| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani si am o relatie cu un baiat de 10 luni. inainte am mai avut o relatie cu un baiat cu care din pacate mi-am inceput viata sexuala. Problema este ca actualul este foarte gelos pe chestia asta in fiecare zi am discutii si certuri cu el pe subiectul asta...imi pune fel de fel de intrebari, intrebari pe care mi le-a mai pus de 10000 de ori in astea 10 luni. sad [i-am explicat ca relatia cu ala a fost o greseala de care imi e rusine si ca nu vreau sa mai vb despre asta, acum i-a venit ideea ca sa le spun parintilor mei ca ala a fost primullaughing ca daca nu le spun se desparte de mine] straight face chiar daca am stat de vorba cu el si i-am explicat ca fostul nu mai reprezinta nimic pentru mine si nu mai am nici o treaba cu el, nu intelege, zice ca toata viata o sa mi aduc aminte de ala ca el a fost primul. nu stiu cum sa i mai explic ca nu este asa. Zice ca ma iubeste foarte mult si nu poate sa se obisnuiasca cu ideea ca am fost cu altul ianintea lui, I-am explicat de N ori ca pentru ala nu am simtit ce simt pentru el, ca il iubesc din tot sufletul si nu vreau sa l pierd din cauza asta ca e trecut si pe vremea aia nici macar nu l cunosteam pe el i-am propus chiar sa mergem la psiholog sau sa facem terapie de cuplu dar nu vrea zice ca nu mai aduce vorba de trecut dar stiu ca maine o ia de la capat... stiu ca e un baiat bun dar problema lui este ca e prea gelos il iubesc prea mult nu pot sa ma despart de el dar nici nu vreau sa mi scoata toata viata ochii pentru trecut, cred ca m-a pedepsit destul in astea 10 luni scotandu-mi ochii. ce ma fac? sa raman cu el in continuare riscand sa-mi distruga viata cu gelozia lui obsedanta? va rog frumos sa-mi dati un sfat, dau funda, multumesc!

20 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Eu n-as ramane in asemenea relatie.
Daca nu indeajuns de matur sa proceseze anumite lucruri minore, zic eu altceva...
Mai bine renunti acum, peste mai mult timp vor mai aparea altele.Ce se baga el intre tine si parintii tai, de ce sa le spui lor asta? Si de ce s-ar desparti de tine daca n-o faci?
Tu sti mai bine ce e indicat sa faci.Sincer,sper sa fi ok.

| andreii2 a răspuns:

El a mai avut vreo relatie sexuala inainte de relatia cu tine?
Daca da, i`ai putea rerposa si tu acelasi lucru.

Daca ar gandi putin nu ar face asa.

De ce mai vrea sa fie cu tine daca nu te intelege? Sa isi caute o fata virgina.
Desparte-te de elwinking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tipul ăsta e nebun, păi cum să fie gelos pe tine pentru o relatie pe care ai avut o cu altul cind tu nu îl cunosteai pe actualul, e dus rău. Spune i că gelozia e o boală grea, si nu poti face casă cu un asemenea om.

| Saphir100 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai mare dreptate!

| Azµre a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tipic celor disperați Cristi. Am mai întâlnit astfel de cazuri, nu pot pricepe că trecutul e trecut! Fie se desparte de el fie are o discuție serioasă dar așa relația nu va merge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de el, că ajungi să te imbolnăvească de nervi, dăl in colo, nu e singurul bărbat de pe pămînt.

| neutrino a răspuns:

El stie foarte bine ca fostul, cel care a fost primul, nu poate fi uitat niciodata. Apoi, intotdeuna barbatul se intreaba, cati au mai fost si dupa ce a fost primul. Iar atunci cand vei gasi barbatul pe care sa nu-l afecteze toate acestea, sa nu te bucuri, e posibil ca el sa fie neinteresat de persoana cu care el se culca.

| Oana92 a răspuns:

Nu stiu daca ai mai pus intrebarea asta inca o data sau doar seamana, dar rapunsul e oricum acelasi: cand iubesti un om ii accepti trecutul, oricare ar fi el.

Ai 23 de ani, nu 11, deci care e problema? Iti zic eu care e: tipul nu are incredere in el plus ca probabil simte nevoia sa fie stapan pe tot ce il inconjoara. Cand iubesti NU judeci trecutul partenerului, ori il accepti oricare ar fi el, ori ramai fara persoana respectiva, oricum nu il poti schimba! A fost alegerea ta si indiferent de motive atunci ai crezut ca e cel mai bine pentru tine! Invata sa accepti asta, sa iti accepti trecutul si sa nu te mai simti vinovata pentru el. In fond nu ti-au trecut n barbati prin pat si nici nu ai 11 ani!

