| ..._4875 a întrebat:

Am aproape 15 ani si jumatate, este prea devreme daca imi incep viata sexuala? Este adevarat ca sexul opreste cresterea?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ete prea devreme sa-ti incepi viata sexuala fiindca vei avea risc foarte mare de cancer de col uterin. In plus, cu parintii ai vorbit? Stii ca dupa inceperea vietii sexuale va trebui sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog, pana la 18 ani insotita de un parinte. Vezi si tu daca ei sunt de acord sa devina dependenti alaturi de tine de vizite medicale atat de frecvente. Sexul nu opreste cresterea, nu are absolut nici o legatura. Ar trebui sa fii mult mai bine informata inainte macar sa te gandesti la inceperea vietii sexuale.

| catthshshshs a răspuns:

Nu te opreste din crestere dar iti face un mare rau pentru ca ai inca o varsta frageda iar corpul tau fiind acum in crestere nu este pregatit pentru asa ceva.
Nu te grabi, o sa ai timp mai tarziu pentru asta.

| Dizzydizz a răspuns:

Normal ca e in neregulA.Asteapta pana la 18 ani.Vei gandi mai matur.Acum te pripesti si cand vei fi cu mintea coapta vei regreta ca ai facut sex de la aceasta varsta.Vei avea timp.Pana atunci rezuma te la alte chestii care iti starnesc placerea, nu neaparat penetrareahappy

| irina20 a răspuns:

Aproape 15 ani...Eu zic ca ar fi mai bine sa mai astepti 2-3 ani.Esti inca copil. Te poti distra si altfel, crezi ca sexul e ce? Asteapta sa fi pregatita(atat fizic cat si psihic), sa fi indragostita.De ce sa te grabesti? Vei avea toata viata la dispozitie sa faci sex.Succes!

Janina
| Janina a răspuns:

Tu nici macar nu ai habar de ceea ce implica sexul (cum dracu sa opreasca cresterea?) si mai vrei sa ai si parte de el!
Vezi tu de scoala si cartea ta si lasa P__a

| Yaguar a răspuns:

Aceasta este 100 procente corect despre inaltime(Opreste cresterea). 2 cele mai principale cauze ce tin de inaltime sunt prima genele mostenite de la parinti. Si a 2 cauza este daca incepi prea devreme aceasta viata sexuala. Si daca de la parinti ai gene sa te inalti sa spunem 1m 79 si daca o fata incepe aceasta viata la o virsta frageda ea nu va mai ajunge la 1, 79 dar va ramine acolo unde si a fost chind petru prima data a facut... poate se va mai inalta putin cu chitiva centimetri. Aceasta nu numai ca este dovedit stiintific si medical dar si din viata de zi cu zi se observa destul de bine. Chit ce pot spune despre cei care afirma ca aceasta nu influenteaza crestera, aceastea sunt baieti flaminzi in sens flaminzi de sex, ei nu se ghindesc la inaltimea partenerului sau, dar se ghindesc cum sasi implineasca pofta.

| Octavutzu a răspuns:

In mod normal sexul nu opreste cresterea ci o accelereaza.
Hm 15jumate sa zicem ca e mai bine decat cele de 12 care au inceputo deja. Un sfat...Incearca sa te protejezi nu numai pentru a nu ramane insarcinata dar nu uita ca sunt o multime de boli cu transmitere sexuala. Inca un sfat si ultimul ca sa nu te stresez. Incearca sa iti alegi si persoana potrivita sa ai incredere in el si sa fi sigura ca a 2 zi nu o sa fie persoana care nu il mai intereseaza de tine si care se lauda ca te'a dezvirginatwinking succes.

| Unique a răspuns:

Este foarte normal sa faci sex la 15 ani si nu te lua dupa paranoici aia care zic ca nu esti indeajuns de dezvoltata normal esti complet dezvoltata la 16 ani.
Sexul nu depinde de varsta. S-a demonstrat ca persoanele care isi incep viata sexuala la o varsta mai mica( aproximativ cam cat zici tu ) sunt mult mai responsabile si mult mai capabile in a-si rezolva problemele in perioada adulta

Fata draga, la 15 ani, chiar daca, poate ti-au crescut sanii, si ai poate forme, esti doar un copil! CorpuI si mintea ta sunt in plina dezvoltare! Sa incepi acum, ar fi ca si cum te-ai impiedica, chia la START-ul cursei vietii! Inainte sa pui o asemenea intrebare, era mai util sa te gandesti, cum te-ai descurca, daca ai ramane cu un copil pe cap? Sau daca te-ai imbolnavi? Parintii tai ar fi distrusi! La varsta asta, scoala trebuie sa fie pe primul plan! Dece vrei sex? Sexul e sanatos, dar la varsta la care un organism e pe deplin dezvoltat, si aproape autonom! Asta inseamna sa astepti cat mai mult! Pana atunci, inveti, te cultivi, afli din ce esti facuta si cum functionezi, atat tu cat si baietii, si astfel, ai mult mai mari sanse sa te poti bucura de sex, atunci, si Numai Atunci cand vei fi pregatita, din toate punctele de vedere, adica Fizic, Emotional, si Social! Tendinta de a imita, si de a fi ca ceilalti, e foarte periculoasa, la anii astia! Tu esti Prima care Trebuie sa ai grja de tine, pentru un viitor Frumos, si Sanatos! Succes!

| cristy_4404 a răspuns:

Prea devreme este ca sa iti incepi viata sexuala dar sexul NU opreste cresterea dar de ce te grabesti sa iti incepi viata sexuala o sa ai timp si de asta mai asteapta si tu cativa ani ca nu e neaparat sa o incepi de la o varsta asa de frageda.

| LoLo a răspuns:

Buna...

da este prea drevrema sa iti incepi viata sexuala.Peste 18 ani sau cand te casatoresti o sa te saturi de acest lucru, asa ca este mai bine sa astepti macar pana la 18 ani happy.

Nu este adevarat ca daca iti incepi viata sexuala nu mai cresti...happy

asa ca bafta

| cris10flori a răspuns:

Scumpo adevarul este ca totusi este cam devreme dar este doar decizia ta, gandeste-te bine daca vrei sa iti incepi viata sexuala.Stai linistita sexul nu opreste cresterea si te dezvolti mai repede(depinde de organism). Alegerea este numai a ta asa ca mult noroc! in ceea ce priveste decizia ta.

| amadea4 a răspuns:

Mai cresti cativa cm (4 5 6)