand ca esti geloasa, poate nu se simte iubit suficient si din frica sa nu te piarda iti face zile fripte. Succes si o seara placuta.

| Ycu a răspuns:

Umm, mi se pare cunoscuta povestea, am avut si noi chestii din astea de trecut, ne-am certat, dar am trecut peste si am spus o chestie, ca nu ne mai amintim de trecut si asta este. Avand in vedere ca suntem perfecti impreuna si nu avem alte motive de cearta, nu inteleg de ce sa ne mai amintim de trecut ca sa ne facem rau unu altuia. Deci trebuie sa vorbesti cu el, sa ii spui ca numai vrei sa vorbesti despre trecut, daca te intreaba o sa ii spui respectuos ca numai, gata, s-a terminat vrei sa iti traiesti prezentul si viitorul, si nu conteaza ce a fost inainte. Asta este un orgoliu prost al barbatiilor, intreaba despre cum a fost inainte din pur "masochism" sau nu stiu este in gena barbatului, sa afle tot, nu trebuia sa ii spui sa ii dai detalii, doar sa ii zici ca nu esti virgina si punct. Asa el daca te-a vazut deschisa sa ii zici te-a tot intrebat ranindu-va reciproc. Acum daca vrei sa mai ai vreo sansa in relatie va trebuie multa tarie de caracter si sa vorbiti de cu totul alte subiecte in afara sexului cu altcineva. Daca nu poate accepta asta si nu poate traii in prezent si nu poate uita de trecut, nu ai alta solutie de cat sa te duci pe drumul tau si din asta cu siguranta vei invata destul in urmatoarele relatii, cu siguranta vei suferii dar asta e parte din viata, mult succes iti doresc, si numai repeta greselile si invata din cele deja traite. Hristos a inviat!

| caterinasmile a răspuns:

Cred ca trebuie sa'i spui ca daca nu'si va regla comportamentul te va pierde. Un barbat gelos poate ajunge mult mai usor sa-ti faca rau ajungand chiar si la violenta. Azi asa, maine asa si poate va vrea si sa ti fata in pamant si sa nu mai vorbesti cu nimeni.
Poate ai sa te superi dar daca aveai 30 de ani tot asa iti scotea ochii pe tema asta
? Ai 23 de ani, aveti o relatie de 10 luni si tu ai avut pe altcineva inainte cu care ti'ai inceput viata sexuala. Si ce? Pentru el ar trebui sa conteze ca acum esti numai a lui!
Succes! :*

| WhiteLover a răspuns:

Nu e bine.ai 23 de ani, nu e logic sa o fac cu cineva pe care il iubesti? iar tu l-ai iubit atunci.el e virgin? el nu a facut-o cu nimeni? nu e bine cu gelozia asta...nu iti va merge bine in viitor, te rog crede-ma pentru stiu ce vorbesc si am suferit ani si ani din cauza asta, cu inceput asemanator...

| Fabiana2R a răspuns:

Eu zic sa il lasi. daca de la 10 luni are un astfel de comportament, cine stie ce va fi in ani? la urma urmei, nu e ultimul baiat din lume, si poate gasesti unul care sa accepte si sa inteleaga ca esti femeie in toata firea, ai 23 de ani, nu esti datoare sa dai explicatii nimanui, mai ales ca nu sunteti casatoriti. inca esti libera prin lege si nu esti datoare nimanui. doar ca ai grija daca il parasesti, sa nu aiba vreo reactie violenta si sa creada ca il lasi petnru fostul! te pup, ai grija de tine