Iar pe tipul asta lasa-l! Nu obisnuiesc sa dau sfaturi de genul asta daca nu e vorba de violenta, dar individul e chiar nesimtit!

| Exilee a răspuns:

Asa sunt unii. ''Obsedati'' de sange ca vezi Doamne mi-am inceput viata sexuala cu o fata si am dezvirginat-o si cat snage i-a curs bla-bla...
Daca nu ta ccepta asa cum esti, ci te iubeste doar pentru sex... renunta la dansul. Este limpede ca dorea ca el sa fie ''norocosul'' si sa fie ''mandru'' ca a fost in stare sa dezvirgineze o fata...patetic.

| Cristiann25 a răspuns:

Stii ca intr-o relatie NU conteaza trecutul? Cand te implici intr-o relatie cu cineva nu trebuie sa te intereseze ce a fost inainte. Daca te iubeste cu ADEVARAT si tine la tine nu ar trebui sa conteze nici macar 1% aceasta chestie.Se marita ele alea care atunci cand sunt mai "tinere" sunt femei usoare si sunt foarte fericite alaturi de sotii lor si prietenul tau nu poate sa accepte faptul ca te-ai culcat cu altul inaintea lui? Asta e o PROSTIE, o conceptie de om de la tara, oameni pe care nu-i pot suporta.
Sfatul meu e ca trebuie sa te desparti de el daca nu inceteaza odata pentru totdeauna cu gelozia pentru ca iti va distruge viata, te va innebunii mereu!
Gaseste un baiat/barbat care sa te iubeasca asa cum esti si sa te RESPECTE! Atata timp cat ii oferi incredere si iubire ce mai are nevoie?
Citeste bine mesajul meu si gandeste-te la ce ti-am spus pentru ca e ceva destul de rau ce se intampla(gelozia dusa la extrem este cel mai urat lucru intr-o relatie pentru ca pot aparea violente atat verbale cat si fizice)! Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum adica ai o relatie cu un baiat de 10 luni? La 10 luni, un copil inca este alaptat!

| pastru009 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la timp, nu la varsta unui om.

| anonim_4396 explică (pentru pastru009):

Si crezi ca nu stiu asta? Formularea de inceput numai asta nu spune.Mama ei de ROMANA!

| sensualus a răspuns:

Da el isi mai aduce aminte de prima?happy

| SimonaQs a răspuns:

Nu e gelos e obsedat... Bun te-a judecat o data de doua ori dar iti dustruge viata... L-ai intrebat vreodata daca tu ai fost prima pentru el? Pune-i si intrbarea asta ca sigur nu va mai zice nimic. Trebuie sa inteleaga si el ca regreti cat de putin ca ai fost cuu acel baiat.

Gelozia asta nu dispare usor, sau deloc. Pana la urma nu o sa traiesti cu jigniri la adresa relatiei tale anterioare.
O sa te desparti de el si gata chiar daca va fi mai greu dar eu nu as suporta adica ai inebunii tu din cauza lui.

Sincer. Poate nu sunt in masura sa comentez dar eu doar mi-am dat cu parerea.

Sa ai o zi frumoasa! :*

| KaterinaРомановский a răspuns:

Rupe-o! Îți va mânca sufletul și liniștea dacă nu o faci! Tipul are probleme mari de tot și își varsă frustrarea pe tine! Dacă mai stai cu el te va distruge psihic!
Ia dă-i să citească asta: Într-o relație nu contează ce a făcut persoana iubită înainte de a fi cu tine, contează ce face din momentul în care este cu tine, iar a fi gelos pe trecutul ei denotă un IQ foooarte limitat!

Serios, nu mai sta cu el! Există băieți care vor știi să te aprecieze și nu îți vor scoate ochii pentru toate prostiile din capul lor! Dar ce, el a venit virgin în relația asta de se comportă acum ca un arici castrat?

| Miky1 a răspuns:

Gelozie pe ce? Cred ca problema e la el.

| StevenMetalhead a răspuns:

Ce prostie! Ti-as spune sa ramai cu asta,dar trebuie sa te gandesti la viitorul tau,caci poate sa inceapa iarasi,asa ca spune-i in fata:
-Daca nu termini chiar acum,eu ma despart de tine,iar tu o sa cauti scuze!
Eu nu stiu ce tip ti-ai gasit tu,dar eu il urasc,asa ca vezi sa termine cu chestia asta, bine, dar daca iarasi incepe, dalai nahui, doar desparte-te de el.Succes!

| molly32 a răspuns:

Deci greu de spus ce trebuie sa faci clar daca iai explicat ca a fost din greseala si ca doar pe el il iubesti explica-i ca el nu este o greseala sau poate este gelos de oarece baieti vor tot timpul sa fie ei primi sau mai bine spus cocosi dar ai rabdare si spune ca asta e a fost nu mai conteaza ceea ce conteaza este ca esti cu el si poate se mai imbuneaza sau alintal putin mai mult ca de obicei

| molly32 a răspuns:

Cel mai bine in cazul acesta ar fi sa stai 2 zil linistita sau mai mult doar tu si o prietena buna de a ta